Ako vyrábame víno

Vinohrad – odrody a terroir

Naše vinohrady sa nachádzajú v katastri vinohradníckej obce Tajná, ktorá leží v časti Pohronskej pahorkatiny, v údolí riečky Širočina. Vinohrad v tejto lokalite je situovaný na juhozápadnom svahu s dostatočným slnečným svitom. Orientácia radov je vysadená v smere prevládajúcich vetrov, čo zabezpečuje dostatočné prevzdušnenie porastu. Vinohrad sa pestuje v systéme integrovanej produkcie, s čo najcitlivejším prístupom k prírode a jej rovnováhe. Kvôli kvalite a efektivite práce sa porast aj pôda ošetruje modernou agrotechnikou. Samozrejme veľký dôraz prikladáme na včasné zelené práce, ktoré udržujú vinič v kondícií a v dobrom zdravotnom stave.

Vinohradnícky hon Sari

  • Rok výsadby: 2011
  • Rozloha: 6,8 ha
  • Odrody: TČ, S, Se, RB, CH, RV,D,RM, CS, CR, M
  • Spon: 2,2 x 0,9 m
  • Počet krov: 5000 ks/ha
  • Expozícia: Juhozápadná
  • Svahovitosť: do 7%
  • Pôda: Stredne ťažká, hlinitá, miestami kamenistá
  • Nadmorská výška: 170 -200 m.n.m.

Biele odrody

Tramín Červený (klon – SMA 514, Tramín korenistý)

Charakteristika: Tramín červený obľubuje kvalitné polohy, je náročný na teplo, kedy dosahuje v muštoch vysoké cukry a extrakt. Najviac sa mu darí v hlbokých, výživných a vlhších pôdach. Odroda pri stredných úrodách dosahuje vysoké cukry, preto je vhodná na výrobu prívlastkových vín, ktoré majú mimoriadny tramínový buket s vysokým obsahom extraktívnych látok. Vína z tejto odrody sú v hodné aj na archiváciu.

Sauvignon (klon – 530, lainburg)

Charakteristika: Sauvignon patrí medzi odrody s kratším vegetačným cyklom. Vyhovujú mu ľahšie a suchšie pôdy. Kvôli bujnému rastu dobre znáša trvalé zazelenanie medziradia. V dobrých ročníkoch a stredných úrodách je odroda predurčená na výrobu vysokokvalitných harmonických vín s neopakovateľným vanilkovo – muškátovým buketom. Odroda je vhodná na výrobu prírodne sladkých vín.

Prečítajte si aj Semillon a Sauvignon – obnovujeme ich slávu na Slovensku

Semillon (klon – S-elsas)

Charakteristika: Hrozno tejto odrody sa oberá v druhej polovici septembra. Podobne ako Sauvignon je bujne rastúci. Odroda dobre znáša suché prostredie čo v teplých jeseniach môže spôsobiť tvorbu cibéb a pri úrodách do 7 t.ha-1 poskytuje vynikajúce sladké vína.

Prečítajte si aj Semillon – odroda oceňovaná skutočnými odborníkmi

Rulandské biele (klon – LB16, LB18)

Charakteristika: Rulandské biele dozrieva v strednom období. Vyžaduje najlepšie polohy, kde dosiahne vysokú cukornatosť. Je náročný aj na pôdu, hlavne s vyšším obsahom vápnika, kedy poskytuje buketnejšie vína. Obsah kyselín býva žiaduco vyšší a vína si dlho zachovávajú svoju sviežosť. Vína s tejto odrody pri dlhšom zretí môžu zvyšovať kvalitu a tvorbu príjemného mandľového buketu.
Rulandské šedé (Pinot Gris)
Charakteristika: Pinot má stredne dlhé vegetačné obdobie. Aj keď dozrieva v tretej dekáde septembra, odporúča sa hrozno skoro neoberať. Od mäknutia bobúľ do plnej zrelosti rýchlo hromadí vysoký obsah cukru. Odroda je náročná na polohy a hlbokú, výživnú a teplú pôdu, v ktorej poskytuje plné, extraktívne vína s odrodovou arómou.

O víne TAJNA chardonnay

Chardonnay (klon – S-krems)

Charakteristika: Chardonay je odroda so stredným obdobím dozrievania. Vyžaduje najlepšie vinohradnícke polohy s vysokým slnečným svitom. Obľubuje hlinité a teplé pôdy s vyšším obsahom vápnika. Vína z tejto odrody pri optimálnom zaťažení, sú plné, harmonické s typickým odrodovým buketom. V našich podmienkach je možné vyrobiť vína tejto odrody veľmi vyvážené, jemné s výraznou kvetnatou arómou, pričom sa zachovávajú kyseliny.

Rizling vlašský Tramín červený vinárstvo TAJNA

Rizling vlašský (klon – A3-1)

Charakteristika: Rizling vlašský dozrieva v najneskorších termínoch. Vyžaduje dostatočné teplé polohy i lokality. Darí sa mu v piesočnatých, hlinitých, kamenistých i vápenatých pôdach. Vína z tejto odrody majú zdravý obsah kyselín, ktorý umožňuje zachovať kvalitu aj starších ročníkov a pri optimálnom zaťažení je možné vyrobiť špičkové víno vynikajúcej harmónie a buketu.
 
Rizling rýnsky
Charakteristika: Rizling má neskoré pučanie, kvitnutie, mäknutie bobúľ a aj technologická zrelosť prichádza neskoro. Hrozno sa zbiera medzi poslednými odrodami a v priaznivých ročníkoch hrozno ponechané dlhšie na koreni môže zamrznúť. Z takejto úrody, sa potom môžu vyrábať vysokokvalitné ľadové vína. Rizling napriek tomu že je odolný voči mrazom, je veľmi náročný a vyhovujú mu najviac južné polohy. Obľubuje plytké, skalnaté, suché až bridličnaté alebo ľahké piesočnaté a štrkové pôdy. Neobľubuje ťažké, ílové pôdy.
Müller Thurgau
Charakteristika: Odroda Müller Thurgau neskoro pučí, ale skoro kvitne a stredne skoro dozrieva. Je nenáročná na polohu a môže sa pestovať aj v severnejších častiach. V hlbokých, ťažších a suchých pôdach môže v dobrých ročníkoch poskytnúť aj výberové vína. V severnejších polohách Müller Thurgau môže poskytnúť výrazné vína s osobitným buketom, ktoré sú harmonické, niekedy až mäkké.

Modré odrody

Dunaj (klon – S)
Charakteristika: Pochádza krížením (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Dunaj má kratšie vegetačné obdobie, dozrieva koncom septembra. Nie je náročný na vinohradnícke polohy. Najviac mu vyhovujú stredne ťažké pôdy s dobrou vododržnosťou. Dunaj dosahuje pri stredných i vysokých úrodách dobrú cukornatosť s kolísavým obsahom kyselín čo závisí od druhu pôdy. Vína z tejto odrody sa pri správnej technológií výroby radia medzi najkvalitnejšie a v teplých polohách majú južanský charakter. Mladé vína majú rubínovú farbu, vyzreté staršie vína majú charakteristickú čokoládovú chuť a hnedastý tón podobne ako zrelé vína Burgundského modrého.
Rulandské modré (klon – 777, SM)
Charakteristika: Hrozno odrody Rulandské modré dozrieva stredne neskoro. Odroda je náročná na dobré vinohradnícke polohy a vyhovujú jej pôdy hlboké s dobrou vododržnostou ale aj piesočnato-hlinité a štrkovo-hlinité teplé. Pri stredných úrodách a dobrých ročníkoch dosahuje vysokú cukornatosť. Červené vína tejto odrody paria k najušľachtilejším. Sú mäkké, plné, korenisté s vynikajúcim mandľovým buketom. Víno dosahuje po niekoľkých rokoch fľašovú zrelosť a je vhodné na archiváciu.

Cabernet Sauvignon TAJNA

Cabernet Sauvignon (klon – 337)

Charakteristika: Cabernet Sauvignon dozrieva v druhej polovici októbra. Vyhovujú mu teplé štrkopieskové alebo piesočnato-hlinité pôdy. Charakter vín z tejto odrody je veľmi závislý od pôdy. Pri nižšom zaťažení je možné vyrobiť krásne vína s kvetinkovou arómou s vysokým obsahom tanínov. Víno je v hodné na zrenie v tzv. barikovích sudoch. V dobre vyzretých vínach je možné vnímať ovocnú, korenistú až mandľovú arómu a chuť praženej kávy, cédrového dreva či červenej papriky.
Cabernet franc (klon – )
Charakteristika: Cabernet fran stupuje do rodovosti neskoršie. Odroda je náročná na pôdu, znáša vyšší obsah vápnika. Vína v zmesi s Cabernetom Sauvignon majú výraznú arómu tzv. kabernetovinku, a vyžadujú fľašovú zrelosť. Vylepšujú sa barikovou technológiou.
Merlot (klon – 447)
Charakteristika: Merlot má obdobie dozrievania hrozna stredné až nesoršie. Je vhodný do prevlhčených pôd v teplých polohách. Pri nižších úrodách poskytuje mäkké, harmonické víno, ktoré v zmesi s Cabernetmi vína zjemňuje a dodáva im eleganciu.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

[wp_social_sharing social_options=’facebook,linkedin,pinterest‘ facebook_text=’Zdieľať na Facebooku‘ linkedin_text=’Zdilať na LinkedIn‘ pinterest_text=“Zdieľať na Pintereste“ icon_order=’f,p,l‘ show_icons=’0′ before_button_text=“ text_position=“ social_image=“]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *