Škola vína

Cuvée alebo kupáž – víno, ktoré je vizitkou vinára

Cuvée Sari

Ak sa chcete blysnúť a dať najavo svojej spoločnosti, že si ju považujete, zvoľte pri objednávaní z vínneho lístka cuvée. Tento typ vína patrí spravidla medzi to najlepšie, čo vinárstvo vyprodukuje. Obrazne crème de la crème z dvoch alebo viacerých odrôd jedného vinárstva v sebe spája výnimočné vlastnosti z viacerých druhov vín, a tým vzniká kvalitnejší a harmonickejší nápoj.

Nie je cuvée ako cuvée

Avšak pred tým, ako si fľašu vína s týmto označním objednáte, mali by ste ovládať základné pojmy. Samotné slovo cuvée je francúzskeho pôvodu a slovo „cuve“ doslova označuje veľkú nádobu – sud alebo tank. Vo vinárskom svete však skrýva tento pojem dva významy. Môže sa používať v súvislosti so šampanským a vzťahovať sa na prvú a zároveň najlepšiu a najžiadanejšiu lisovanú šťavu hrozna. Nás však bude zaujímať cuvée ako víno, ktoré je výsledkom spojenia viacerých druhov vín. Zväčša sa sceľujú dve alebo tri, existujú však kombinácie až trinástich odrôd. Slovenským synonymom procesu a výsledku sceľovania vín s cieľom novej vyváženej chuti je kupáž.

degustačný set víno

Majstrovstvo sceľovania

A prečo vlastne niekto „zlieva“ viacero druhov vín dohromady? Pri kupáži určite nejde o zliatie zvyškov nedopitých fliaš u podnikavého krčmára. Ako už bolo spomenuté, cieľom je dosiahnutie toho najlepšieho výsledku pri spojení špecifických vlastností rôznych odrôd. V minulosti pretrvávala nedôvera v sceľované vína, pretože nebolo výnimkou, že sa takto ponúkali lacné zmesi, ktoré zakrývali nie veľmi dobrú kvalitu vína. Tieto časy sú však minulosťou. Poctiví vinári ťažia z chuťových vlastností odrôd tak, aby dosiahli univerzálne a chutné víno. Odhadnúť ideálny pomer a zloženie je hotové majstrovstvo. Svetové vinárstva si dokonca objednávajú konzultantov, ktorí lietajú po celom svete, aby vytvorili novú originálnu chuť. K najväčším machrom patrí enológ Michel Rolland, ktorý je poradcom pre asi 250 vinárstiev z celého sveta.

Dôverujte slovenskej kupáži

Cuvée má, ako už naznačuje samotný názov, svoj pôvod v krajine vín, Francúzsku. Najznámejšie cuvée pochádzajú z oblasti Boredaux a Châteauneuf-du-Pape. Trend zvoliť z vínnej karty cuvée sa napriek počiatočnej nedôvere presadzuje aj u nás. Slovenskí konzumenti už veria schopnostiam vinárov pri namiešaní chutného a kvalitného cuvée.
Dôkazom je aj ponuka vinárov z obce Tajná. Cuvée Sari v ponuke vinárstva je prísľubom jedinečnej štvormesačnej kupáže po dokvasení samostatných odrôd Semillon (60%) a Sauvignon blanc (40%). Vo fľaši nájdeme víno, do ktorého Semillon, vyzrievajúci 3 mesiace v nových barikových sudoch odovzdal svoju typickú melónovú vôňu s plnou minerálnou chuťou a Sauvignon priniesol do vína iskru a sviežosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *