Magazín, Vintage Reports

Tajna Vintage report 2021

vintage report 2021

Vintage report 2021 – Vinohrad

Ročník 2021 mal priemernú dennú teplotu 10,7 °C. Ak by sme to rozdelili kvartálne tak teploty sa pohybovali od 2,5 °C v prvom kvartáli , 14,6 °C v druhom, 19,9 °C v treťom až po posledný kvartál 5,6 °C. Vo vinohradoch Na Tajnej bol začiatok roka 2021 oproti minulým rokom chladnejší a jarné chladné obdobie trvalo dlhšie ako sme si predstavovali. 

Práce vo vinici prebiehali tak ako boli naplánované. Rez viniča začal štandardne v decembri 2020 a záver rezu pripadol na začiatok marca.

Po dlhých úvahách a konzultáciách sa rozhodlo, že na hone Sari sa zmení časť odrodovej skladby. Vyklčovalo sa 1,9 ha vinice, časť Rizlingu rýnskeho a celé výmera Pinot Gris. Práce zamerané na samotné vyklčovanie prebiehali v januári a počas roka 2021 sme realizovali dôkladnú predvýsadbovú prípravu pôdy. Výsadba novej časti vinice by sa mala uskutočniť v apríli 2022. Rozhodli sme sa rozšíriť výmeru nášho skvelého Merlotu, po ktorom je stále väčší a väčší dopyt. Tejto odrode sa v našich podmienkach mimoriadne darí.

víno a hrozno, vinártsvo tajna

Zrážky boli veľmi skromné a spomínaný chladný priebeh počasia mal za následok neskorý nástup vegetácie a vinič toto posunutie v priebehu roka už nedohnal.

Viazanie vinohradu sme dokončili v strede apríla. Dátum 20. apríl môžeme označiť ako začiatok pučania v našom vinohrade. Bol to signál, že je potrebné byť v strehu pri ďalších operáciách, ktoré súvisia s ochranou a zelenými prácami.

Jarné mrazy, ktoré nás v predchádzajúcich rokoch potrápili, nás v tomto roku úplne minuli. Jedným z dôvodov bol aj fakt, že chladné počasie stále trvalo a vinič sa veľmi pomaličky zobúdzal. Rašenie a rast viniča sa plynulo prispôsoboval teplotám. Začiatok kvitnutia sme zaznamenali 14.6.2021 na odrodách Chardonnay a Dunaj. Priebeh kvitnutia bol veľmi dobrý, čo sa odzrkadlilo aj na celkovej úrode.

Po kvete nastala fáza intenzívneho rastu, ktorá bola naozaj veľmi rýchla. Denné prírastky viniča dosahovali 10-15 cm v závislosti od odrody. Zelené práce (podlom, čistenie kmienkov, atď.) sa stíhali realizovať len s veľkými problémami. Snímanie letorastov bolo do značnej miery podmienené aj odrodovo, nakoľko niektoré odrody sa ožínali dvakrát a niektoré dokonca trikrát.

Vintage report 2021 – Kampaň

Zber hrozna začal 8.9. odrodou Müller Thurgau a následne sme zberali základné odrody na výrobu sektu ako sú Rizling vlašský, Chardonnay a Pinot Noir. Množstvo úrody nás milo prekvapilo, ale nezaskočilo. Vo výbornej kvalite sa nám podarila obrať celá úroda. Vďaka priaznivému počasiu sme mohli modré odrody ponechať dlhšie na kroch viniča, za čo sa nám odvďačili úplným dozretím.

Biele odrody si napriek stúpajúcim cukrom ponechávali kyseliny, ktoré sú veľmi dôležité pri ďalšom vývoji vína. Zabezpečujú bielym vínam dlhodobú sviežosť. 

Prvou modrou odrodou, ktorú sme zberali bol Pinot Noir na výrobu ružového sektu dňa 16.9. a o týždeň neskôr sme zahájili zber modrých odrôd na výrobu červených vín.

vinohrad TAJNA

Vintage report 2021 – Technológia

Odroda Chardonnay ako aj po iné roky dosiahla krásnych parametrov, zberali sme ju 1.10. s cukornatosťou 23,5 °NM a kyseliny tvorili 7,96 g/l. Aj u odrody Sauvignon sa nám podarilo pekne premietnuť jeho aromatickú charakteristiku do vína, prvý zber sme realizovali 14.9. na hone Nad Hoferskou. Posledný zber Sauvignonu bol 4.10. s cukornatosťou 25 °NM a 9,96 g/l.

Veľmi krásne sa ukazujú úrody dvoch rôznych výsadieb Cabernetu Franc. Kým vo víne z mladšej výsadby dominuje ovocnosť, tak vo víne zo staršej výsadbe prevažuje korenistosť.

Ďalšou odrodou, ktorá dozrela do výnimočnej kvality je Cabernet Sauvignon, čo sa prejavilo v jej odrodovom charaktere.

Vintage report 2021 – Záver

Ročník 2021 bol na Tajnej rokom bielych aj červených vín. U bielych je pozoruhodná výška kyselín, ktoré sa dokázali udržať aj napriek vysokej úrovni cukru v hrozne. Červené vína majú takisto vyššiu úroveň kyselín, čo naznačuje ich ovocnosť a dlhý potenciál na zrenie vo fľaši. Jednoznačne nesklamal Sauvignon, kde sme okrem Sauvignonu v rade FRESH doplnili aj excelentný Sauvignon v rade TAJNA.

Z červených vín nemôžeme opomenúť Cabernet Sauvignon, ktorý tvorí u nás základ Bordeaux Cuvée Secret Reserva. Našu kolekcie doplnkového tovaru sme rozšírili o destilát Tramínovicu, ktorú sme vyrobili z nádhernej suroviny s cukornatosť 26 °NM.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *