Grilovanie a dobré víno k sebe patria, to vie každý. Nie vždy si však uvedomujeme, že pri správnom výbere vína napomáhame aj lepšiemu vychutnaniu si samotného jedla. Je to o súlade i kontrastoch, ktoré skutočný gurmán dokáže oceniť.
S príchodom teplých mesiacov nás to stále viac láka von na vzduch. A to nielen na prechádzky, terasy a festivaly . Slnečné počasie nás nabáda riešiť outdoorovo aj stravovanie. Prišiel teda čas aj na vytiahnutie grilu, náradia a uhlíkov, a prípravu skvelého jedla priamo na záhrade. A ako dobre vieme, k dobrému jedlu neodmysliteľne patrí aj dobré pitie.
Rovnako ako pri iných jedlách, aj pri dobrotách z grilu platí, že treba nájsť to pravé víno, ktoré chuť jedla podčiarkne, doplní a rozvinie. Ak máte všeobecný prehľad a viete, že biele víno sa hodí k bielemu mäsu a rybám a červené k tmavému mäsu, máte dobrý základ. Prečo však nedotiahnuť veci do dokonalosti a nepredviesť sa pred svojimi blízkymi ako dokonalý znalec kombinovania vína s grilom?
Napriek tomu, že jedlá z grilu sú väčšinou ľahké, počas posedenia máme tendenciu stále niečo ochutnávať, kombinovať nekombinovateľné, takže naše trávenie môže dostať zabrať. Keď sa k tomu pridruží aj silné slnko, môže byť výsledný efekt z grilovania ten, že ideme prasknúť a sme omámení. Preto je vhodné na začiatok zvoliť ľahšie vína a nezabudnúť ani na nealko, s príchodom večera môžete pritvrdiť a ponúknuť sýtejšie víno s väčším obsahom alkoholu.
Hydina a zelenina
K ľahkému jedlu sa dokonale hodí ľahké víno. Sauvignon blanc, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Sylvánske zelené si preto rozumie s grilovanými kuracími kúskami a jemne opečenou zeleninou. Ku krídelkám sa hodí aj ružový Cabernet Sauvignon.
Ryby
Vzťah ryby a víno nie je taký jednoduchý ako sa zdá. Biele suché vína pasujú s bielymi rybami. Keďže sa však konzumujú rôzne druhy rýb, platí aj to, že k tým mastnejším ako losos alebo tuniak sa skôr odporúča ľahké červené ako napríklad Rulandské modré.
Hamburgery
Čoraz viac obľúbené burgre si tiež zaslúžia adekvátnu spoločnosť. Tú im poskytne ušľachtilý Cabernetom Sauvignon, víno výraznej a plnej chuti. Nič nepokazíte ani s Rulandským modrým. Hoci sa hamburgery väčšinou kamarátia s pivom, ak skúsite zmenu, určite neoľutujete.
Steaky
Kto by si nepochutnal na poriadnom mäsisku? Aby sa vám lepšie šmýkalo, k hovädziemu a divine, podávajte Cabernet Sauvignon alebo Merlot. K steaku z bravčového mäsa sa hodí Modrý Portugal, jahňacinu doplní Rulandské modré, či Svätovavrinecké.
Prílohy
Dôležitú úlohu pri výbere vína nehrá len druh mäsa, ale aj ingrediencie, ktorými je ochutené (korenie, bylinky), či prílohy a omáčky. Ľahko korenené červené vína (Rulandské modré, Sangiovese) sa hodia napríklad k chudému mäsu s ľahšou omáčkou a jarnými bylinkami.
Pre nerozhodných
Dobrou voľbou je univerzálne Chardonnay, ktoré sa vyniknúť grilovanému kuraťu, plesňovému syru, či dokonca aj kvalitnej klobáske. Ružové ľahké suché vína sú dobrým kompromisom, ak sa nevieme rozhodnúť medzi červeným či bielym vínom.
Ak už ste experti vo výbere ideálne vína k grilovaným jedlám, nezabudnite na jednu dôležitú vec.
Správna teplota rozhoduje
Správna teplota vzduchu rozhoduje, či gril vôbec vytiahnete. Vhodnú teplotu si však vyžaduje aj podávané vínko. Hoci stále pretrváva názor, že červené sa podáva pri izbovej teplote, správna teplota je podľa typu vína v rozmedzí 14 až 18 ° C. Túto teplotu dosiahnete tak, že červené dáte približne 30 minút pred podávaním do chladničky. Dajte pozor, v príliš vychladenom víne vystupujú do popredia trpké taníny, v teplom víne zas dominuje silná chuť alkoholu. Ľahké svieže biele vína podávame pri teplote 5 ° C až 10 ° C. Ako už určite viete, víno po otvorení treba nechať trochu „predýchať“ a až potom si vychutnáte jeho chuť naplno. Potom už len treba určiť dobrovoľníka, ktorý nenechá víno variť sa na slnku a včas vymení prázdnu fľašu za novú.
Ak milujete letné grilovačky, ale ste radšej, ak sa o to postará niekto iný, pozývame Vás na all inclusive grilovačku do romantických priestorov nášho vinárstva.