Veľmi dobrá správa pre tých, ktorí obľubujú biele víno: vedci tvrdia, že tento alkoholický elixír je rovnako zdravý ako jeho červenú náprotivok.

Poprední vedci, skúmajúci zdravotné účinky bieleho vína nedávno zistili, že nápoj má podobné ochranné účinky na srdce ako červené víno, pomáha predchádzať infarktu a ďalším zdravotným problémom spojeným so srdcom, obličkami a cievami. Biele víno má veľa rovnako pozitívnych zdravotných výhod ako červené víno.Tiež obsahuje flavonoidy, ktoré majú antioxidačné vlastnosti, a tým môžu pomôcť predísť rakovine. Dokonca, podľa štúdie z univerzity v Barcelone, biele vína môžu mať vyššiu antioxidačnú kapacitu než červené vína .

Biele víno – prehľad známych zdravotných výhod

Antibakteriálne

Alkohol v bielom víne má dezinfekčný účinok. Niektoré kultúry používajú biele víno na sterilizáciu. Resveratrol pomáha znížiť zápal, bráni oxidácii LDL „zlého“ cholesterolu a znižuje náchylnosť krvi vytvárať zrazeniny, ktoré môžu viesť k srdcovému infarktu.

Strata váhy

Podľa štúdie z roku 2004 na univerzite v Hohenheime (Nemecko), biele víno by mohlo byť prospešné na dosiahnutie úbytku hmotnosti. Štúdia tvrdí, že pacienti, ktorí chcú schudnúť a majú nízkokalorickú diétu, môžu ťažiť z pitia bieleho vína. Bolo zistené, že strava, pri ktorej 10 percent energie získame z bieleho vína môže byť rovnako účinná pri pomoci úbytku hmotnosti ako diéta s 10 percentami energie získanými zo štiav – plus ďalšie výhody z konzumácie vína.

Kardiovaskulárne

Kardio zdravotné účinky bieleho vína nepochádzajú z rovnakých zlúčenín, ktoré urobili z červeného vína koktail číslo jeden medzi lekármi a odborníkmi na výživu. Vzhľadom k tomu, že červené víno sa vyrába z dužiny a šupky hrozna a biele víno sa vyrába iba z dužiny, biele víno obsahuje menej resveratrolu. Biele víno má však dva silné antioxidanty, tyrosol a hydroxytyrosol, tiež nájdený v olivovom oleji, ktoré nie sú prítomné v červenom víne. Vedci sa domnievajú, že práve tieto antioxidanty sú tým, čo robí biele vína tak dobré pre srdce.


biele víno aTajna

Spomaľuje proces starnutia

Pri skúmaní kardiovaskulárnych výhod bieleho vína vedci zistili, že nápoj aktivuje gén Sirtuin 1 (SIRT1), ktorý pomáha spomaliť proces starnutia – predtým sa vedci domnievali, že len vína s vyšším obsahom resveratrolu gén stimulujú.

Prečítajte si aj Bio vinohrad – tajomstvo vinohradníctva v Tajnej

Cukrovka

Biele víno pomáha predchádzať a regulovať diabetes. Časť toho, čo robí víno zdravé je alkohol sám o sebe, hovorí Arthur Klatsky, kardiológ a epidemiológ pracujúci pre „Kaiser program permanentnej lekárskej starostlivosti“ v Oaklande v Kalifornii. „Existujú výhody striedmej konzumácie akéhokoľvek alkoholického nápoja,“ tvrdí Klatsky, ktorý študoval vzťah medzi alkoholom a ľudským zdravím od roku 1960. Zdá sa, že striedma konzumácia alkoholu vplýva na zníženie rizika diabetu typu 2.

Ďalšie výhody

Pokračujúci výskum vyzerá nádejne pre potvrdenie, že nápoj môže vplývať na posilnenie imunitného systému, zvýšenie prietoku krvi u pacientov s poruchou funkcie obličiek a pôsobí ako antivirotikum.

A čo viac, štúdie vykonané v posledných šiestich rokoch zistili, že mierna konzumácia bieleho vína môže znížiť riziko vývoja rakoviny vaječníkov, zvýšiť kognitívne funkcie u starších osôb a zabrániť rastu streptokokov, baktérií zodpovedných za zubný kaz a bolesti hrdla. Existuje niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že striedma konzumácia alkoholu je spojená s nižším výskytom mŕtvice. Alkohol tiež zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu a pomáha znížiť zrážanlivosť krvi.

Tvrdenie Klatskeho podporuje ďalší výskum, ktorý ukázal, že mierna konzumácia alkoholu, väčšinou vína a piva, môže pomôcť zvýšiť antioxidačnú absorpciu, znižuje úmrtnosť u mužov, znížuje hladinu baktérií, ktoré spôsobujú peptické vredy a zlepšuje hustotu kostí u žien.

Záver

Na rozdiel od všeobecnej domnienky, biele víno je pravdepodobne rovnako prospešné pre vaše zdravie, ako konzumácia červeného vína. Vedci a nedávny výskum preukázateľne dokazujú pozitívne účinky pitia bieleho vína. Samozrejme len v prípade striedmej konzumácie tohto nápoja 🙂 Striedmosť je definovaná ako nie viac ako 3 dcl vína denne pre mužov a 1.5 dcl denne pre ženy.

V prípade, že vás zaujíma aj životné prostredie a pôvod vína, vyberajte víno vyrobené zo známych zdrojov, s čo najšetrnejším prístupom k prírode, buď organicky pestované alebo kde sa uplatňuje biodynamické hospodárstvo, tzn. pestovanie viniča, ktoré chráni vinice aj ekosystém.
S touto filozofiou sa stotožňuje aj vinárstvo Tajna a riadime sa ňou pri výrobe nášho vína.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Zdroj obr.: dreamstime.com

E-shop
Magazín