Magazín, Náš príbeh a rodina, Vinárstvo Tajna

Vinič a vinár – osudový vzťah

vinohrady v Tajnej

Vlastniť a prevádzkovať vinárstvo je biznis, ktorý sa dá robiť iba so srdcom, vášňou a láskou.

Dalo by sa povedať, že vinári obetujú svojej práci a koníčku celý život. Je to však obeta, ktorá prináša radosť, pretože vloženú energiu im víno vracia niekoľkonásobne späť.

Vinárstvo pre výnimočnú klientelu

Svoj dlhý a úspešný príbeh majú rozpísaný aj vinice v Tajnej. Ich nová kapitola sa začala písať v roku 2008. Noví majitelia vinárstva využili výnimočnú polohu, kde vďaka vhodnej klíme vinič nemrzne. V roku 2011 prebehla nová výsadba, v roku 2013 pribudli ďalšie hektáre, zmodernizovalo sa zázemie a stroje a dnes patrí Tajna medzi uznávané butikové vinárstva.

Víno z butikového vinárstva je určené pre špičkovú klientelu, jeho hrozno pochádza iba z vlastných viníc, zo špecifických pôdnych a klimatických podmienok a je spracované s dôrazom na kvalitu, nie kvantitu. Vo vinici v Tajnej dozrieva hrozno na veľké a výnimočné vína. Jednoducho, čo kus, to unikát v rámci exkluzívnych štruktúrovaných vín. Dajú sa zaradiť do kategórie pre znalcov vín a plným právom môžu atakovať tento segment trhu.

Srdcom na pravom mieste

majitelia vinárstva

Úspešné vinárstvo nerobí len dobrá správna poloha, kvalitný vinič, ale aj ľudia. Ak má vinárstvo prosperovať, ľudia, ktorí s viničom pracujú, musia k nemu mať srdcový vzťah. Keď vinár chce, aby sa mu darilo, potrebuje sa obklopiť ľuďmi, ktorí viniču výborne rozumejú a starajú sa oň s tými najušľachtilejšími úmyslami. Ako hovoria samotní majitelia: „Technológia je síce perfektná vec, ale bez ľudí, čo jej skutočne rozumejú, je len na parádu.

Top značka musí mať dobre zaplatený a dobre motivovaný tím vinárskych odborníkov. To sa týka všetkých profesií.“ Druhým tajomstvom úspechu je osobný vzťah k zákazníkom. Ľudia si kvalitu vážia a ak sa k nej pridruží aj priateľská komunikácia, radi sa vrátia k svojmu overenému vinárstvu. Vinári z Tajnej by si priali, aby túto zanietenosť viac podporoval aj štát, ktorý by vedel vinohradníctvo na Slovensku pozdvihnúť prostredníctvom odborníkov na správnych miestach.

Trpezlivosť aj plné nasadenie

Produkovať kvalitné víno je však pre vinárstvo nielen drina, ale aj veda, kde čas hrá významnú úlohu. Kým sa víno dostane do predaja, ubehne niekoľko rokov. To je však zanedbateľný čas oproti tomu, ako dlho sa napríklad šľachtí nová odroda. Najuznávanejšia šľachtiteľka hrozna na Slovensku, inžinierka Dorota Pospíšilová o tom vie svoje: „Je to beh na dlhú trať. Jeden rok sa robí to, ďalší rok ono, potom treba tri roky čakať a venovať sa iným potrebným veciam.

Celý proces až po uznanie odrody trvá až 33 rokov.“ S novou odrodou sa tiež dá ďalej pracovať, kombinovať ju a hľadať jej nové rozmery. Aj tento smer je vo vinárstve Tajna samozrejmosťou. Kým šľachtenie môže trvať niekoľko generácií, keď už víno dozreje, ide o minúty. Všetci pracujú na dvesto percent, lebo platí, že odkladať prácu na ďalší deň sa nevypláca.

Aké vína ponúkne vinárstvo Tajna v ročníku 2019

Ako vinárstvo uvádza vo svojej súhrnnej správe za ročník 2019 (VINTAGE REPORT), je na čo sa tešiť:

"Červené vína tohto ročníka budú omnoho ovocnejšie, aromatickejšie a celkovo rafinovanejšie oproti ročníkom 2017 a 2018."

"Tým, že sme si dali záležať na viacerých zberoch z každej odrody (cukornatosť hrozna od 24 do 26°NM), budú mať vína o trochu nižší alkohol (14,5 – 15%) oproti predchádzajúcim dvom rokom, čo im však zvýši ich celkovú eleganciu. Kolekcia FRESH dostane svojho nového člena, a to Rizling vlašský, ktorý presne spĺňa požiadavky tejto rady. Krásna primárna aromatika, ovocná chuť a šťavnaté kyselinky ho predurčujú na letné terasy a grilovačky. Najviac sme však hrdí na novinku v kategórii rosé vín.

Konečne uzrie svetlo sveta panenské víno z nového vinohradu Nad Hoferskou a to Cabernet Franc rosé. Jednoznačne potvrdzuje, že táto odroda nám bude dávať nielen veľké červené vína, ale aj krásne roséčka, len vo výnimočných ročníkoch a tým 2019 bol."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *