Zaujímavosti

Víno a kalórie – koľko kalórií má víno?

obľúbené víno

S príchodom nového roka si mnohí dávajú predsavzatia, ktoré sa často spájajú či už s redukciou váhy alebo podporením zdravšieho organizmu. Jednoducho sa snažíme o zdravší životný štýl v akejkoľvek forme. Pravidelný šport, obmedzovanie kalorických alebo sladkých jedál sú bežné praktiky. No častokrát prichádza na rad aj neobľúbená téma: alkohol a kalórie.

To, že alkohol obsahuje takzvané „prázdne kalórie“, neznamená, že ich naše telo nevníma. Je všeobecne známe, že alkohol obsahuje pomerne vysoké množstvo kalórií, no je veľmi dôležité, aký typ si vyberieme.

Podľa dietologičky, nie všetok alkohol musí mať nutne len negatívne vplyvy na chudnutie (Poláková, 2015). Napríklad pri víne sa preukázalo, že mierna konzumácia môže pomôcť pri spaľovaní prebytočného tuku.

Jedným z najdôležitejších zdrojov kalórií vo víne je alkohol, ktorý obsahuje 7 kalórií na gram. Ďalším zdrojom kalórií sú karbohydráty (vrátane cukru), ktoré predstavujú približne 4 kalórie na gram. Všeobecne však platí, že 2 deci suchého vína s 11 až 14% alkoholu má približne 120 až 130 kalórií (US Department of Agriculture, 2020).

Alkohol a kalórie: Aký piť a čomu sa vyhnúť?

1) Vyberte si skôr víno ako pivo

Víno má menej kalórií ako pivo. Pol litra piva a dva deci vína obsahujú približne rovnaké množstvo alkoholu. Obzvlášť to platí pri tmavom pive, kedy pol litra piva môže obsahovať toľko kalórií ako vrecko chipsov. Naša rada je teda uprednostniť pohár vínka pred kríglom piva.

2) Vyberte si víno s nižším levelom alkoholu

Keďže alkohol má 7 kalórií na gram, zatiaľ čo cukor má 4 kalórie na gram, skúste si vyberať vína s nižším objemom alkoholu. Môže to znieť zvláštne, ale sladšie víno s nižším obsahom alkoholu je menej kalorické ako víno s vyšším obsahom alkoholu. Najlepšie sú na tom preto biele suché vína, ktoré majú všeobecne aj nižší level alkoholu. Z našej produkcie sú to napríklad Rizling Rýnsky 2018 alebo Pinot Gris 2018.

3) Bublikové víno môže môže byť zradné

Ak si dávate pozor na kalórie, skúste sa vyvarovať obľúbenému Proseccu. Aj keď sa to veľmi zle počúva, bublinkové vína majú zväčša veľký obsah cukru vďaka „dozáži“ (pridanie malého množstva cukru alebo hroznového muštu pred uzatvorením zátkou). Navyše, šumivé vína konzumované vo väčšom objeme môžu nafukovať.

4) Najdôležitejšie ale je – všetko s mierou

Ako aj pri všetkom, aj tu platí pravidlo, všetko s mierou. Ak si doprajete pohárik vína, najlepšie suchého, neohrozíte tým svoje chudnutie alebo zdravý životný štýl. Avšak niektoré dni si zaslúžia aj výdanejšie červené vína, ktoré majú vyšší počet kalórií, no kompenzujú to s vysokým množstvom antioxidantov a látok, ktoré pozitívne vplývajú na naše zdravie. Striedma konzumácia vína môže znižovať riziko srdcových chorôb, riziko cukrovky a krvný tlak.

V Tajna Vineyards & Winery sme sa rozhodli udávať počet kalórií na 2 dcl každého z našich vín. Tým chceme aproximatívne informovať a dopomáhať k zdravšiemu životnému štýlu.

Spoznajte vína z vinárstva TAJNA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *