Kultúra vína

Prichádza čas vychutnať si mladé víno

Pre vinárov je november mesiacom, kedy nastáva čas ochutnať mladé víno. V tomto mesiaci prebieha prvé hodnotenie, čo víno prinesie a odhaduje sa úspešnosť ročníka. Je to čas radosti všetkých milovníkov vína a určite aj dôvod na oslavu zrodu nového vína. Je to ale ešte stále mladé, nezrelé víno a netreba od neho čakať zázraky.

mladé víno beaujolaisMladé víno odborne definujeme ako produkt primárnej fermentácie hroznového muštu, bezprostredne potom čo skončí prvá fáza, ktorej hovoríme tvorba vína. Víno sa ešte stále čistí a pomaly formuje, takže určite od neho neočakávajte chuť akú poznáme vo finálnom víne. Cítiť z neho ešte nezrelosť, ale aj výrazné hroznové chute a vône. Je iskrivé, ľahké a svieže, s ovocnými tónmi. Chuť a kvalita mladého vína závisí od rukopisu vinára, odrody, ročníka, terroiru, regiónu. Ak chce vinár predávať víno ako mladé, musí s týmto zámerom spracovávať hrozno a použiť správne enologické postupy. Mal by zvoliť vhodné, skoro zrejúce odrody, nemôže hrozno nakvášať, musí opatrne lisovať a zvoliť vhodný režim sírenia.

Najznámejšie mladé víno

Z ochutnávky mladého vína sa stala celosvetová vinárska tradícia. Najznámejšie mladé víno je francúzske Beaujolais Nouveau, ktoré si mnohí pokladajú priam za povinnosť v novembri ochutnať. Beaujolais Nouveau je červené víno vyrábané z odrody Gamay v regióne Beaujolais vo Francúzsku. Je fermentované len niekoľko týždňov spravidla v betónových nádobách a predaj sa začína vždy tretí novembrový štvrtok minútu po polnoci, v tzv. Beaujolais Nouveau deň.

Prečítajte si aj Viete čo je Bordeaux zmes a aké vína ju tvoria?

Tradícia mladého vína na Slovensku

Tradícia mladého vína u nás má korene ešte v období feudalizmu. Podľa starej vinárskej povery sa mladé víno má ochutnať na Svätého Martina a dovtedy má zostať v pivnici, pretože zvukom cinkania pohárov by sa mohlo zlomiť. Realita však bola praktickejšia. O vinice a výrobu vína sa šľachte a cirkvi starali správcovia a práve na základe ochutnávky mladého vína boli vyplácaní a predlžovali alebo ukončovali s nimi spoluprácu. Podľa mladého Svätomartinského vína sa hodnotilo ako sa správcovi vydaril rok.

mladé víno

Malokarpatská vínna cesta

Podľa zákona sa mladé víno na Slovensku môže uvádzať na trh od prvého novembrového pondelka, čo v roku 2016 pripadne na 7. novembra. Označovať víno ako „mladé víno“ možno víno s chráneným označením pôvodu, ak je víno naplnené do spotrebiteľského balenia najneskôr do konca kalendárneho roku, v ktorom sa vykonal zber hrozna použitého na výrobu tohto vína. Také víno možno začať uvádzať na trh najskôr v prvý novembrový pondelok roku zberu hrozna. Ak chce vinár označiť víno ako „mladé víno“ musí byť jednak s chráneným označením pôvodu, t.j. podlieha certifikácii a zároveň platí podmienka začiatku uvádzania na trh najskôr v prvý novembrový pondelok roku zberu.
Na Slovensku sa v dňoch 25.-26. novembra 2016 bude konať už 17. ročník Dňa otvorených vínnych pivníc, ktorý organizuje Združenie Malokarpatská vínna cesta a vy si tak putovaním za vínom budete môcť vychutnať mladé víno priamo u vinárov. Cieľom je nielen víno ochutnať, ale aj dozvedieť sa niečo nové o víne a o živote vo viniciach, aby víno neostalo len tým chutným mokom vo fľaši, ale aby sme aj spoznali jeho rozmanitosť, kultúru pitia a tradície s ním spojené.

Prečítajte si aj Slovenské víno – zaujímavosti vinohradníckych oblastí

Na Morave a v Čechách je dňom uvedenia do predaja mladého vína deň Svätého Martina. Prvé vína pod značkou Svätomartinské sa otvárajú o 11.00 hodine 11. novembra už niekoľko rokov.
Názory na predaj mladého vína sa líšia. Niektorí to považujú len za dobrý marketingový ťah a biznis, ale určite sa to dá považovať aj za celosvetovú oslavu vína a spôsob ako ho ľuďom predstaviť v rôznych podobách.

V našom vinárstve sme v tomto roku spracovali skôr dozrievajúci Müller Thurgau. Práve z neho prvý raz v krátkej histórii firmy uvedieme menší objem do predaja pre všetkých zvedavcov v podobe mladého vína 🙂

Prečítajte si Víno Tajna – zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *