Škola vína

Čo je doma, to sa počíta alebo prečo je pre vinárstvo dôležité vlastné hrozno

Pestovanie viniča je základným krokom k tomu, aby sa víno dostalo do našich pohárov. Hoci by pre vinárstva bolo jednoduchšie nakúpiť hrozno od dodávateľov, omnoho väčšie dobrodružstvo je pracovať s bobuľami, ktoré si vinárstvo vypestuje samo. Od prvej rastlinky sa tak výroba vína stáva srdcovou záležitosťou. Pri kupovanom hrozne nie je možné mať vplyv na chuť, ani kvalitu, vinár nemôže garantovať ani jeho pôvod. Víno, ktoré je dopestované vo vlastných vinohradoch, pozná vinár dokonale. Má informácie o zložení pôdy, klíme, počasí, každom jednom kroku pri ošetrovaní viniča.

Základom je prvý krok

Renomovaní výrobcovia aj malí producenti vína považujú pestovanie viniča za investíciu do samotnej pôdy. Zároveň sa takýmto spôsobom zvyšuje hodnota ich nehnuteľnosti v dlhodobom horizonte. Vlastniť svoju vinicu však nie je ľahká úloha. Kľúčom k vlastnému vinohradu je nájsť ten správny pozemok. Nájsť dobré oblasti na pestovanie viniča nie je najjednoduchšie, ani najlacnejšie. Hoci test kvality pôdy je dôležitým prvým krokom, nie je to to jediné, čo treba zvážiť.

Príliš veľa tieňa vám prinesie krásnu zelenú vinicu, ale môžete sa rozlúčiť s dobrým sladkým hroznom. Podmienkou je aj dostatočné množstvo vody najmä pre mladú výsadbu, preto si treba zabezpečiť zavlažovací systém. Teplota prostredia je rovnako dôležitá. Mráz v nesprávnom čase môže zničiť celú úrodu. Na spustenie úspešného vinohradníctva je nevyhnutné okrem dokonalej lokality nevyhnutné naštudovať si množstvo informácií, či obrátiť sa po radu na odborníkov.

vinarsto tajna vinohrady

Trpezlivosť hrozno prináša

Hlavným krokom pri zakladaní vinohradov je po príprave pôdy samotná výsadba. Pri tejto príležitosti sa musí vinár zamyslieť nad tým, aké druhy odrôd viniča budú vysadené, na aké podpníky ich naštepia, akú kvalitu a aké množstvo hrozna sa vinárstvo chystá vyrábať a mnohé ďalšie rozhodujúce, často neviditeľné rozhodnutia, ktoré si väčšina ľudí neuvedomuje. Pri pestovaní vlastného viniča do slova a do písmena platí, že trpezlivosť prináša ovocie.

Trvá najmenej dva až tri roky, kým vinárstvo dopestuje prvé ovocie a štyri roky na dodávku prvej fľaše vína. Predaj vlastnej značky vína môže byť hrdým vyvrcholením vinárovho úsilia, ale zahŕňa aj nové povinnosti. Vinári musia získať rôzne povolenia a ovládať príslušnú legislatívu a predpisy.

Hrozno na “mieru”

Keď ide všetko podľa plánu, vinár dokáže byť tak trochu pánom prírody a ovplyvňovať chuť ovocia aj napriek výkyvom počasia. Tak si vypestuje hrozno „na mieru“ prípadne prispôsobí spracovanie hrozna podľa toho ako vyhodnotí proces rastu a dozrievania hrozna.

Tak môže udržať kvalitu svojich tradičných vín a zároveň experimentovať s novými chuťami a arómami. Okrem toho vinica, o ktorú je postarané, daruje vinárovi po rokoch starostlivosti úrodu výnimočnej kvality. Časom je vinica vo veku, v ktorom nestačí, aby sa z jej hrozna robilo len jednoduché bežné víno. Tak si vinár môže trúfnuť na väčšie štruktúrované vína. Tie sa dajú dotiahnuť až do kategórie pre znalcov vín.

víno a hrozno, vinártsvo tajna

A ako je to u nás?

Vinárstvo TAJNA sa v súčasnosti môže pochváliť vinohradom s rozlohou až 27,5 hektára. Vysádzal sa na mieste pôvodnej výsadby z roku 1970. Jeho nová história sa začala písať v roku 2011. Vinohrad v Tajnej je výnimočný predovšetkým svojou polohou, mikroklimatickými podmienkami a je predurčený k organickému spôsobu pestovania. Vinič tu výrazne nezamŕza, pretože expozícia i svahovitosť vinohradu umožňuje prúdom vzduchu výsadbu permanentne prevzdušňovať. Príbeh vinohradu v Tajnej si môžete pripomenúť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *