Zaujímavosti

Vitajte vo svete Chardonnay

Veľká popularita Chardonnay má niekoľko dôvodov. Odroda je nenáročná na pestovanie čo sa týka podnebia a pôdy a je rozmanitá v chuti v závislosti od miesta pestovania a spôsobu spracovania. Chardonnay začalo svoj triumfálny pochod zo svojho rodiska v Burgundsku do celého sveta, tvorí základ pre výrobu najväčších vín tejto oblasti a patrí k základným odrodám, z ktorých sa vyrába Champagne.

Odkiaľ pochádza Chardonnay

Pôvod tejto odrody z Burgundska dlho nebol úplne jasný. Dlhodobé špekulácie o jeho pôvode nakoniec vyústili do záveru, že je to spontánny kríženec odrôd Pinot Noir (Rulandské modré) a Gouais Blanc (jeho pôvod nie je jasný predpokladá sa, že pochádza zo strednej Európy z oblasti Panónie, kam ho priviezli Húni. Víno z tejto odrody malo podradnú kvalitu, a preto postupne bola z viníc vytlačená kvalitnejšími odrodami a v súčasnosti sa pestuje len výnimočne).


Prečítajte si aj: Najbežnejšie vína, ktoré by mal každý vinár ochutnať


Názov je odvodený od obce Chardonnay v Burgundsku. Predpokladá sa, že bolo rozšírené mníchmi z rádu Cisterciánov. Najskoršia známa písaná zmienka pochádza od mníchov zo začiatku 14. storočia. Pravdepodobne práve mnísi boli prví, ktorí pestovali túto odrodu a vyrábali z nej víno.

Všestranná odroda

svet chardonnayChardonnay je považované za kráľa bielych odrôd a pestuje sa takmer vo všetkých vinohradníckych oblastiach sveta. Je to rastom pomerne vitálna odroda s veľkými listami, ktoré jej umožňujú prijímať veľa slnečnej energie. Na druhej strane veľké listy spôsobujú menšie bobule hrozna, takže vinári musia viac zasahovať do jeho rastu. Má pomerne odolné bobule, schopné prežiť v rozličných podmienkach.
Je to asi najvariabilnejšia odroda, čo sa týka aróm a chutí. Rozmanitosť je následkom citlivosti odrody na klimatické podmienky, terroir a použité vinárske technológie. Vďaka tomu sa môže Chardonnay výrazne líšiť v závislosti od vinárstva, ktoré ho vyrába. Napríklad vína z teplejších klimatických regiónov majú skôr medovo-maslovú arómu, kým vína z chladnejších regiónov majú viac sviežej ovocnej arómy.


Prečítajte si Víno Tajna – zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás


Veríme, že sú to maličkosti, ktoré robia život zaujímavým a príjemným. Vinárstvo TAJNA VINEYARDS & WINERY sa riadi filozofiou, ktorou nie je len víno vyrábať, ale aj poskytnúť milovníkom vína možnosť utiecť od ruchu miest do krásnej prírody, ochutnať kvalitné víno. Ochutnávka vín je aj príležitosť vdýchnuť atmosféru vidieka, v ktorej sa víno rodí.
Možno ste presvedčení, že nie je nad popíjanie dobrého vína pri domácom kozube, kde budete čítať cestovateľské blogy o vínnych cestách a ochutnávkach vín. Možno to naozaj nie je zlá predstava. Ozajstný milovník vína, si nenechá ujsť príležitosť urobiť si výlet do vinohradmi posiateho kraja a zažije vinárstvo TAJNA priamo na vlastnej koži. Tešíme sa na vašu návštevu 🙂

Víno mnohých tvárí

Chardonnay je víno mnohých tvári – od sviežeho suchého vína až po ťažšie plné víno. Na výrobu dobrého vína je veľmi dôležitý správny termín zberu i technologický postup. Chardonnay býva častokrát (netypicky pre biele vína) fermentovaný v dubových sudoch, ktoré mu dodávajú unikátny charakter. Vinárske umenie spočíva v odhadnutí doby fermentácie v sudoch, nakoľko pri „prebarikovaní“ môžu byť iné arómy potlačené. Vzhľadom k rýchlo sa rozvíjajúcemu trhu, veľa vinárstiev začalo vyrábať rýchle a finančne nenáročné Chardonnay vína. Namáčajú do mladého vína dubové hobliny (čipsy), čím sa snažia nahradiť charakteristickú arómu vznikajúcu v procese zrenia vína v dubových sudoch.

Spoločník, priateľ a doplnok dobrých jedál

o víne TAJNA chardonnayKeď je víno v súzvuku s kulinárskymi pôžitkami, dosahuje táto ušľachtilá odroda svoj vrchol. Chardonnay je dokonalý spoločník kvalitných syrov, čo oceňuje nielen francúzska kuchyňa. Jeho vyšší obsah alkoholu sa hodí k ťažkým mäsitým jedlám – chuťovo aj ako podpora trávenia. Vďaka svojej rozmanitosti sa tiež výborne kombinuje s kuracím mäsom, cestovinami, plodmi mora.


Prečítajte si aj: Champagne a sekt – mali by ste vedieť za čo platíte


Odroda Chardonnay sa pestuje na každom kontinente. Zo svojej francúzskej domoviny sa rozšírilo najprv do Talianska, Nemecka, Slovinska, Moldavska a Švajčiarska, v Rakúsku je známe pod označením Morillon. Chardonnay rastie a prekvitá tiež v Austrálii, na Novom Zélande, v Amerike, Južnej Afrike a Argentíne. Dokonca aj Čína eviduje v posledných rokoch dynamický nárast plochy nových výsadieb.

Chardonnay 2014 & 2015

Balíček CHARDONNAY obsahuje kolekciu dvoch výnimočných ročníkov vína, ktoré sú symbolom elegancie. Je súčasne poslednou možnosťou, ako vychutnať prvé víno vyrobené v našom vinárstve z hrozna panenskej úrody ročníka 2014. Partnerom tohto vína je mladší ročník 2015 z tej istej vinice, vďaka čomu si môžete obe vína vychutnať nielen pri oslave záveru roka, ale podobne ako profesionáli vyskúšať si vertikálnu degustáciu. Pri nej ako prvé ochutnajte Chardonnay z mladšieho ročníka a po ňom nádherne vyzrievajúci herbálny až medový panenský zber. Jedinečnosť degustácie s maximálnou dávkou pohody umocnite použitím správnych pohárov na víno a doporučenou teplotou podávania.
Cena balíčka 2 fliaš CHARDONNAY je 16,90 € s DPH*


Prečítajte si aj: Biele odrody – Chardonnay


Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

Zdroj obr.:dreamstime / vinotajna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *