Škola vína

Biele víno: desať vecí ktoré ste pravdepodobne o ňom nevedeli

Biele víno má medzi milovníkmi vína mnoho priaznivcov. V tomto článku vám ponúkame malý sumár, takú zaujímavú degustáciu informácií, s ktorou sa blysnete na akomkoľvek večierku alebo vášnivej debate o vínach.

1. Biele víno má mnoho zdravotných výhod

Už dávno vieme, že nielen červené víno v istej miere pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Je to napríklad vďaka dvom silným antioxidantom, tyrosolu a hydroxytyrosolu, ktoré sa tiež vyskytujú aj v olivovom oleji. Tieto nie sú prítomné v červenom víne a vedci sa domnievajú, že práve antioxidanty sú tým, čím biele víno pozitívne ovplyvňuje zdravie srdca. Biele víno taktiež spomaľuje proces starnutia a pomáha predchádzať cukrovke a zlepšuje imunitný systém. A čo viac, štúdie vykonané v posledných šiestich rokoch zistili, že mierna konzumácia bieleho vína môže znížiť riziko vývoja rakoviny vaječníkov, zvýšiť kognitívne funkcie u starších osôb a zabrániť rastu streptokokov, baktérií zodpovedných za zubný kaz a bolesti hrdla.

2. Biele víno sa vyrába aj z modrých odrôd

Logicky nám vychádza, že biela farba vína automaticky prináleží len bielym odrodám hrozna, no nie je to úplne tak. V posledných rokoch sú veľmi populárne biele vína, ktoré sú vyrobené z modrého hrozna, tzv. metódou Blanc de Noir (biele z tmavého). Avšak nie z každého hrozna je to možné. Vhodnými sú odrody ako Cabernet Sauvignon, Pinot Noir alebo Modrý Portugal. Vína vyrobené touto metódou majú zeleno zlatistú farbu a vyznačujú sa zväčša kvetinovými tónmi.

3. Na biele víno sú nie vždy vhodné „menšie“ poháre

Biele vína nalievame do kalichov v tvare tulipána. Ľahšie a mladšie vína do menšieho a bohatšie, zrelé do väčšieho a vyššieho. Tulipánový tvar môže byť aj v tomto prípade s jemnou hranou v tele, ktorá pomáha po zakrúžení k uvoľňovaniu aróm. Vína s hlbším aromatickým prejavom z vyzrievania v dubových sudoch nalievame do širšieho kalicha v tvare zrezaného balóna. Tieto poháre pracujú s dostatočným objemom vzdušného kyslíka na nadýchnutie.

4. Perfektný partner v gastronómii, nielen k rybám a bielemu mäsu

Biele víno je skvelý partner k jedlu a pokiaľ sa nám podarí zladiť charakter vína a chute pokrmu, vieme vytvoriť nezabudnuteľný gastronomický zážitok. Určitou pomôckou na začiatok párovania jedla je, že biele víno sa hodí k bielemu mäsu, rybám a syrom. Postupnými skúsenosťami zistíme, že biele plné víno vieme kombinovať aj k hustým krémovým polievkam (Chardonnay), teľaciemu mäsu s bohatou omáčkou (Cuvée Sari) alebo k zabíjačkovým pokrmom (Rizling rýnsky). alebo k zabíjačkovým pokrmom (Rizling rýnsky). Preto pokiaľ máte radi experimenty, nebojte sa ich, skúšajte, kombinujte a určite nájdete dokonalé snúbenie. Pokiaľ to nie je vaša šálka kávy, poraďte sa s vinárom alebo sommelierom, od ktorého si vínko kupujete.

TIP PRE VÁS: Aké vína ku grilovačke

5. Víno z bieleho hrozna môže byť aj oranžové

Ani červené, ani biele, ani ružové. Nie je vyrobené z pomarančov, no chutí, vonia a vyzerá vynikajúco. Pri výrobe oranžového vína sa bobule nechajú macerovať niekoľko dní alebo dokonca mesiacov so šupkou (rovnako ako pri výrobe červeného vína). Tento proces dáva vínu jeho výstrednú farbu, vôňu a chuť. Výsledné víno získa farbu od svetlo zlatej až po tmavo jantárovú s odtieňom červených tehál. Jeho senzorické vlastnosti sú bližšie k červenému ako k bielemu vínu obsahom tanínov a hĺbkou chuti.

6. Aj biele vína majú svoj vek a cenu

Tejto vete zodpovedá fakt, že najdrahšie biele víno sveta je Chateau d´Yquem z roku 1811, ktorého cena je neuveriteľných 117 000 dolárov. Mnohokrát biele vína starnú rýchlejšie ako červené, preto sa nezachovajú tak dlho. Avšak toto víno je výnimkou  vďaka vyššiemu zvyškovému cukru a kombinácii odrôd Semillon 80% a Sauvignon Blanc 20%, ktoré pomohli vínu starnúť a chránili ho pred kazom. Presne v tejto kombinácii odrôd vyrábame aj naše prémiové Cuvée Sari, a ktovie, možno raz bude práve víno z Tajnej tým najdrahším na svete ?

7. Čím mladšie biele víno tým lepšie – sur lie, sari

Často počúvame názory, že biele víno je len na rok, dva a musí sa vypiť, inak jeho kvalita klesá. Opäť tu platí, že minca má dve strany a nie je víno ako víno. Aj pri bielom víne totižto platí, že niektorým vínam treba dať čas, aby ukázali svoj potenciál. Sú to napríklad cuvée alebo vína, ktoré zreli v barikových sudoch, príp. vína vyrobené metódou SUR LIE – zrenia na kvasničných kaloch (Pinot blanc Sur Lie, Rizling vlašský Sur Lie). Preto skúste takýmto vínam dať šancu a čas vo vašej pivnici alebo vinotéke, iste príjemne prekvapia. A nezabudnime, že staršie vína je potrebné dekantovať.
Tip: Víno a čas zrenia

8. Teplota podávania bieleho vína nie je vždy rovnaká

Nakoľko každé biele víno je iné, teplota podávania závisí od konkrétneho druhu vína. Každý druh by mal byť podávaný pri odporúčanej teplote, nakoľko príliš vysoká teplota zdôrazní alkohol a príliš nízka teplota zas stlmí vône a chute. Niekde sa zvyknú biele vína servírovať priamo z chladničky, čo nie je úplne ideálne. Odporúčame držať sa nasledovného:

  • Ľahké svieže biele vína podávame pri teplote 5 ° C až 10 ° C – zachováme tým ich sviežosť a ovocnú chuť.
  • Bohatšie plné a prírodne sladké biele vína pri teplote 10 ° C až 13 ° C – pri vyššej teplote sa veľmi zvýraznila chuť alkoholu a naopak, ak by bolo chladnejšie, nevychutnáme si jeho vôňu.

9. Aj biele vína majú svoje dni

Posledné roky sa stále viac stretávame s rôznymi medzinárodnými dňami vína, ako aj s rôznymi slávnosťami a festivalmi usporiadanými na ich počesť. Širší formát má napr.  medzinárodný deň bielych vín spadajúci na 4. augusta. Ďalej dni venované konkrétnym odrodám, ako je Sauvignon blanc (3. máj). K tomuto dátumu sa každý rok usporadúva Festival Sauvignon Blanc v Malborough (Nový Zéland). Táto krajina patrí medzi najväčších pestovateľov tejto odrody.

10. Farba bielych vín nie je biela ani žltá

V skutočnosti môže mať biele víno niekoľko odtieňov farieb, počínajúc od vodovo bielej (ľahké mladé vína) až po hnedú (vyzreté staršie vína). V skratke: základných odtieňov bielych vín je osem a každý prislúcha konkrétnej odrode, samozrejme aj ročníku a spôsobu spracovania hrozna. Farba vína je jedným z prvých faktorov, ktoré posudzujeme pri výbere a hodnotení vína.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *