Zdá sa, že nie je nič jednoduchšie ako servírovať víno – stačí otvoriť fľašu a naliať. Nie je to tak. Správna teplota môže výrazne ovplyvniť vôňu a chuť vína.

Dali ste si už niekedy víno, ktoré vám bolo odporúčané, ale pre vás bolo nezaujímavé, alebo ste boli sklamaní vínom, ktoré ste predtým milovali? Je možné, že víno jednoducho nebolo servírované spôsobom, ktorý by mu dovolil zažiariť. Teplota a sklo môžu podstatne ovplyvniť vôňu a chuť vína.

Každý druh vína by mal byť podávaný pri svojej správnej teplote. Príliš vysoká teplota zdôrazní alkohol. Príliš nízka zas stlmí vône a chute a pri červenom víne sa môžu nepríjemne prejaviť taníny. Biele vína sa často podávajú priamo z chladničky, zatiaľ čo červené sa otvárajú pri izbovej teplote. Ani jedno nie je ideálne. Čo je „to pravé“ pre vás je otázkou individuálneho vkusu, ale tu sú niektoré všeobecné zásady:

biele víno, degustácia vína, víno

Ľahké svieže biele vína podávame pri teplote 5 ° C až 10 ° C – zachováme tým ich sviežosť a ovocnú chuť.

Bohatšie plné a prírodne sladké biele vína pri teplote 10 ° C až 13 ° C – pri vyššej teplote sa veľmi zvýrazní chuť alkoholu a naopak ak by bolo chladnejšie nevychutnáme si jeho vôňu.

Šumivé víno podávame pri teplote 6 ° C až 9 ° C – ak ho necháte v pohári chvíľu ohrievať, postupne uvoľní svoju vôňu.

Ružové víno sa odporúča podávať pri teplote 8 ° C až 11 ° C

Pri červenom víne platí, čím je víno plnšie, tým vyššia teplota servírovania. Ľahké červené sa odporúča servírovať pri teplote 14 ° C až 16 ° C, plnšie červené vína pri teplote 17 ° C až 19 ° C, aby uvoľnili a poskytli degustátorovi viac vôní a chutí.

Na fľašiach obvykle býva uvedená doporučená teplota pre dané víno. Pri akej teplote servírovať naše vína si môžete pozrieť priamo na našej stránke.


Potrebujete vytemperovať víno rýchlo na správnu teplotu?

V prípade, ak je víno je príliš teplé, ponorte ho do zmesi ľadu a studenej vody, to schladí fľašu rýchlejšie ako samotný ľad, pretože väčšia plocha skla je v kontakte s chladiacou zmesou. Môže to trvať od 10 minút pre červené vína do 30 minút pre Champagne. V akútnych prípadoch je „posledným“ avšak z enologického hľadiska nie správnym riešením uloženie fľaše do mrazničky po dobu max. 15 minút. (nezabudnite však na fľašu, zmrazením sa môže korok vytlačiť von a v prípade šumivých vín alebo Champagne dochádza k strate tvorby peny!)

V prípade, ak je víno príliš studené, prelejte ho do nádoby opláchnutej v teplej vode, alebo ho krátko ponorte do vedra s teplou vodou – ale nesnažte sa to robiť pri veľmi vysokej teplote. Ak je len mierne podchladené, stačí ho naliať do pohárov pár minút skôr ako vychutnáme jeho vlastnosti alebo poháre „bez nadbytočného dochytania“ opatrne zohriať v dlaniach.

Prečítajte si aj Ochutnávka vína ako tréning pre váš mozog

Pamätajte však na skutočnosť, že víno servírované ako chladné sa bude postupne ohrievať na teplotu prostredia, zatiaľ čo víno podávané teplé bude len teplejšie. Je preto vždy lepšie začať s o niečo nižšou teplotou ako je požadovaná teplota servírovania.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vína
degustácia vín eventy ochutnávka vína
degustácia vín eventy ochutnávka vína

Zdroj: http://www.winespectator.com/webfeature/show/id/45890

Zdroj obr.: dreamstime.com