Všetci sme už sekt ochutnali, prinajmenšom počas sviatkov, alebo pri oslavách. Napriek tomu mnohí z nás netušia, aký rozdiel je medzi vínami ako je Champagne, Cava a Prosecco, či ako vznikajú tie iskrivé bublinky vo víne. Poďme si to vysvetliť.
Sekt je sýtené víno, tzn. víno, ktoré má bublinky a zvyčajne sa nazýva podľa regiónu alebo krajiny, v ktorej vzniklo. Sýtenie je vytvorené pomocou jednej z dvoch metód: šampanská metóda (Méthode Champenoise) alebo talianska metóda (Metodo Italiano), ktorá je tiež známa ako metóda Charmat-Martinotti.
Sekt – legenda o jeho vzniku
Existuje mnoho legiend o tom, ako vznikol sekt, ale najviac sa nám páči príbeh o mníchovi Dom Perignon:
Príbeh hovorí, že v 17. storočí jeden mních výrabal biele víno v oblasti Champagne vo Francúzsku. Keď kontroloval fermentačne nádrže, zdalo sa mu, že kvasinky už premenili všetok cukor na alkohol a rozhodol sa víno fľaškovať. V skutočnosti však len bola vtedy bola v oblasti Champagne nízka teplota, a tak kvasinky v nádržiach jednoducho prešli do „spánku“, aj keď ešte nespracovali všetok cukor. Prišla jar a víno vo fľašiach sa začalo zahrievať, kvasnice sa prebudili a náhlivo začali jesť zvyšný cukor. Ako ho jedli, oxid uhličitý, ktorý popritom produkovali nemal kam z fľaší unikať a bol absorbovaný vínom. Keď Dom Perignon šiel skontrolovať svoje víno zistil, že všade naokolo sú porozhadzované korkové zátky. Víno ochutnal a výsledok si zamiloval – tak prišlo na svet prvé Champagne.
Aj keď je to len pekná legenda o zrode šampanského, je to výborný spôsob ako jednoducho vysvetliť výrobu šampanského. Vďaka tejto metóde Perignon „objavil“, že sekundárna fermentácia vo fľaši by mohla byť využitá na vytvorenie bubliniek, ktoré sú pri šumivom víne tak potrebné.
Od objavu metódy Champagne, ktorá je často nazývaná ako tradičná metóda, Champagne sa rozšíril po celom svete a rýchlo stáva najznámejším a vysoko ceneným šumivým vínom na svete. Je to z toho dôvodu, že väčšina ostatných vinárskych oblastí prijala túto metódu na výrobu vlastného šumivého vína, vrátane španielskej Cava. Takže ak väčšina šumivého vína sa vyrába metódou Champagne, prečo nehovoríme všetkým šumivým vínam Champagne?
Dlhú dobu sa šumivé vína v Španielsku nazývali Champagne, keďže vedeli, že spotrebitelia poznajú kvalitu šapmanského a chceli využiť jeho dobré meno v prospech svojho predaja. Francúzi si však presadili, že tento názov môže niesť len víno produkované vo Francúzsku v oblasti Champagne.
Preto sa šumivé vína napr. v Španielsku nazývajú Cava, Espumoso, v Nemecku, Rakúsku a bývalom Československu sa označujú ako sekt, Taliani majú Prosecco.
Sekt má štyri úrovne sladkosti:
- Extra-Brut – najsuchší druh sektu, ktorý si môžete kúpiť. V tomto type šumivého vína, kvasnky zjedli všetok cukor, takže vo víne úplne absentuje.
- Brut – najpopulárnejší druh sektu. Víno je suché, ale je tam náznak sladkosti. V tomto šumivom víne, vinár zastavil fermentáciu tesne pred tým, než kvasinky zjedli všetkok cukor, nechajúc malé množstvo vo víne. Šampanské je najčastejšie označené ako Brut.
- Extra Dry – tento typ šumivého vína je suchý, ale nie tak suchý ako Brut alebo Extra-Brut, udržiava si miernu sladkosť. Prosecco je najčastejším typom Extra Dry.
- Demi-sec – je sladký sekt. Zvyčajne sa pije Demi-sec s dezertom, keďže je tam prevládajúce množstvo badateľného cukru.
Metóda Champagne je najlepší známy spôsob na výrobu šumivých vín, vyžaduje však čas a môže byť veľmi nákladná, pretože je potrebná doba, aby víno fermentovalo v nádrži, a potom znova jednotlivo vo fľašiach po dobu minimálne pätnástich mesiacov.Touto metódou sa vyrába napríklad aj španielska Cava (ale z iných odrôd viniča) a aj naše sekty.
Hľadjúc rýchlejší a lacnejší spôsob ako vytvoriť kvalitný sekt, Francúz Eugene Charmat a nezávisle od neho v Taliansku Federico Martinotti, objavili metódu známu ako metóda Charmat-Martinotti.
Týmto spôsobom sa víno transportuje z prvej fermentačnej nádrže do ďalšej uzatvorenej tlakovej nádrže, kde prechádza sekundárnou fermentáciou k vytvoreniu karbonizácie. Potom sa už sýtené víno fľaškuje a dodáva na trh. Touto metódou je vyrábané talianske Prosecco.
Skutočný rozdiel medzi metódou Charmat-Martinotti a spôsob Champagne je konečná chuť vína. Sekt vyrobený metódou Charmat-Martinotti má tendenciu byť mladší s ovocnejšou chuťou, zatiaľ čo vína vyrobené metódou Champagne sú často suchšie a menej ovocné.