Hodnotu nášho vinárstva určuje víno. Kvalitu vína však ovplyvňuje hrozno a jeho kvalita. To je dôvod, prečo venujeme veľkú pozornosť jeho pestovaniu, snažíme sa vytvoriť optimálne podmienky pre živiny vo vinohrade a kladieme dôraz na ochranu vinohradu, ktorá nepotláča prirodzený vývoj ekosystému, ale naopak, dáva šancu k vytvoreniu vlastnej imunity.

vinohrad Tajna

Naše nadšenie pestovať vinohrad ekologicky je postavené na zvyšovaní biodiverzity vo vinici. Biodiverzita, alebo rôznorodosť, udržiava vyvážený pomer živín, podporuje rozmnožovanie prirodzených nepriateľov škodcov viniča a zlepšuje životné prostredie. Zároveň je to aj snaha zanechať zdravú prírodu pre budúcu generáciu.

Prečítajte si aj: „Mať svoju pôdu, svoj vinohrad a až potom svoje víno“

Ekologické pestovanie vinohradu sa prejavuje aj na kvalite vína. Zdravotným problémom, ktoré súvisia s používaním chemických látok v poľnohospodárstve sa venuje stále väčšia pozornosť a publicita a odráža sa to aj na zvyšujúcom sa dopyte po vínach v biokvalite. Tento narastajúci trend v Európe odráža aj našu filozofiu, a preto sa mu chceme priblížiť.

Naše zásady pestovania vyjadrujú snahu ponúkať hrozno a víno bez škodlivých látok a devastácie prírody:

  • zabezpečenie kvalitnej ochrany založenej na prevencii a s pomocou využitia údajov z meteorologickej stanice,
  • optimálna úroda, vyvážený výnos za pomoci udržania živín v pôde a rastline, zakladajúca sa na výsledkoch listových a pôdnych analýz,
  • snaha dosiahnuť a dlhodobo zabezpečiť štruktúrnu a organicky živú pôdu vytvorením bohatého rastlinného medziradia,
  • zabezpečenie biodiverzity pomocou rastlín medziradia, čím napomáhame k rozmnožovaniu a lepšiemu vývoju prirodzených nepriateľov vo vinohrade, čím znižujeme potrebu používania chemikálií. 

Prečítajte si aj Ako hrozno u nás spracovávame

Za týmto prístupom je naše osobné presvedčenie.

„Prečo pestovať ekologicky?“ Otázka, ktorá môže mať veľa zložitých až odborných odpovedí, ale jedna je zásadná a pritom jednoduchá! Je to vlastné presvedčenie zlepšovať rovnováhu človeka a prírody. Ekologické pestovanie je životný štýl, je to vzťah k prírode a snaha ochrániť ekosystém, ktorého sme súčasťou.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne:

barrique

Škola vína

merlot

Kultúra vína

bordeaux

Zaujímavosti