Škola vína, Zaujímavosti

Ružové víno – pár vecí, ktoré by ste mali vedieť

Nie je žiadna hanba piť ružové víno

V porovnaní s jeho červenými a bielymi bratrancami, pri ružovom víne stále pretrvávajú absurdné predsudky. Tí, čo ohovárajú ružové víno sú buď natoľko neznalí dobrého vína, aby si mysleli, že „ružová je určená len pre dievčatá,“ alebo smutní jednotlivci, ktorí tým boli ovplyvnení v mladosti a doteraz sa z toho nedostali.

Iste, aj rosé môže byť mizernej kvality, takisto ako hocičo iné. Ale keď si kúpite kvalitné ružové víno zistíte, že je rovnako výborné ako červené alebo biele.

ruzove vino tajna rose

Ružové víno sa nevyrába zmiešaním bieleho a červeného vína

Pri výrobe ružového vína sa modré hrozno nemelie, ale sa nechá krátkodobo macerovať so šupkou (od niekoľkých hodín po niekoľko dní), a potom fermentuje v kvasných nádobách.

Čím dlhšie je hrozno so šupkou, tým tmavšia bude farba rosé … a tým viac trieslovín, ktoré nájdete aj v červenom víne, bude obsahovať. Červené víno je vyrobené podobným spôsobom. Modré hrozno väčšiny tradičných odrôd má predsa svetlú dužinu a vytvára šťavu farebne podobnú šťave bielych odrôd, takže si z neho môžete vytvoriť akúkoľvek farbu vína. Závisí na stupni zrelosti hrozna a dobe, po ktorú sa šťava necháva macerovať s tmavými šupkami bohatými na modré farbivá.


Prečítajte si aj: Zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás


Ružové víno môžete vyrobiť kdekoľvek na svete, takmer z akéhokoľvek typu hrozna

Rosé nepochádza je z určitého hrozna alebo regiónu; je to len typ vína, ako je červené alebo biele. Najväčšími producentmi podľa objemu sú Francúzsko („Rosé“ alebo „Claret“, Španielsko („Rosado“), Taliansko („Rosato“) a Spojené štáty. Ale je tu tiež vynikajúca produkcia pochádzajúca z Južnej Ameriky (Čile, Uruguaj), Nemecka a Austrálie.

Nesmieme zabudnúť na skutočnosť, že v posledných desaťročiach sa stávajú lídrom vo výrobe rosé Stredoeurópske krajiny, na čele so Slovenskom, Moravou, Rakúskom i Maďarskom.

Rosé nestihne zostarnúť

Rosé, na rozdiel od červeného vína sa nezlepšuje v priebehu rokov – takže žiadne nápady o jeho uchovávaní vo svojej pivnici pol storočia. Neexistuje žiadna hanba piť niečo, čo má na vinete aktuálny alebo minulý ročník. Nemali by ste piť (a pravdepodobne ani nenájdete) ružové víno staršie ako dva až tri roky.

Najdôležitejšia otázka pri kúpe rosé znie: je suché?

Suché = nie je sladké A to je to, čo chcete. Víno, ktoré je svieže a kyselkavé, bez zvyškového cukru, ktorý by pochoval minerálne, herbálne, ovocné, či akékoľvek delikátne chute a vône.

Vzhľadom k tomu, koľko rôznych druhov rosé sa vyrába na celom svete, otázka suché verzus sladké je dôležitejšia ako krajina pôvodu. Ak máte pocit, že ste úplne zmätení v obchode s vínom, tu je všeobecné pravidlo:

Rosé zo Starého sveta (Juhozápadná Európa) = obvykle má suchší charakter
Rosé z Nového sveta a zo Strednej Európy (ostatní producenti) = môžu byť menej suché

Samozrejme existujú aj výnimky z tohto pravidla (niektoré Kalifornské rosé môže byť super jemné a suché; niektoré európske vína majú vyšší obsah zvyškového cukru), ale je to užitočná pomôcka na zúženie výberu. Ak ste si nie istí, hľadajte niečo z Francúzska – konkrétne z Provence.

Francúzsko je vlasť tradičného, suchého rosé (odtiaľ jeho názov) a určite nič nepokazíte vínom z Provence, údolia Rhôny alebo Loiry. Ružové víno z Provence (južné Francúzskou), má tendenciu byť veľmi svetlo ružové, niekedy lososovo sfarbené. Pri degustácii obvykle nájdete tóny jahôd, malín a citrusových plodov.


Prečítajte si aj: Ochutnávka vín Tajna – prežite atmosféru, pri ktorej sa rodí víno


V Provence existujú viaceré apelácie (oficiálne názvy, ktoré osvedčujú, že víno bolo vyrobené v určitom regióne podľa konkrétnych požiadaviek), takže na etikete hľadajte Côtes de Provence : Coteaux d’Aix-en-Provence, Bandol, Cassis, Coteaux Varois

Tiež skvelá voľba sú španielske rosados. Tie majú tendenciu byť o niečo výraznejšie ako ich francúzski susedia, s hlbšou ružovou farbou a ovocnými až ťažkými zemitými príchuťami, ktoré výborne ladia s mäsom.

Dajte si ho pri grilovačke, urobte si z neho koktejly

Nazvať víno ako „food-friendly“ je nepríjemné klišé, ale v prípade rosé to je namieste. Tieto vína sú univerzálne – menej intenzívne ako červené, ale s väčšou hĺbkou ako ľahké biele.

ruzove vino tajna rose

Vďaka tomu, že medzi ružovými vínami môžete nájsť veľké spektrum chutí a vôní, môžete si vybrať podľa toho, čo budete jesť – ryby, zeleninu, kuracie mäso, grilovaný steak, zemiakové lupienky, sušienky, skrátka čo si len spomeniete. Hlavne sa presvedčte, že mu dáte čas na správne vychladenie, rovnako ako pri bielom víne.

Je to perfektné víno ku grilu, perfektné na pláž a perfektné na piknik, ale je tiež ideálne na posedenie pri televízii. Rosé je skvelé na miešanie koktejlov. Nie je drahé, hrá dobre so všetkými druhmi ovocných a šumivých prísad a vyzerá sakramentsky dobre v pohári.

OK! Teraz ste oficiálne pripravení na ružovú sezónu, ktorá trvá celoročne. Na zdravie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *