Zaujímavosti

Cestujeme za svetovými vínami: údolie Wachau

Nemusíte hľadať výhodnú letenku a rozhodovať sa medzi hviezdičkami hotelov v svetoznámych vinárskych oblastiach. V susednom Rakúsku, len necelé dve hodinky cesty autom od slovenských hraníc, asi 80 km od Viedne, si milovníci vín, predovšetkým bielych, prídu na svoje. To je údolie Wachau.

Príroda a história vo Wachau

Vo Wachau vás uchváti scenéria krajiny, majestátny tok Dunaja, malebné vŕšky so stáročnými terasami s viničom, ktorý sa tu pestuje ešte od čias Rimanov. V historických mestečkách ako Dürnstein s hradom, kde bol v 12. storočí väznený kráľ Richard Levie srdce, Weissenkrichen, Spitz a Melk s monumentálnym kláštorom vypínajúcim sa nad riekou, zabudnete na každodenný zhon. Pochopíte, prečo je údolie Wachau od roku 2000 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a prečo svetoznámy cestovateľský magazín National Geographic pri hodnotení 110 historických miest na svete vybral na prvé miesto práve Wachau.

Nezabudnuteľná je aj plavbou loďou týmto idylickým údolím alebo cyklistická túra s malebnými dunajskými scenériami, šarmantnými dedinkami a degustáciami v malých rodinných vinárstvach. V každom prípade, údolie Wachau, medzi Kremsom a Melkom, vás očarí ešte skôr, ako si vychutnáte prvý pohár vína.

Keď sme pri víne, vo vinárskych regiónoch Wachau, Kamptal a Kremstal si nenechajte ujsť ochutnávku veľkých rizlingov a veltlínov, pretože práve tie sú z tejto oblasti najznámejšie a najviac oceňované. Na iskrivý ovocný veltlín zelený napr. zo známeho vinárstva Bründelmayer budete radi spomínať. Skúste a degustuje vína u F.X. Pichlera, Salamon Unfhof, alebo vo vinárstve Högl. Zastavte sa v miestnych pivničkách, ochutnajte suché voňavé vína a miestne špeciality v reštauráciách a „Heurigen“ alebo objavte 1,5 km dlhý labyrint vínnych pivníc pod mestečkom Langenlois.

Wachau

Wachau je preslávené tiež marhuľovými sadmi

Z nich pochádzajú preslávené domáce maruhuľové pálenky, likéry a marmelády, ale aj biokozmetika s olejom z marhuľovými kôstok. Kolorit údolia podčiarkujú známe marhuľové festivaly s historickými sprievodmi, ktoré v čase dozrievania tohto voňavého ovocia zaplnia historické uličky miest a dediniek tisíckami zvedavých turistov.

Takýto nezabudnuteľný deň vo Wachau môžete stráviť napr. s cestovnou kanceláriou FWT/FineWines Travel najbližšie 6.júna 2015. Špeciálna starostlivosť , dlhoročné skúsenosti a osobné kontakty vám garantujú profesionálny servis a odbornú kvalitu návštev vo vinárstvach. Informujte sa a cestujte!

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *