Škola vína

Vintage – určuje ročník kvalitu vína?

Nákup vína nie je jednoduchá záležitosť. Tým nemyslíme, že je komplikované prísť k vínnemu regálu a vybrať si fľašu do nákupného košíka. Okrem farby sa potrebujeme zorientovať aj v odrodách hrozna, regiónoch a chutiach. Ďalšie zaujímavé kritérium pre výber môže byť ročník vína – vintage.

Čo znamená vintage?

“Vintage” pochádza z francúzskeho “vin”, čo znamená víno. Ročník, vintage, sa vzťahuje k roku, v ktorom bolo hrozno pre dané víno pozbierané. Aby ste vo Francúzsku, USA a Kanade mohli víno označiť daným ročníkom, víno ??musí byť vyrobené z 95 % z hrozna dopestovaného v danom roku. Vína z iných častí sveta, napríklad v južnej hemisfére, môžu obsahovať 15-25% podielu vína vyrobeného z hrozna zberaného v iných ročníkoch ako je uvedené na etikete.

Prečo ročník vína ovplyvňuje jeho kvalitu?

Rovnaké víno môže mať rozdielne kvality v závislosti od ročníka zberu. Niekedy je to sotva znateľné, ale inokedy môžete cítiť významný rozdiel, spôsobený počasím, ktoré ovplyvňuje hrozno počas daného vegetačného obdobia.

Dobrý ročník znamená, že počasie bolo vyvážené v priebehu celého roka. Nie príliš veľa dažďa, nie príliš chladno, ani príliš horúco, žiadne nečakané silné krupobitie Tento typ rovnováhy umožňuje hroznu zrieť rovnomerne a pomaly. Napríklad príliš veľa dažďa môže spôsobiť hnitie hrozna, zatiaľ čo priveľa horúčavy môže spôsobiť, že hrozno prezreje a vo vínach budeme cítiť výraznejšiu chuť alkoholu a menej sviežich kyselín. Daždivé počasie v čase vinobrania môže spôsobiť, že víno bude bez arómy s vyšším obsahom horkastých trieslovín a vo svojej štruktúre kyslasté a bez extraktu, teda vodnaté. Každé “príliš veľa” alebo “príliš málo” ovplyvňuje chuť a kvalitu vína.

Zaujímavé je, že zlý rok pre červené vína môže byť dobrým rokom pre biele. Rok s nižšími teplotami a vyšším úhrnom zrážoki, môže byť skazou pre plné, korenisté červené víno, a naopak môže vytvoriť príjemné, svieže a suché biele víno. Zlý ročník vo Francúzsku zas môže byť dobrým rokom pre Nový Zéland.

Záleží vždy na ročníku?

Do určitej miery áno – víno je poľnohospodársky, nie priemyselný výrobok, a tak klíma a počasie budú vždy mať vplyv na kvalitu hrozna. Avšak, aj z nie veľmi kvalitného hrozna, môže byť vyrobené kvalitné víno. To už závisí od zručnosti vinárov.

vina tajna cervene

Vína, ktoré nie sú z najlepších ročníkov môžu ďalej vyťažiť z procesu postupného zrenia a môžu byť skvelé, ak sú dobre uskladnené niekoľko ďalších rokov.

Niektoré regióny majú stabilnejšie podnebie ako iné. Kalifornia, napríklad, je jedným z najväčších producentov vína na svete, ale počasie je tak spoľahlivé, konzistentne dobré, že tieto ročníky sa príliš nemenia z roka na rok. Pri kalifornskom víne ročník zberu nie je vždy dôležitý. Na druhej strane, slávne Bordeaux a Burgundsko vo Francúzsku sú miesta, kde od ročníka vinobrania veľa závisí a ich dobré ročníky sú tak známe, že obchodníci s vínom majú často problém predať víno iného ročníka, hoci aj to je dobré.

Napriek tomu, že ročník 2016 je hodnotený ako slabší ročník, za naše vinárstvo Tajna musíme skonštatovať, že Cabernet Sauvignon Rosé, Rizling vlašský a Sauvignon blanc svojou skvelou kvalitou potvrdili, že do nášho regiónu patria. Ani nepriaznivé klimatické podmienky neznížili ich kvalitu oproti ročníku 2015, dokonca neskromne tvrdíme, že Sauvignon blanc 2016 predstihol naše očakávania 🙂

RočníkHodnotenie
2005***
2006*****
2007***
2008***
2009*****
2010*
2011***
2012****
2013***
2014*
2015*****
2016**
  • *malý ročník
  • **slabší ročník
  • ***dobrý ročník
  • ****veľmi dobrý ročník
  • *****veľký ročník

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *