Kultúra vína, Náš príbeh a rodina

Keď počujete "sme butikové vinárstvo", viete o čo ide?

ekologický vinohrad Tajna

Butikové vinárstvo neznamená len, že je malé. V Španielsku majú takéto vinárstva napríklad ročnú produkciu až 200 tisíc fliaš vína. Dokonca sa na Ibérijskom polostrove nájdu doslova mamutie butikové vinárstva. Za rok dajú aj pol milióna fliaš. Napriek tomu sa bežne vo svete butikovým vinárstvam hovorí „garážové“. Slovom „garážové“ sa malé vinárstva označujú prevažne vo Francúzsku a v Južnej Afrike. U nás tento pojem nesie v sebe príliš negatívnych významov. I keď aj Bill Gates začínal v garáži. Ale netrúfal si na produkt, akým je butikové víno.

Ak sa chcete iba obliecť, idete do obchoďáku. Ak chcete originál, zájdete do butiku.

Čo teda rozhoduje, aby si niekto mohol povedať nielen s hrdou vinárskou poctivosťou, že jeho vinárstvo je butikové? Pomôžeme si najskôr úplne triviálnym príkladom. Ak sa chcete obliecť, idete do obchodného domu. Tam si často vyberiete z odevov, ktoré sú v rámci rôznych akcií pohádzané len tak lárom-fárom na hromadách. Ak sa chcete pekne a kvalitne obliecť, idete do značkového butiku. Nehrabete sa v hromade šatstva, ale dôstojne si vyberiete z ich ponuky, ktoré na vás čaká na vešiakoch. Čo kus, to unikát.

majitelia vinárstva

Keď vám na kvalite až tak nezáleží, dáte víno zo supermarketu. Ak ste na vyššom vinárskom leveli, potrebujete víno rovnakej úrovne.

S vínom je to na vlas rovnaké ako hábami. Ak nie ste znalcom vína a chcete si len vypiť alebo vám na kvalite vína nezáleží, vbehnete do supermarketu. Na pultoch si víno vyberáte buď podľa farebnosti etikety alebo, čo býva častejšie, podľa ceny. Ak ste už prenikli do krásneho sveta vína a ste na to hrdí, vyberiete sa do vinotéky. Čiže do vinárskeho butiku, kde vsadíte na kvalitu a jedinečnosť vína, na ktoré sa nedočkavo tešíte, aby ste si ho v pokoji naliali.

Čo je najdôležitejšie pre butikové vinárstvo? Špičková kvalita, neopakovateľnosť prostredia a jedinečnosť vinárstva.

Čo charakterizuje vinárstvo, ktoré o sebe pravdivo tvrdí, že je butikové? Neznamená to malú výrobu vína, ale jeho špičkovú kvalitu. K tomu sa pripája neopakovateľnosť a jedinečnosť vzhľadu a prostredia areálu a budovy vinárstva. Víno z butikového vinárstva je určené pre špičkovú klientelu, teda pre kvalitné reštaurácie, hotely a privátnych klientov. Butikové vinárstva sa špecializujú na výrobu menších šarží vín.

Ísť počas oberačky spať a nechať hrozno čakať do rána sa nevypláca.

Butikové vína majú vo svete skvelý zvuk. Ide vždy o exkluzívne moky, ktoré sa vyrábajú v limitovanom množstve s dôrazom na terroir. Teda hrozno pochádza iba z vlastných viníc vinárstva, zo špecifických pôdnych a klimatických podmienok. Tam to všetko začína. Robíme všetko preto, aby sme mali zdravú úrodu hrozna. Počas vinobrania u nás hrajú úlohu minúty. Ísť spať a nechať všetko hrozno na ráno sa nevypláca. Vinobranie pritom všetkom sprevádza perfektné a šetrné spracovanie hrozna. V našej pivnici na víno čaká pokojné a pomalé zrenie v nerezových nádobách a v sudoch najvyššej kvality.

Butikové vinárstvo je o cite, starostlivosti a prístupe k hroznu a vínu.

Butikové vína sú vo svete exkluzívne produkty, ku ktorým sa dá často iba veľmi ťažko dostať. A ak áno, stojí riadne peniaze. U nás vo vinárstve dostanete podobnú kvalitu, ale za oveľa prijateľnejšie ceny. Tie však neznamenajú, že naše butikové vína nie sú rovnako výnimočné. Pretože našou prioritou vždy bolo, že butikové vinárstvo je o cite, starostlivosti a prístupe k hroznu a vínu. Víno musí chutiť tak, aby sa každý, kto vie, o čom je dobré víno, podelil o zážitok s priateľom a poslal ho ako výraz priateľstva k zdroju výnimočného vína.

Prosíme, aby to neznelo ako fráza, do každej fľaše pridávame kúsok vinárskeho srdca. A držíme sa pokory. Tá je v tom, že aj keď ponúkame klientom kvalitné vína, nemyslíme si, že sme pánmi vinárskeho neba. Vzhľadom na veľkosť a produkciu nášho vinárstva sa nám darí postrážiť si všetky fázy výroby vína a mať osobný kontakt so stálymi zákazníkmi. Snažíme sa robiť víno tak, aby sme sa za neho nemuseli pred vami hanbiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *