Škola vína

Slovenské víno – zaujímavosti vinohradníckych oblastí

Slovensko síce nie je veľkou krajinou, ale je tu veľa vinárov a vinohradníkov, ktorí vedia svojou šikovnosťou a láskou k vínu vytvoriť skvelé vína. A práve vďaka ich vášni pre víno je slovenské víno cenené nielen u nás, ale aj v zahraničí. Poďte sa s nami potúlať po Slovenských vinohradníckych oblastiach a prečítajte si pár zaujímavostí, ktoré ste možno nevedeli.

Slovenské víno rozdelilo Slovensko na 6 oblastí

V súčasnosti máme na Slovensku 6 vinohradníckych oblastí, 40 rajónov a 603 vinohradníckych obcí. Vďaka rozmanitosti prírodných podmienok sa každá oblasť vyznačuje špecifickými podmienkami a históriou:

  1. Malokarpatská vinohradnícka oblasť – najstaršia a najrozsiahlejšia
  2. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť – najteplejšia
  3. Nitrianska vinohradnícka oblasť – najrozmanitejšia, vďaka prírodným podmienkam
  4. Stredoslovenská vinohradnícka oblasť – vysoká čistota prírodného prostredia
  5. Východoslovenská vinohradnícka oblasť – najsevernejšie situované vinohrady
  6. Vinohradnícka oblasť Tokaj – najmenšia

1/ Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Historicky najstaršia oblasť pestovania viniča sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska a skladá sa z troch podoblastí, ktoré sa navzájom odlišujú z hľadiska klimatických, ale najmä geologických podmienok. Vinice ležia na slnkom prehriatych južných, juhovýchodných a juhozápadných svahoch Malých Karpát. Najdôležitejšie pestované odrody sú Veltlínske zelené, Rizling vlašský a Frankovka modrá.
História Malokarpatských vinohradovtakmer 3000 ročnú minulosť a dlhé stáročia bola najvýznamnejším vinohradníckym regiónom u nás. Bolo to dané vynikajúcimi prírodnými vlastnosťami a blízkosťou potenciálnych odbytísk na Slovensku, Nemecku, Rakúsku a Sliezsku.

Prečítajte si aj Bojíte sa piť sladké víno, aby vás nepovažovali za diletanta?

2/ Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť zaberá územie nachádzajúce sa v najjužnejšej časti Slovenska. Ide o najteplejšiu oblasť Slovenska. Sú tu jednoznačne najlepšie podmienky na dopestovanie hrozna vhodného na výrobu vysokokvalitných červených vín. Najviac sa tu pestujú biele muštové odrody Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Pinot blanc a Chardonnay. Z modrých odrôd Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a Svätovavrinecké.
V Južnoslovenskej VO sa ešte za socializmu rozvinulo úspešné pestovanie novošľachtencov. Okrem toho miestni vinári a vinohradníci objavili zabudnuté odrody, napríklad Bouvierovo hrozno, Medovec, Slankamenku a Lipovinu, ktoré pred epidémiou filoxéry patrili k najpestovanejším v tejto oblasti.

3/ Nitrianska vinohradnícka oblasť

vinárstvo Tajna
Vinohrady v Nitrianskej VO patria na Slovensku k najmalebnejším a najrozmanitejším z hľadiska expozície, pôdnych a makroklimatických podmienok. Vďaka tomu sa tu môžu pestovať odrody s odlišnými požiadavkami na prostredie – Pinot blanc, Pinot gris, Sauvignon, Müller-Thurgau, Pesecká leánka, Tramín červený a Frankovka modrá, Svätovavrinecké a z novošľachtencov Pálava, Devín a Dunaj. Medzi klasické odrody sa opäť vracia Rizling rýnsky, Pinot noir a Semillon.

Prečítajte si aj Ochutnávka vín – prežite atmosféru pri ktorej sa rodí víno

Najstaršie historické dôkazy o existencii vinohradníctva a vinárstva na Slovensku pochádzajú z oblasti Nitry. Ide o tri staroslovienske modlitby pochádzajúce z obdobia Veľkej Moravy. Predpokladá sa, že základy vinohradníctva v tejto oblasti položili benediktínski mnísi zoborského kláštora v 9. storočí. Chýr o tunajšom víne sa začal šíriť po Európe v 18. a najmä v 19. storočí.

4/ Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť je oblasť na juhu stredného Slovenska, pri hraniciach s Maďarskom. Je to rozmanitá vinohradnícka oblasť, ktorá sa tiahne od Hontu až po Gemer. Z bielych odrôd sa najviac pestuje Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Müller-Thurgau, Pinot blanc a Chardonnay.Vyhľadávané su aj priamoplodiace hybridy („samorodáky“), ktoré sú pozostatkom obdobia po fyloxére, ktorá zničila veľkú časť viníc s ušľachtilými odrodami v Európe (Izabela, Othello, Jeruzalem, Delaware).
Vulkanická činnosť tu zanechala svoje stopy. V mnohých pivniciach zo 16. storočia vyhĺbených do tufu, ktoré pôvodne slúžili ako úkryt pre Turkami, sa dodnes uskladňuje víno (Sebechleby). Prvá písomná zmienka o vinohradníctve v tejto oblasti pochádza z roku 1135, kedy kráľ Belo II. daroval dve vinice benediktínskemu kláštoru v Bzovíku.

5/ Východoslovenská vinohradnícka oblasť

Východoslovenská vinohradnícka oblasť zaberá tri oddelené územia na juhu a na východe Košického kraja, vrátane dvoch obcí Prešovského kraja. Najviac sa tu pestujú Pinot blanc, Pinot gris a Pinot noir. Renesanciu zažíva aj pomaly zabudnutá odroda Silvánske zelené a Veltlín zelený. Južnejšie sa pestujú Müller-Thurgau, Rizling vlašský, Chardonnay a Tramín Červený, Frankovka modrá a Dunaj.
Väčšina tunajších vinohradov bola vysadená až v období socializmu. Významné postavenie dosiahli tibavské vína vyrobené z hrozna viníc pri Tibave a Sobranciach. Nachádzajú sa tu najsevernejšie situované vinohrady na Slovensku, v katastri obce Brekov.

Prečítajte si aj 10 zaujímavých faktov o víne – vedeli ste o nich?

6/ Vinohradnícka oblasť Tokaj

Rozlohou malá, významom a históriou jedna z najvzácnejších perál medzi vinohradníckymi oblasťami sveta. Prvé poznatky o pestovaní viniča pochádzajú z čias Rímskeho impéria v 2. storočí. Neskôr nad sútokom riek Bodrog a Tisa vzniká prvá vinohradnícka osada Stokaj (slov. stoka, sútok).
V 13. storočí uhorský kráľ Belo IV. kolonizoval po Tatároch vyplienené územie južného Zemplína Talianmi z okolia Bari, ktorí sem priniesli odrodu Furmint. Ďalšou dôležitou etapou bola vyše 170 ročná nadvláda Turkov , keď domáci obyvatelia v podzemí Tokaja budovali úkryty pre svoju rodinu a úrodu. Tufové pivnice s jedinečnou stabilnou mikroklímou sa neskôr stali dôležitým miestom pre vyzrievanie a skladovanie tokajského vína. Podľa zachovaných informácií prvé tokajské víno vyrobil v roku 1650 farár Ladislav Sepši Máté v pivniciach pod vrchom Šiator neďaleko dnešného Slovenského Nového Mesta. O 5 rokov neskôr, v období vlády Františka Rákocyho II., stanovili pravidlá výroby tokajských výberových vín. Tento významný rodák z Trebišova sa zaslúžil o to, že tokajské víno spoznal francúzsky kráľ Ľudovít XIV. Na jeho dvore s tokajské víno tešilo veľkej obľube a získalo titul „Vinum Regnum – Rex Vinorum“, „Víno kráľov – kráľ vín“.
Na výrobu slovenského tokajského vína sa smie používať výlučne hrozno pochádzajúce z VO Tokaj a víno sa smie vyrábať a plniť výhradne v tejto oblasti. Tradičnými muštovými odrodami na výrobu tokajského vína sú Furmint, Lipovina a Muškát žltý.
Vinohradnícka oblasť Tokaj je geograficky uzatvorená oblasť vinohradníctva a vinárstva v povodí rieky Bodrog, ohraničená na severe Zemplínskymi vrchmi a na juhu v Maďarsku ohraničená sútokom riek Tisa a Bodrog. Je historickou aj teritoriálnou súčasťou veľkého tokajského regiónu, ktorého väčšia časť sa rozprestiera na území Maďarska (cca 5 000 ha). Na Slovensku je to najmenšia vinohradnícka oblasť(908 ha).

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *