Zaujímavosti

10 vecí, ktoré by mal urobiť každý milovník vína

Merlot Maxx Reserva

Víno nie je len nápoj, ktorý si nalejete do pohára a vypijete. Existuje toľko činností súvisiacich s vínom, ktoré sa dajú robiť a stavíme sa, že mnohé z nich vás ešte ani nenapadli. Od vinárskeho kurzu po vlastnoručný zber vo vinici. Pripravili sme zoznam nápadov, ktoré by mal každý milovník vína vyskúšať aspoň raz!

1. Zakúpte si fľašu vína narodenú v tom istom roku ako vy

Aj keď sa väčšina vína odporúča spotrebovať maximálne do 2-3 rokov od výroby – na rozdiel od populárneho presvedčenia, že “čím je víno staršie, tým je lepšie” – nie je žiadny dôvod, pre ktorý by ste si nemohli urobiť radosť tým, že pridáte do svojej zbierky fľašu vína vyrobeného v roku vášho narodenia. Ak máte malé deti, možete to už teraz urobiť za nich.

2. Choďte na charitatívnu aukciu vín

Ako je to dlho, čo ste vykonali dobrý skutok? Ak je odpoveďou „dávno“, potom je čas na nejakú akciu! Neziskové organizácie organizujú charitatívne akcie, pričom niektoré z nich sú aukciami vína. Pôjdete domov nielen s vínom, z ktorého sa budete tešiť, ale aj s dobrým pocitom, že ste prispeli na správny účel.

vino, pohar, degustacia, cervene vino

3. Vytvorte si vlastnú skupinu milovníkov vína

Určite sa medzi vašimi priateľmi nájdu takí, ktorí zdieľajú vaše nadšenie pre víno. A pretože rôzne chute môžu byť predmetom diskusie, prečo nevytvoriť svoju vlastnú skupinu milovníkov vína, kde môžete ovoňať, ochutnať, porovnať a oceniť tie najrôznejšie vône a chute? Neviete, ako začať? Postupujte podľa bodu č. 6 a navrhnite svojim priateľom, že tento druh stretnutia by sa mal konať v pravidelných intervaloch. Zistite si, či vaše obľúbené vinárstvo ponúka možnosť degustácie v ich priestoroch, alebo či nemá na svojej webovej stránke nápad na vinársky event.

4. Ochutnajte hrozno priamo z vinice

Pre staršie generácie bolo prirodzné ísť do vinice a odtrhnúť si strapec hrozna. Naša generácia si zvykla nakupovať stolové hrozno v supermarketoch a zabudli sme vychutnávať si dary, ktoré nám príroda poskytuje. Pri najbližšej návšteve vinárstva, alebo keď budete prechádzať okolo nejakej vinice, ochutnajte hrozno priamo z vinohradu. V rámci zábavy si môžete predstaviť aj chuť vína, ktoré sa z ochutnaného hrozna vyrába.

5. Zúčastnite sa vinárskeho kurzu

Vinárske kurzy sú skvelá príležitosť dozvedieť sa viac o servírovaní vína a technike ochutnávky. Ak nemáte čas na bežný kurz, skúste nájsť taký, ktorý sa koná počas víkendov. Vezmite svojich najlepších priateľov a zažite senzorické dobrodružstvo, aké ochutnávka vína ponúka!

zažite ochutnávku vína vo vinárstve TAJNA

6. Ako správny milovník vína zorganizujte degustačnú párty

Chcete si užiť zaujímavý večer s priateľmi, ale chýba vám inšpirácia? Navrhnite ochutnávku vín a buďte si istí, že všetci budú milo prekvapení. Pripravte vínny lístok – pokiaľ je to možné nové druhy vína, ktoré vy a vaši priatelia ešte nemali možnosť ochutnať – a požiadajte každého z nich, aby kúpil fľašu z tohto zoznamu. Ochutnávku môžete sprevádzať tématicky ladeným filmom, jedlom alebo hrou, hoci aj o víne

7. Choďte zbierať hrozno so svojimi priateľmi

Ak máte to šťastie, že žijete v blízkosti vinárstva alebo máte príbuzných, ktorí pestujú vinič, nenechajte si ujsť príležitosť zúčastniť sa každoročného zberu hrozna. Uvidíte ako veľa úsilia je potrebného na ručný zber a neskôr oceníte prácu tých, ktorí ponúkajú tento nápoj. Užijete si veľa zábavy, získate skúsenosti a – kto vie – možno aj nejakú fľašu vína z úrody!

8. Počas letnej dovolenky navštívte aj vinársku destináciu

Ak plánujete cestu do Francúzska, určite by ste sa mali zastaviť vo vinárskej oblasti Aquitane. Je to oblasť, ktorá si zaslúži, aby ste ju objavili, či už podľa vlastného výletného plánu alebo podľa osobitne navrhnutej trasy pre milovníkov vína, ktorí majú radi pešiu turistiku. Región má mnoho významných vinárskych pamiatok, ktoré sú každoročne navštevované veľkým počtom turistov: Bordeaux, Médoc, Chalosse Tursan, Haute Gironde, Entre-Deux-Mers, Pays du Libournais a mnoho ďalších. Ak neplánujete Francúzsko, nevadí – v Európe nie je núdza o krásne a zaujímavé vinárske destinácie, napríklad aj u nás na Slovensku.

9. Zakúpte si kvalitné poháre na víno

Pri výrobe vína, sa každý vinár snaží o vytvorenie perfektného vína: rovnováha vôní, chutí a farby môže byť ovplyvnená nesprávnym výberom pohárov na víno. Ak si radi vychutnávate víno so všetkým, čo k tomu patrí, urobte si radosť a investujte do kvalitných pohárov, ktoré vám umožia vychutnať si krásy vína všetkými zmyslami.

10. Vytvorte aspoň jeden predmet z vínových zátok

Ako správny milovník vína sa počas svojho života stretnete s mnohými fľašami a zátkami – rôznych tvarov a veľkostí. Nie je to škoda všetky ich vyhodiť? Môžete z nich vytvoriť rôzne zaujímavé predmety – vázu, stojan na sviečku, ozdoby a praktické predmety z korku – napríklad kľúčenku, rohožku do kúpelne, rôzne ozdoby. Jediné, čo treba urobiť, je prečítať si návod a zapojiť svoju fantáziu. A ak predsa len potrebujete inšpiráciu, stačí si do google zadať heslo “wine cork crafts”.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *