Škola vína

Originály zo slovenských viníc – slovenské novošľachtence

Okrem nádherných končiarov, riek a dolín, Slovensku nadelila príroda aj pôdu úrodnú na kvalitný vinič. Rukami šikovných vinárov sa ten premieňa na lahodné a svetovo uznávané víno. V našich viniciach vznikajú vína približne štyridsiatich odrôd. Môžeme sa tu stretnúť s odrodami, ktoré sú vysadené všade vo svete, ale aj typické pre strednú Európu. Špecialitou sú však pre nás originálne slovenské novošľachtence. Prehľad, čo sa rodí v našich viniciach, by mal mať každý, kto sa považuje za milovníka slovenských vín. A my vám s tým pomôžeme.

Slovenské novošľachtence

Na úvod by sme si mali ozrejmiť, že tzv. autochtónne odrody, ktoré by boli typické pre našu krajinu a objavujú sa v našich vinohradoch už stáročia, na Slovensku nemáme. Môžeme sa však pochváliť odrodami, ktoré boli vyšľachtené na Slovensku (vo vinárskom meradle) iba v nedávnej minulosti a úspešne dopĺňajú ponuku tradičných odrôd s dlhou históriou. Originálne slovenské odrody boli vyšľachtené pred desiatkami rokov a medzičasom sa dočkali aj oficiálnej registrácie.

Prečítajte si aj Víno Tajna – vybudovať vinárstvo je neopakovateľný zážitok

Odroda Dunaj Tajna novošľachtence

Prvenstvá z 90. rokov

Začnime Devínom, ktorý bol aj ako prvý zaregistrovaný ako slovenský novošľachtenec. Stalo sa tak v roku 1997 a odvtedy biele vína z odrody Devín zbierajú úspechy na domácich a medzinárodných súťažiach a degustáciách. Devín, ktorý má unikátnu schopnosť hromadiť cukor, vznikol krížením Tramínu a Veltlínskeho červenobieleho a víno z neho je aromatické s bohatou vôňou. V tom istom roku sa medzi domácich šľachtencov zapísal aj Dunaj, kríženec Oporto a Muscatu Bouchet, ktoré potom bolo krížené so Svätovavrineckým. Táto veľmi kvalitná odroda dáva plné, ovocné, južanské vína, ktorým výborne dodáva chuť zrenie v barikových sudoch. Najlepší Dunaj sa rodí práve neďaleko brehov tejto rieky.

Rieky na vínových fľašiach

Pri riekach ostaneme. Výrazné ovocné chute, ktoré sa násobia v kombinácii s drevom dodáva odroda Hron zaregistrovaná v roku 2004 krížením odrôd Castets a Abouriou noir. Rovnakým krížením ako Hron, a predsa s inými vlastnosťami, bola v 2004-tom zaregistrovaná Nitria. Vína z Nitrie majú charakter kabernetu, intenzívnu farbu, vysoký extrakt a obsah trieslovín. V tom istom roku „pritiekol“ do zoznamu aj Váh, poskytujúci vína tmavočervenej farby. Vína vyrobené z tejto odrody sú plné, extraktívne, majú vysoký obsah trieslovín. Vína z odrody Rimava sa dobre pijú ako mladé vína, sú však vhodné aj na archivovanie. Medzi menej známej odrody patrí Torysa, ktorej vína sú výnimočné pre vysoký obsah trieslovín a antokyánov, majú tmavú červenú farbu a jemnú kabernetovú chuť. Plné, jemné a harmonické vína tejto modrej muštovej odrody si vyžadujú dlhé zrenie.

Prečítajte si aj Prečo je pre vinára dôležitý vlastný vinič

Mladé prírastky

Do skupiny vzácnych slovenských odrôd viniča patria aj Milia a Noria. Ako rastliny sa na pohľad nijako zvlášť nelíšia od ostatých odrôd, ich výnimočnosť sa prejavuje až vo finálnom produkte. Milia vznikla z Müllera-Thurgau a Tramínu červeného, jej chuť v podobe vína je korenistá, extraktívna, s príjemnými jemnými kyselinami, je v nej bežne citeľné exotické ovocie. Noria, typická pre svoju sviežosť, je zase kríženecom Rizlingu rýnskeho a Semillonu. Je vhodná na výrobu odrodových, najmä prívlastkových vín. Citlivý nos v nej objaví vôňu po broskyniach.

Hviezdy strednej Európy

Na Slovensku pestujeme aj odrody, ktoré nie sú naším „vynálezom“, ale sú typické pre strednú Európu. Skutočne majstrovsky zvládnuté sú u v našich podmienkach– Müller-Thurgau, Irsai Oliver, Rizlingy vlašský aj rýnsky, Pálava, Muškát moravský, Aurelius, Bouvierovo hrozno, Dievčie hrozno, Feteasca regala, Neuburské, Veltlínske zelené. Z modrých odrôd sú to André, Frankovka modrá, aj Neronet.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *