Ozajstní milovníci vína nielen radi ochutnávajú víno, ale aj navštívia vinárstvo, kde sa víno dorába. A vinári im zase radi predstavia nielen svoje víno, ale aj vinice a vinárstvo. V mnohých prípadoch sa návšteva vinárstva stala prestížnou záležitosťou, pričom vinárstva sa snažia navzájom predstihnúť nielen v kráse viníc a kvalite vína, ale aj v architektúre. Po celom svete architekti vybudovali ohromujúce stavby, ktoré vzdávajú hold viniciam a vinárstvu.

Predstavujeme 10 pôsobivých vinárstiev, v ktorých sa rozhodli očariť vaše zmysly nielen dobrým vínom a prírodou, ale aj krásnou a zaujímavou architektúrou.

Bodegas Ysios

Stavba bola koncipovaná ako miesto uctievania vína a jeho meno je poctou Isis a Osirisovi, egyptským bohom spájaným s vínom. Vinárstvo navrhol Santiago Calatrava v španielskom regióne La Rioja a bolo ukončené v roku 2001. Má hliníkovo-cédrovú strechu, ktorá odráža okolitú hornatú krajinu.

Chateau Margaux

Prečítajte si aj Barrique alebo barikové víno – viete čo môžete od neho očakávať?

Vinárstvo Chateau Margaux v Bordeaux je jedno z najslávnejších a najstarších vinárstiev na svete a tiež je považované za najkrajšie vinárstvo v Bordeaux. Panské sídlo vinárstva nájdete aj na etikete ich fliaš.
vinárstvo

Vinárstvo Darioush

Architektúra celého vinárstva Darioush v Napa pripomína perzský palác. Bol to zámer majiteľa Darioush Khaledi, ktorý tým chcel vzdať poctu jeho domovine.
dreamstime_s_39884030

Chateau Pichon-Lalande

Jeden z najviac fotografovaných vinárskych zámkov na celom svete. Toto vinárstvo v Bordeaux je teraz vo vlastníctve rodiny Rouzaud, ktorá tiež vlastní dom Louis Roederer Champagne.
vinárstvo

Marques de Riscal

Prečítajte si aj Kráľovská 3 z Bordeaux- Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot

Keď španielske vinárstvo Marques de Riscal (založené v 19. storočí) chcelo dosiahnuť, aby každý návštevník vyskúšal inovatívneho ducha a svet pocitov, ktoré vinárstvo stelesňuje, obrátili sa na slávneho architekta Franka Gehry. Stavba bola dokončená v roku 2006 a komplex okrem vinárstva zahŕňa hotel, reštauráciu a kúpele. Ružovo sfarbený titánový exteriér má evokovať stuhu obtočenú okolo darčeka.
dreamstime_s_36852956

 

Castello Di Amorosa

Dario Sattui bol rozhodnutý postaviť najkrajšiu a najzaujímavejšiu stavbu v Severnej Amerike na oslavu skvelého vína. Inšpirácia prišla v podobe toskánskeho hradu z 13. storočia.
dreamstime_s_59879814

Chateau Ducru-Beaucaillou

Navrhol ho slávny parížsky architekt Paul Abadie, tento zámok v Bordeaux je tak ikonický, že rovnako ako Chateau Margaux tiež zdobí etikety vína.
dreamstime_s_23513782

Ledson

Stavba tohto vinárstva v Sonoma spôsobila, že vinárstvo sa stalo slávnym najprv vďaka budove. Vďaka pozornosti, ktorú impozantná stavba pritiahla sa rodina Ledson rozhodla prioritne venovať vínu.
dreamstime_s_3617760

Bodegas Irius

Jedno z najmodernejších vinárstiev v Španielsku. Budova má zo širšej perspektívy pripomínať motýľa.
dreamstime_s_29209439

Zaujala vás predstava návštevy vinárstva spojenej s degustáciou? Nemusíte ďaleko cestovať.

Prečítajte si: Ochutnávaka vín TAJNA – prežite atmosféru, pri ktorej sa rodí dobré víno


Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.


Zdroj obr.: dreamstime.com / unsplash

E-shop
Magazín