Magazín, Vintage Reports

Vintage report 2022

vintage report vinarstvo tajna

Vinohrad – rok sucha, novej výsadby a malých víťazstiev

Rok 2022 môžeme zaradiť k jedným z najsuchších ročníkov. Za celý rok spadlo v Tajnej len 426 mm zrážok, čo je najmenej zrážok odkedy sa venujeme meraniam v našom vinohrade. Klimatológovia hovoria, že bolo dokonca 500 ročné sucho.

Srdce pre Merlot

Prvý marcový týždeň sa nám podarilo ukončiť rez a za začiatok pučania môžeme označiť deň 15.4.. V marci sme následne plynule prešli z rezu na viazanie vinohradu a navyše nás čakala jedna milá úloha. Bola ňou očakávaná nová výsadba nášho obľúbeného Merlotu, po ktorom je stále väčší dopyt a v našich končinách sa mu mimoriadne darí. Viničné štepy odrody Merlot a Müller Thurgau boli vyrobené v zahraničí presne podľa našich predstáv.

Odrodu Merlot si natoľko vážime, že sme sa rozhodli pre netypickú výsadbu. Vysadili sme ju 29.3. v tvare srdca pre jej symbolické vyzdvihnutie. Zakladať novú výsadbu je veľký krok, starostlivosť o ňu ešte väčší. Bolo preto nevyhnutné zabezpečiť potrebné nároky a ochranu mladým sadeniciam.

Šetrný prístup k prírode si zachovávame aj v boji proti škodcom

Ročník 2022 mal priemernú ročnú teplotu 11,8 °C. Minimum -8,5 °C a maximálnu teplotu vzduchu 38,6 °C. Čo je novým teplotným rekordom v našom vinohrade.

Nakoľko v našom vinohrade nepoužívame herbicídy, už skoro na jar začal náš pravidelný boj s burinami. Je to každoročný a namáhavý boj, ale veríme tomu, že šetrný prístup k prírode je overeným krokom aj v kvalite našej úrody. Od roku 2011 sa snažíme uprednostňovať biologickú ochranu proti chorobám a škodcom, hľadáme tie správne riešenia nielen pre kvalitu vína, ale aj pre čo najmenšie zaťaženie životného prostredia. Z tohto pohľadu môžeme s radosťou označiť tento ročník za skvele zvládnutý. Hrozno sme dopestovali zdravé a to je základ pre výrobu kvalitných vín.

Na pohľad desivé zelené práce sa opäť vyplatili a priniesli to najlepšie z úrody

Začiatok kvitnutia odštartovala odroda Rulandské modré 1.6., priebeh celého kvitnutia bol uspokojivý. Niektoré odrody vplyvom sucha odkvitli lepšie, iné horšie. Čo sa týka zelených prác, ktoré sú strašiakom pre všetkých vinohradníkov, tento rok sme ich zvládali a stíhali veľmi dobre. Vinič nemal v raste také výrazné skoky a tak prebiehali tieto práce plynulo. Snímanie letorastov sme oproti minulému roku potrebovali zrealizovať len raz.

V našom vinohrade pristupujeme veľmi citlivo aj k regulácii úrody v podobe odstraňovania nadpočetných strapcov. V záujme dosiahnutia čo najlepších parametrov pri zbere, to po zrealizovaní prebierky vyzeralo naozaj desivo. Množstvo úrody skončilo na zemi, ale oplatilo sa. Kvalita našich červených vín nás za posledné roky presvedčila o tom, že práve tento úkon je pri niektorých odrodách nevyhnutný.

Kampaň – upršaná jeseň nezastavila vydarenú oberačku

Dátum 2.9.2022 môžeme označiť za začiatok zberu, kedy sme kampaň tradične spustili spracovaním suroviny Müller Thurgau do kategórie fresh. Pinot noir bol prvou modrou odrodou, ktorá odštartovala zber hrozna na výrobu červených vín.

S radosťou sme sledovali vyvíjajúce sa parametre až do momentu, keď začal rýchly pokles kyselín a preto sme tejto skutočnosti museli prispôsobiť celý zber. Bolo nevyhnutné zrýchlenie zberu a spracovanie väčšieho množstva úrody pre zachovanie budúcej sviežosti bielych vín. Do karát nám nezahralo ani upršané počasie na prelome mesiacov september-október, kedy v priebehu jedného týždňa spadlo 47 mm vody.

Spolu sme napočítali 26 oberačkových dní. Najviac hrozna sa zozbieralo z odrody Sauvignon. Samotný zber však napriek všetkým okolnostiam môžeme považovať za veľmi vydarený.

Technológia – darilo sa našim stáliciam aj novinkám

Tento ročník bol mimoriadne priaznivý pre odrodu Rizling vlašský, z ktorého sa nám podarilo vyrobiť krásne svieže suché víno, na ktoré sa môžu priaznivci tejto starej odrody tešiť. Jeho zastúpenie budeme mať nielen v rade FRESH, ale aj v novovznikajúcej gastronomickej rade SUNSET. Sauvignon bude menej herbálny, ale o to viac krásny ovocný so živou kyselinou. Nesklamali ani tradiční zástupcovia rady FRESH a to Müller Thurgau a Merlot rose.

Z modrých odrôd nám pri zbere urobil veľkú radosť Cabernet Sauvignon, ale najmä Cabernet Franc, ktorý napriek tomu, že v pestovaní nepatrí na Slovensku k popredným predstaviteľom, v našom vinárstve vieme jeho vynikajúce vlastnosti patrične oceniť. Túto vysokokvalitnú surovinu použijeme nielen na výrobu červeného prémiového vína, ale aj na stále žiadanejšie rosé víno. Tejto odrode sa v našom vinohrade veľmi dobre darí a z roka na rok nás viac presviedča, že jej zaradenie do našej odrodovej skladby bol správny krok.

hrozno ruky vinohrad

Pri novošlachtencovi Dunaj sme sa odvážili na extrémnu redukciu strapcov a podarilo sa nám urobiť „kúsok“ ktorý bude porovnateľný zatiaľ s najlepšími ročníkmi 2017 a 2018.

Záver – o krok bližšie k prémiovej bio kvalite vinohradu Tajna

Nielen zvládnutá kampaň ročníka 2022 nás ku koncu sezóny hriala pri srdci. Veľkú radosť v nás vyvolalo oznámenie z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, že nášmu vinohradu Tajna bol dňa 10.11.2022 udelený Ekologický štatút pôdy. Je to jeden z významných krokov, kedy naša dlhoročná práca a snaha v ekologickej oblasti bola korunovaná úspechom. A teraz sme už naozaj len krôčik od toho, aby sa naše vína mohli hrdo pýšiť označením Bio víno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *