Víno je nápoj tajomný a plný prekvapení. Predtým ako otvoríte fľašu a ochutnáte prvý dúšok, môžete sa len domnievať, aká chuť sa vám rozhostí na jazyku. Ak aj máte svoje obľúbené značky a odrody, vo vašom pohári sa môže ocitnúť nápoj inej zmesi chutí ako ste zvyknutí. Chuť vína tej istej značky a odrody sa totiž môže z roka na rok výrazne meniť. Existuje množstvo faktorov, ktoré majú na víno vplyv. Chcete vedieť, ktoré sú tie najdôležitejšie?
Pôda – vinohrad mohol byť morským dnom plným mušlí
Prírodné podmienky prispievajú k dramatickým zmenám, ktoré môžeme nájsť medzi fľaškami toho istého typu vína vyrobeného tým istým výrobcom, ale v rôznych rokoch. Začnime „od podlahy“. Hrozno získava minerály a ďalšie živiny z pôdy, ktoré ovplyvnia konečný vínny produkt. Dnešný vinohrad mohol byť pred tisíckami alebo pred miliónmi rokov morské dno, pričom jeho pôdu tvoria úlomky mušlí, ktoré majú vysoký obsah minerálov. Tento obsah minerálov prinesie výrazný extrakt hroznu pestovanému v tomto vinohrade. Rovnaké hrozno vypestované v inej pôde môže byť oveľa viac ovocné a má odlišný charakter.
Počasie: 1 či 2 stupne ovplyvnia kvalitu vína
Významným faktorom je aj počasie, ktoré nikdy nie je dva roky po sebe navlas rovnaké. Niektorým druhom hrozna sa darí vďaka extrémnym horúčavám, iné vyžadujú horúce dni a chladné noci a ďalšie veľa slnečného svitu a mierne teploty. Rozdiely len jedného či dvoch stupňov medzi jednotlivými rokmi dokážu citeľne zmeniť chuť a kvalitu vína. Narastajúce teploty spôsobujú skoršie dozrievanie hrozna, čo má za následok stratu ovocných aróm a zmeny dôležitých vlastností vína. Poloha vinohradu tiež zaváži pri výslednej chuti odrody. Vietor, tieň, slnko, či orientácia na svetové strany majú taký vplyv na úrodu, že niektoré z najlepších svetových vinohradov sú uctievané práve vďaka konkrétnej polohe viniča.
Veríme, že sú to maličkosti, ktoré robia život zaujímavým a príjemným. Vinárstvo TAJNA VINEYARDS & WINERY sa riadi filozofiou, ktorou nie je len víno vyrábať, ale aj poskytnúť milovníkom vína možnosť utiecť od ruchu miest do krásnej prírody, ochutnať kvalitné víno. Ochutnávka vín je aj príležitosť vdýchnuť atmosféru vidieka, v ktorej sa víno rodí.
Možno ste presvedčení, že nie je nad popíjanie dobrého vína pri domácom kozube, kde budete čítať cestovateľské blogy o vínnych cestách a ochutnávkach vín. Možno to naozaj nie je zlá predstava. Ozajstný milovník vína, si nenechá ujsť príležitosť urobiť si výlet do vinohradmi posiateho kraja a zažije vinárstvo TAJNA priamo na vlastnej koži. Tešíme sa na vašu návštevu 🙂
Pestovanie a spracovanie – vinár je šéfkuchár
Chuť vína je z podstatnej časti v rukách vinárov a pestovateľov. Kým príroda pripraví suroviny, vinár je šéfkuchár, ktorý z nich vytvorí chutné víno do našich pohárov. Kvalitu vína ovplyvňuje aj triedenie hrozna. Dôraz na kontrolu kvality je nevyhnutný pre výrobu skvelého vína. Rôzni vinohradníci majú odlišné štandardy, čo sa prejavuje na výsledku, ktorý pijeme. Chuť vína ovplyvňuje napríklad to, kedy sa vinár rozhodne pre zber hrozna, aký spôsob jeho spracovania zvolí, aký typ kvasiniek použije. Podobne má vplyv na kvalitu chute aj doba zrenia a fľaškovania vína.
Vyberáte si víno podľa kvality, reklamy alebo ceny?
To, aké víno pijeme, ovplyvňujeme do značnej miery a my, konzumenti. Producenti vína sa riadia požiadavkou trhu a upravujú finálny produkt podľa dopytu. Avšak mnohí z nás sa nechajú ovplyvniť marketingom, a tak si miesto kvality kúpime víno, ktoré má atraktívnejší obal, lákavejšiu reklamu. Prípadne sa necháme zlákať nízkou cenou. Alebo naopak, od drahej fľaše očakávame aj kvalitný obsah, čo nie je automaticky zaručené.
Ak pochopíme faktory, ktoré ovplyvňujú chuť vína, môžeme začať vyhľadávať alebo sa naopak vyhnúť určitým typom vína alebo ročníkov a zvýšiť svoj pôžitok už pri prvom dúšku.
Prečítajte si aj: Prečo je pre vinára dôležitý vlastný vinič
Chuť vína z roka na rok ovplyvňujú aj klimatické zmeny. Podľa odborníkov je vinič najcitlivejším indikátorom klimatických zmien. Globálne otepľovanie má napríklad výrazný dosah na austrálske vinohrady. Suchá a vlny horúčav kazia chuť renomovaných značiek a majú za následok pokles produkcie vína v južnej a východnej Austrálii či na východe Nového Zélandu.