História vína Tajna

Naši predkovia už v stredoveku poznali vinič hroznorodý. Vinice sa zakladali v kopcovitom teréne, na miernych svahoch. Priaznivé podmienky sa našli v celej oblasti Pohronskej pahorkatiny, vlnitý terén sa zvažuje južným smerom. Vinárstvo a pestovanie viniča má teda v regióne veľmi starú históriu.

Vrábeľská vinohradnícka oblasť

Vrábeľskú oblasť už naši predkovia identifikovali ako ideálnu pre pestovanie viniča a tradícia jeho pestovania v našom regióne siaha do 12. storočia. Vo Vrábľoch a priľahlých dedinách bolo prirodzené, že každá rodina vlastnila vinohrad a spôsob výroby vína bol každému vštepovaný už od malička.

História vinohradníctva

Prvým známym vlastníkom vinohradov v okolí nášho vinárstva bol tekovský župan Ján Tajnai, ktorý v roku 1840 postavil kaštieľ v obci Tajná. Jeho smrťou sa panstvo v Tajnej dostalo významnému uhorskému šlachtickému rodu Revayovcov. Gróf Šimon Révay, predseda uhorskej vlády, vlastnil vinohrady na rovnakom hone Sari, kde sa dnes rozprestierajú vinohrady nášho vinárstva.

Šľachtický rod Révayovcov sa významne podieľal na rozvoji vinohradníctva v našom regióne. Gróf mal vysadené hlavne odrody Othello a Modrý Portugal, ktoré spracovával vo svojej “vincovni” uprostred vinohradov. Hotové víno však používal na výrobu brandy.

Písanie novej histórie

Bližšiu históriu našich vinohradov tvorilo Poľnohospodárske družstvo Mier Vráble, ktoré prebralo vinohrady po grófoch, pričom vysadli odrody Rizling Vlašský, Veltlín zelený a Tramín červený.

Kvôli zlému stavu a nevhodnej orientácií vinohradov sme sa po kúpe v roku 2008 rozhodli starý vinohrad vyklčovať a pripravovaním pôdy na výsadbu nového. A tak sme začali písať novú históriu Tajnej, pod našou značkou TAJNA.

Naše vinohrady v čase

2008

Kúpa areálu vinohradov so starou viničnou budovou majiteľlmi vinárstva Tajna

Výsadby vinohradov na hone Sari 1. etapa

2011

2011

Výsadby vinohradov na hone Sari 1. etapa

2013

Výsadby vinohradov na hone Sari 2. etapa

2013

Výsadby vinohradov na hone Sari 2. etapa

Otvorenie vinárstva

2015

2015

Otvorenie vinárstva

2017

Výsadby vinohradu na hone Nad Hoferskou

2017

Výsadby vinohradu na hone Nad Hoferskou