Magazín, Náš príbeh a rodina

Víno Tajna – vybudovať vinárstvo je neopakovateľný zážitok

Spojenie biznisu a vína nie je dnes na Slovensku raritou. Skôr sa zdá, že to začína byť normálne. Vinárstva sa však predsa len líšia. Nejde len o biznis plán, či smerovanie firmy. Aby ste rozumeli, vo vinárskom biznise sú len dve cesty. Ak sa vínu a vinohradu človek rozumie alebo sa obklopí ľuďmi, čo sa vínu a viniciam dobre rozumejú. Kam patrím Víno Tajna?

Vybudovanie vinárstva je neopakovateľný zážitok

víno tajna vinárstvo
Nad dedinou Tajná, ktorá má pre vašu informáciu vari tristo duší, bola ešte v roku 2008 stará niekoľko hektárová vinica. Bola výnimočná predovšetkým svojou polohou. Stále sa cez ňu ťahá „prievan“. Preto vinič nezamrzne, aj keby prišli kruté hoci dvadsať stupňové mrazy ako tento rok v zime. Vtedy pred rokmi v nej boli štyridsaťročné štepy viniča, ktorého korene siahali až do hĺbky niekoľko desiatok metrov. Boli z čias, kedy sa nové vinohrady v družstvách vysádzali ľudovo povedané lárom – fárom. Keď sa na kvalitu hrozna veľmi nehľadelo a dôležité bolo, len koľko sa vína z vinohradu vycedilo.
Príbeh vinárstva Víno Tajna (na rozdiel od domovskej obce má obchodný názov na konci krátke A, teda nejde o preklep) sa začal tak, že jeho terajší majitelia kúpili od poľnohospodárskeho podniku Agrotaj už spomínanú šesť a pol hektárovú dosť zanedbanú vinicu. Musela preč a v roku 2011 ju nahradila nová výsadba. K nej pribudli v roku 2013 ďalších desať hektárov novo vysadených viníc. Okrem toho sme u nás v Tajnej zmodernizovali a rozšírili výrobňu vín. Bývalý vinohradnícky domček sme premenili na modernú dizajnovú budovu vinárstve, kde je radosť ochutnať vína. Naozaj, hlavne keď je teplo a ležíte na trávičke a pozeráte sa cez vinice na siluetu nitrianskeho Zoboru. Neopakovateľný zážitok, verte nám!

Prečítajte si aj Ochutnávka vín Tajna – prežite atmosféru, pri ktorej sa rodí víno

Našou vlajkovou loďou sa stala neopakovateľná Sari

víno Tajna
Obec Tajná vznikla spojením troch menších obcí Malá Tajná, Veľká Tajná a Šárovce. Prvý zaznamenaný názov Šároviec je Sari. Práve pri tejto historickej časti obce sa nachádza náš prvý vinohrad, kde boli tie staré štepy viniča. Pri rekonštrukcii vinohradníckych plôch a novej výsadbe naši majitelia vinárstva zistili, že hon pod vinicami nemá meno. Názov Sari preto dali zaregistrovať jednak pre historickú konexiu s názvom obce, jednak pre vzácnu zhodu s krstným menom dcéry a vnučky Sarah, ktorú doma volajú Sari.
Naša vinica Sari sa dostala v súčasnosti takpovediac z „detských plienok“. Ponúka hrozno, ktoré priam volá po vínach pre pokročilých. „Vinica je už vo veku, v ktorom nestačí, aby sme z jej hrozna robili jednoduché vína. Dozrievajú v nej hrozná na veľké vína. Od jednoduchých ideme na väčšie štruktúrované vína. Dajú sa dotiahnuť až do kategórie pre znalcov vín a atakovať tento segment na trhu,“ vysvetľuje jeden zo spolumajiteľov vinárstva Víno Tajna Rastislav Demeš.

Prečítajte si aj Ako hrozno pestujeme

Technológia je perfektná vec, ale bez ľudí, čo sa jej rozumejú, je len na parádu

víno tajna
Ešte by sme vám chceli prezradiť niekoľko tajomstiev z nášho vinárstva, o ktorých ste možno ani nevedeli. Terajší majitelia, inak svokor a jeho zať, si už vyskúšali biznis pred vstupom do sveta vína. Bol však na hony vzdialený tomu, čomu sa venujú dnes. Sami sa priznávajú, že začiatok ich vinárčenia neraz pripomínal pristátie na inej planéte. „Všetko nás prekvapovalo. I zdanlivé každodennosti, ktoré majú starí skúsení vinári rokmi tak zažité, že sa pri nich ani nepristavia,“ opäť Rastislav Demeš. Hľadali preto riešenia. „Najprv sme veľa cestovali a počúvali rady „mienkotvorných“ vinárskych odborníkov. Postupne sme zisťovali, že s vínom sa dá uspieť iba vtedy, ak sa obklopíme ľuďmi, čo sa mu výborne rozumejú a dobre ich zaplatíme.“
Lebo vo vinárskom biznise sú len dve cesty. Ak sa vínu a vinohradu človek rozumie alebo sa obklopí ľuďmi, ktorí sa vo víne a viniciach excelentne vyznajú. Už z predchádzajúcich biznisov dobre vedeli, že firmy tvoria ľudia. „Technológia je síce perfektná vec, ale bez ľudí, čo sa jej skutočne rozumejú, je len na parádu. Top značka musí mať dobre zaplatený a dobre motivovaný tím vinárskych odborníkov. Týka sa to všetkých profesií vo Víne Tajna naprieč.“

Prečítajte si aj Prírastok do našej pivnice – sudy Garbellotto

Konečne prišlo o čom sme snívali – v Tajnej nastal čas veľkých vín

FooZoo v Tajna
Ak sa na vinárskej mape objaví niečo nové, prvé dva, tri roky je najvhodnejší čas, aby sa s tým ľudia zoznámili a víno ochutnali. Vinárstvo v Tajnej týmto obdobím prešlo. Prichádza ešte dôležitejšia fáza. Vinárstvo v Tajnej sa priblížilo k tomu, o čom sme vo vinárstve len snívali. Sme v štádiu, keď nemusíme riešiť bežné prevádzkové veci či dopĺňať technológiu.
„Musíme našim zákazníkom potvrdiť, že stojí za to nielen naše vína ochutnať, ale sa k ním znovu vrátiť. Základným mottom je v súčasnosti pre nás vyššia kvalita našej produkcie vín.“ Dá sa ju priniesť k vám na stôl len dvomi spôsobmi. Po prvé, ak sa vo vinárstve obklopíte stále lepšími a lepšími ľuďmi. Po druhé, vinárstvo musí mať staršie vinice v omnoho lepšom stave, ako keď boli mladučké. Kvalitu vína dopredu tlačí vek vinice. Oba tieto predpoklady vo Víne Tajna spĺňame a tak ideme robiť stále väčšie a väčšie vína.

Prečítajte si aj Výroba vína s inovatívnymi technológiami – ruže vo viniči nie sú na okrasu

Ak ste už naše vína prechutnali, posuňme sa spolu na vyšší level

víno Tajna
Naše červené vína ako Dunaj a Cabernet Sauvignon už dokázali, prečo je o nich oprávnený záujem. „Dunaj nám „ide“ nenormálne. Ďalej pripravujeme uviesť do predaja v tomto roku veľké cuvée s tajomným názvom Cuveé Secret Reserva . Toto cuveé bude vlajkovou loďou v sortimente červených vín nášho vinárstva.“ Názov cuvée má jednoduché vysvetlenie. Secret ako z Tajnej a rezerva z toho dôvodu, že vína zreli viac ako rok v drevených sudoch. Pôjde o Bordeaux cuvée.

Prečítajte si aj Kráľovská 3 z Bordeaux- Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot

V nej sme spojili tri červené vína pôvodom z ich kráľovstva v Bordeaux. Sú to traja bratia, ale každý je iný. Naši odborníci z vinárstva ich dali dohromady v presne určenom pomere. Aby sa vlastnosti troch francúzskych modrých odrôd umocnili a dali vám možnosť zažiť čaro francúzskych vín priamo na Slovensku.
Toto Cuvée sa skladá z odrôd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot. My sme tam doplnili ešte jednu tajomnú ingredienciu v podobe Slovenského Dunaja. Chystáme sa ho fľaškovať v polovici tohto roka, pričom do predaja pôjde na jeseň 2017 „Pôjde o zatiaľ najvyšší level vín z Tajnej z hľadiska kvality i prezentácie. Bude sa robiť len vo výnimočných ročníkoch, medzi ktoré ročník 2015 určite patrí.“

Prečítajte si aj Barrique alebo barikové víno – viete čo môžete od neho očakávať?

Máme prekvapenie aj pre mladých

Popri spomínaných vínach, ktoré sú viac štruktúrované a vhodné pre gastronómiu alebo všeobecne pre milovníkov vína, máme na tento rok pripravenú ďalšiu novinku. Sú to vína z novej výsadby z roku 2013. „Ide o cuvéečka, ktoré by mali vytvoriť novú Young Generation radu. Bude určená pre mladých, inteligentných ľudí, ktorí majú po osemnástke a na víno sú plne spôsobilí, žijú zdravým životným štýlom, teda nevysedávajú pri borovičke, pive alebo sladkých drinkoch. Aj keď sa zdravo stravujú, neboja sa dať si pohár vína, lebo vedia, že je to zdraviu prospešné.“
Prvé vína z tejto rady by tu mali byť na jar tohto roka. Pôjde o veľmi svieže, nekomplikované a ľahko komunikatívne vína, s ktorým si určite porozumejú najmä mladí.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *