Kultúra vína

Poháre na víno – viete ako si správne vybrať?

pohare na vino

Nielen dobrým vínom je človek “živý”. Bez správne vybraného pohára stráca aj to najkvalitnejšie víno svoje čaro. Je mnoho rôznych typov, rôznych štýlov a kvality pohárov. Od jemných krištáľových určených špeciálne pre použitie na to ktoré víno, až po poháre z bežného skla určené na denné použitie. Nie je nutné utrácať veľké peniaze, ale ak idete poháre na víno práve kupovať, majte na mysli pár jednoduchých pravidiel.

Ako vyberať poháre na víno

1. Materiál

Pri výbere pohárov si v prvej rade všimnite materiál, z ktorého sú vyrobené. Sklo by malo byť hladké a jasné. Súčasťou radosti z vína je aj ocenenie jeho farby. Farba môže odovzdať veľa informácií o víne, dávať kľúč k použitému hroznu, veku vína. Poháre na víno vyrobené z farebného alebo mliečneho skla, alebo ešte horšie, z pevných materiálov ako je cín a striebro, sú k ničomu. Neumožnia vám preskúmať všetky vizuálne krásy, ktoré víno poskytuje. Brúsený krištáľ môže tiež poškodzovať dojem najmä preto, že z tohto materiálu sa zvyknú robiť malé čaše, čo ich robí nevhodné pri hodnotení vína.

2. Veľkosť čaše

Pri výbere sa uistite, že ste vybrali poháre s dostatočnou veľkosťou. Čaša by mala byť dostatočne veľká na to, aby sa dalo do nej naliať dostatočné množstvo moku a zároveň aby ste mohli vínom v čaši zakrúžiť bez preliatia. Vo väčšej čaši sa aj vôňa lepšie uvoľní. Poháre určené pre červené víno majú tendenciu byť väčšie, pretože červené vína potrebujú viac času a vzduchu k otvoreniu. Mnoho typov pohárov sú však tak malé, že stačia práve len na to, aby ste naliali dostatočné množstvo vína.

Stopka Sklo musí mať stopku, a to nielen z estetických dôvodov, ale hlavne preto, aby ste poháre na víno za ňu držali a nenechávali odtlačky na čaši. Držanie za stopku tiež zaručuje, že teplo z ruky neovplyvňuje doporučenú teplotu vína. Ak budete sledovať akúkoľvek ochutnávku vín všimnite si, že ruka sa veľmi zriedka dotýka čaše – držať pohár za stopku alebo základňu sa rýchlo stane prirodzeným aj pre vás. Dĺžka stopky je vecou osobnej úvahy – dlhšie sú elegantné, ale ľahšie sa lámu, kratšie stopky sú praktickejšie, najmä na denné použitie.

Tvar čaše A je tu ešte jeden dôležitý aspekt, a tým je tvar čaše, ktorá má značný význam. Dobré poháre sa trochu zužujú v hornej časti tak, že otvor je užší ako spodná časť čaše. Aj keď tento vzhľad je esteticky príjemný, má tiež funkčný význam. Pri ochutnávke používame krúživý pohyb k uvoľneniu cennej vône z vína, a práve kužeľovitý tvar slúži na sústredenie vône smerom k nosu. Tento dizajn je obzvlášť viditeľný v pohároch určených pre Pinot Noir (rulandské modré), kde je vnímanie vône tak dôležité k celkovému potešeniu a zhodnoteniu kvality.

vino v apartmane, pohare na vino, kvet

Druhy pohárov na víno

Poháre sú formované podľa typu vína – je to najlepší spôsob, ako oceniť arómu, farbu a vychutnať chuť každého druhu vína. V základe rozoznávame poháre na biele, červené, dezertné a šumivé vína.

  • Poháre na červené víno sú zvyčajne okrúhle a široké. Môžu byť držané za čašu, aj za stopku. Niektoré vína majú určený štýl pohára.
  • Poháre na biele víno má menšiu čašu a sú zvyčajne užšie ako poháre na červené víno no a keďže si ho najlepšie vychutnáme studené, určite by mali mať stopku.
  • Šumivé vína majú tiež špeciálne poháre na víno – flautu. Flauta zvyšuje intenzitu a dobu trvania šumenia, čo prispieva k vizuálnej estetike.

Keď prídete do špecializovaného obchodu, zistíte, že existuje omnoho viac štýlov pohárov. Svoje špeciálne poháre majú z červených vín Bordeaux, Burgundské, Merlot, Pinot noir, Shiraz a Syrah a z bielych vín Chardonnay, Rizling rýnsky a Sauvignon blanc. Prečo? Vraj je to len dobrý marketing. V roku 1973 Claus Riedel (spoločnosť Riedel, vyrábajúca poháre na víno) hľadal spôsob ako predať viac pohárov a vymyslel Riedel Sommelier sériu. Prvú sériu tvorilo desať pohárov rôznych tvarov, z ktorých každý bol určený pre istý druh vína. Podľa Riedela, špecifický tvar skla by mal pomôcť vyzdvihnúť arómu vína a tvar by mal nasmerovať víno presne do tej časti vašich úst, ktorá umožňuje víno najlepšie vychutnať. Po uvedení série mu predaj raketovo vyletel.

maxx reserva

V roku 2004, článok v Gourmet Magazine uviedol, že štúdie hlavných výskumných centier v Európe a USA vyhlásili, že tvrdenia Riedela sú vedecký nezmysel. Podľa Lindy Bartoshuk z Yale University, “Vášmu mozogu je jedno odkiaľ chuť z vašich úst prichádza.” Takže aj keď Riedel poháre na víno môžu byť krásne, určite nie je ochutnávka vína lepšia len preto, že používate špeciálny pohár na Pinot Noir, namiesto vášho štandardného pohára na víno.

Vo vinárstve Tajna sme však presvedčení, že naše vína si vychutnáte v každom skle.

Ale keby ste predsa len cítili, že potrebujete niečo naozaj špeciálne, máte možnosť kúpiť si najdrahší pohár na víno na svete – DIG Imperial Champagne Glass. Stopka pohára je vyrobená z 180g zlata a obsahuje diamanty 8.1 ct, ktoré sú čiastočne zasadené v stopke a čiastočne v pohári.

Zdroj obr.: dreamstime, Víno Tajna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *