Škola vína

Biele odrody: Rizling vlašský

Podľa niektorých zdrojov korene odrody vedú na juh východnej Európy. Teórie, podľa ktorých Rizling vlašský pochádza z Francúzska, sa nepotvrdili. Názov vlašský bol odvodený pravdepodobne podľa Valašska, vnútrozemského hornatého regiónu v dnešnom Rumunsku. Alternatívne sa jej názov spája so severovýchodnom Talianskom, kde sa tiež pestuje pod názvom Riesling Italico.

Charakteristika odrody

Neskôr dozrievajúca odroda je pestovateľsky hojne rozšírená vo viacerých regiónoch od Malých Karpát až po Sedmohradsko. Z celkovej výmery zaberá takmer 13 %. U nás sa jej darí na slnečných aluviálnych pahorkoch Podunajskej nížiny v Južnoslovenskej VO. V najlepších lokalitách s dlhšou slnečnou jeseňou a s primeranou vlhkosťou vzduchu v blízkosti riečnych tokov (Dunaj, Hron, Bodrog) obrastá bobule ušľachtilá vláknitá huba Botrytis cinerea. Šupka Rizlingu vlašského je tenká a pružná.

rizling vlašský na šupách, víno TAJNA

Charakteristika vína

V priaznivých ročníkoch hrozno dosahuje uspokojivú cukornatosť s vyšším obsahom kyselín, naopak v chladnejších a vlhkých periódach sú odrodové vína zelené a tvrdé. Počas krátkej fenofázy dozrievania sa v nej koncentruje pomerne bohatý odrodový buket, podporený pikantným obsahom ovocných kyselín. Mladé vína akostnej kvality s prívlastkom kabinet až neskorý zber sa prejavujú tónmi ríbezlí, neskôr jadrovo-orieškovým charakterom a po vyzretí v opulentnej chuti príjemnou aciditou. Dochuť vína sa vyznačuje výraznejším tónom čerstvých egrešov. Dlhšie vegetačné obdobie umožňuje vinárom vyrábať Rizlingu vlašského prírodne sladké vína vrátane ľadových vín, ktoré sa prejavujú jemnou vôňou medu a lúčnych kvetov.

Rizling vlašský a servírovanie

  • Rizling vlašský sa doporučuje servírovať pri teplote 8 – 10 °C v kalichoch mierne uzavretého tulipánu s objemom 400 – 450 ml.

Rizling vlašský je tradičnou odrodou, ktorá si v minulosti našla svoje pevné miesto v najkvalitnejšej lokalite honu Sari. Je obdarená stabilnou rodivosťou, odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam, a pri rozumnej redukcii úrody v spojení s dôslednou agrotechnikou prináša vinohradníkovi krásnu odmenu. Ručná prebierka hrozna v kabinetnej kvalite a dôraz na zachovanie štýlu i vyváženej štruktúry tela nám poskytli expresívne víno, ktoré bude zrieť do buketnej i chuťovej noblesy.

Ak ste fanúšikom kvalitného sektu, vyskúšajte aj náš sekt Rizling vlašský Brut vyrobený tradičnou metódou.

Synonymá: Vlašák, Welschriesling, Olaszrizling, Taliansky rizling

Rizling Vlašký Sur Lie dve flase vina a pohare

Veríme, že sú to maličkosti, ktoré robia život zaujímavým a príjemným. Vinárstvo TAJNA VINEYARDS & WINERY sa riadi filozofiou, ktorou nie je len víno vyrábať, ale aj poskytnúť milovníkom vína možnosť utiecť od ruchu miest do krásnej prírody, ochutnať kvalitné víno. Ochutnávka vín je aj príležitosť vdýchnuť atmosféru vidieka, v ktorej sa víno rodí.

Možno ste presvedčení, že nie je nad popíjanie dobrého vína pri domácom kozube, kde budete čítať cestovateľské blogy o vínnych cestách a ochutnávkach vín. Možno to naozaj nie je zlá predstava. Ozajstný milovník vína, si nenechá ujsť príležitosť urobiť si výlet do vinohradmi posiateho kraja a zažije vinárstvo TAJNA priamo na vlastnej koži. Tešíme sa na vašu návštevu 🙂

Zdroj: Vladimír Hronský – Sprievodca vínami Slovenska

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *