Ako vyrábame víno, Náš príbeh a rodina

Práve preto máme svoj vlastný vinohrad

Vinohrad je základ kvalitného vína – práve preto máme svoj vlastný. Pestovanie viniča sme v našej spoločnosti postavili na najvyššiu priečku. Chceme naším prístupom potvrdiť, že 80 % kvality vína sa skutočne robí vo vinohrade. Náš vinohrad má unikátnu lokalitu a mikroklimatické podmienky a je predurčený k organickému spôsobu pestovania, čo je aj naším cieľom do budúcna.“ hovorí Rastislav Demeš, spolumajiteľ vinárstva Tajna.
Vrábeľskú oblasť už naši predkovia identifikovali ako ideálnu pre pestovanie viniča a tradícia jeho pestovania v našom regióne siaha do 12. Storočia. Vo Vrábľoch a priľahlých dedinách bolo prirodzené, že každá rodina vlastnila vinohrad a spôsob výroby vína bol každému vštepovaný už od malička. Aj v našej rodine bolo prirodzené, že rodičia a starí rodičia popri svojej práci venovali vážnu pozornosť svojmu vinohradu.

Prečítajte si aj: Prečo budujeme značku pre náročných

Keď sme sa dozvedeli že vinohrad v obci Tajná, ktorý patril miestnemu poľnohospodárskemu družstvu je na predaj, tak sme neváhali. V roku 2007 sme sa rozhodli ho odkúpiť. Lenže bol v tom malý háčik. Kúpou sme nadobudli len samotný porast vinohradu nie však pozemky pod vinohradom, ktoré vlastnilo zhruba 80 vlastníkov. Zhruba tri roky nám trvalo vysporiadať sa s tým, čo je dnes asi najväčšou prekážkou vinohradníkov, mať scelené pozemky na výsadbu nového vinohradu.
vinohrad TAJNA

Náš vinohrad musel prejsť zásadnými zmenami

Vinohrad bol v tom čase už niekoľko sezón neobrábaný a odrodová a klonová štruktúra bola moderná v roku 1970, v čase keď sa vysádzal. Ďalším problémom bol 3 m spon vinohradu prispôsobený vtedajšej vinohradníckej technike a v neposlednom rade nevhodná orientácia, ktorá nevyužívala výbornú juhozápadnú orientáciu a vetry ktoré sú prirodzeným pomocníkom pri ochrane vinohradu pred chorobami. Preto sme po vysporiadaní pozemkov prijali zásadné rozhodnutie starý vinohrad vyklčovať a pripraviť pôdu na výsadbu nového.

Prečítajte si aj: Ako hrozno u nás spracovávame

Pri rozhodnutí o výsadbe úplne nového vinohradu v roku 2011 nám bolo len ľúto, že sme museli vyklčovať 41 ročné viničné kry, ktorých koreňový systém musel dosahovať hĺbku niekoľko desiatok metrov. Tieto korene poskytovali neskutočnú mineralitu vínam, ktoré sme pre skúšku v tom období z neho vyrobili.
V roku 2011 sa začala písať nová história nášho vinohradu v Tajnej. Na hone Sari sme v prevej etape vysadili 6,7 ha nových vinohradov. Vďaka výberu odrôd, klonov, typov vedenia a orientácie vinohradu získava tento projekt úplne inú perspektívu a maximálne využíva jedinečné klimatické a pôdne podmienky tejto lokality. V roku 2013 sme k tejto výmere doplnili ďalších zhruba 10 ha nových vinohradov, čím je dnes hon Sari so 16 ha novovysadených vinohradov jednou z najväčších ucelených výmer vinohradov vo Vrábeľskom vinohradníckom rajóne.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

[wp_social_sharing social_options=’facebook,linkedin,pinterest‘ facebook_text=’Zdieľať na Facebooku‘ linkedin_text=’Zdilať na LinkedIn‘ pinterest_text=“Zdieľať na Pintereste“ icon_order=’f,p,l‘ show_icons=’0′ before_button_text=“ text_position=“ social_image=“]

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne:

barrique

Škola vína


merlot

Kultúra vína


bordeaux

Zaujímavosti


 
 
 

Súvisiace príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *