Spoznajte 4 základné spôsoby, ako si vychutnať víno. Nasledujúcimi tipmi si precvičíte svoje schopnosti vnímať víno nielen ako chutný nápoj, ale aj spoznať jeho paletu chutí, vôní a farieb. Všetko, čo potrebujete je kvalitné víno v dobrej kondícii a podávané pri správnej teplote, správny degustačný pohár a vôľu pohrať sa so svojimi zmyslami. Virtuálna degustácia môže začať.
Degustácia – čo hľadať vo víne (okrem pravdy)
1. Vzhľad vína
Degustácia vína začína pohľadom na farbu, priehľadnosť a viskozitu (tzv. „nohy“ vína). Vyššia viskozita sa spája nielen s vyšším obsahom alkoholu vo víne, je súčasne odrazom zrelosti hrozna použitého na jeho výrobu. Nakloňte trošku pohár a všimnite si rozhranie vína a skla. V odtieni tohto okraja sa dá vyčítať informácia o veku vína. Farba a priehľadnosť vám môžu napovedať vek (červené vína majú tendenciu vekom strácať na farebnej intenzite a biele vína tmavnúť), odrodu, kyslosť, obsah alkoholu, cukrov a dokonca predpovedať miesto pôvodu, kde bolo hrozno dopestované.
2. Vôňa
Zakrúžte vínom v pohári – tým z neho uvoľníte aromatické látky. Vdýchnite arómu a skúste rozpoznať rôzne vône. Intenzívnejšie budete vôňu pociťovať nie v strede pohára, ale pri skle. Aróma vína vám prezradí o víne takmer všetko – odrodu, lokalitu, stupeň vyzretosti, vek.
Pri identifikácii vôní si rozdeľte arómu do troch kategórií:
- Primárna aróma – závisí od odrody hrozna a lokality. Môžeme tu cítíť ovocie, byliny a kvetové tóny.
- Sekundárna aróma – pochádza z fermentačného procesu a arómy kvasiniek. Môžete cítiť chlebový alebo kvasnicový zápach.
- Terciárna aróma – buket – vzniká v priebehu dozrievania vína. Terciárne arómy starnutia vznikajú zrením v dubovom sude alebo vo fľaši. Môžete v nich cítiť korenie na pečenie, orechovú notu, vanilku.
3. Chuť
Po spoznaní kvality vzhľadu a vône vína prichádza najobľúbenejší moment – samotná degustácia. Odpite si z vína malý dúšok a podržte ho v ústach. Na jazyku pocítite nielen základné chute, ale dostáva sa spätne aj k čuchovým bunkám. Všímajte si:
- Chuť – napríklad s tónmi citrusov, malín alebo kokosu
- Štruktúra (plnosť) – napríklad obsah zvyškových cukrov, alkoholu, kyselín a tanínov.
- Dĺžku – chuť vína sa vyvíja v čase. Rozlišujeme začiatok, stred (ťažisko) a koniec (záver).
4. Celkový dojem
Na záver degustácie máte príležitosť zhrnúť celkový dojem z vína. Odpovedzte si subjektívne na otázky: Bolo degustované víno vyvážené, bolo to víno jedinečné alebo vo vás nezanechalo žiadny pocit, malo víno vlastnosti, ktoré zažiarili alebo urobili na vás dojem?
Porovnávanie rôznych vín v jednom čase vám pomôže zlepšiť vašu schopnosť vnímať a rozlišovať. Pripravte si degustačný večierok s priateľmi alebo navštívte vinárstvo, v ktorom vám pomôžu pochopiť, čo cítite. Degustácia vás naučí nájsť vo víne chute a vône byliniek, bobuľového ovocia, citrusov, čokolády, kávy, popcornu, vanilky, orechov, korenia a mnohých ďalších.