Zaujímavosti

Podzemné vínne pivnice v Moldavsku sú svetovým unikátom

Hlavná dovolenková sezóna je už nejaký čas za nami, ale náš tip na výlet nadchne každého, komu koluje v žilách láska ku všetkému, čo súvisí s vínom. Cieľom tohto výletu je Moldavsko, konkrétne starodávna dedina Mileştii Mici. A prečo vám odporúčame tento neveľmi turistami vyhľadávaný kraj? Pod povrchom dediny sa totiž nachádzajú najväčšie vínne pivnice na svete.

Vínne pivnice v Guinessovej knihe rekordov

vínne pivnice
Pivnica bola pôvodne vápencovou baňou obkolesenou vinohradmi. Keď sa baňa uzavrela, miestni vinári si uvedomili, že podzemný priestor poskytuje výborné podmienky najmä pre uskladnenie červeného vína, pretože vápencové steny dokonale udržujú vlhkosť a vhodnú teplotu. V pivnici je ideálna stála teplota 10 stupňov Celzia. Premena bane na pivnicu prebehla v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Podzemné kráľovstvo, ako môžeme tento unikát bez preháňania nazvať, má dnes vskutku úctyhodné rozmery.

Chodby pivnice zaberajú až 240 kilometrov (využívaných je 56 kilometrov), čim sa jednoznačne zapísali do Guinnessovej knihy rekordov.

Prečítajte si Metóda sur lie – špecialita z Francúzska pre náročných

Môžete si ich prezrieť na bicykloch

vínne pivnice
Rekordné však nie sú len rozmery unikátnej pivnice ale aj zbierka. V pivnici sa ukrývajú takmer 2 milióny fliaš! Návštevníci sa tu pohybujú na bicykli či dokonca autami, platia tu klasické pravidlá cestnej premávky. Jednotlivé chodby označili ešte aj názvami ulíc, aby sa tam turisti nestrácali. Volajú sa, ako inak, podľa rôznych odrôd viniča. Návštevníci potrebujú na hodinovú prehliadku s odborným sprievodcom svoje vlastné vozidlo.

Prechádza sa okolo prirodzenej podvodnej kaskády, najcennejších ročníkov vín až do degustačnej miestnosti asi 200 metrov pod zemou. Ak chcete zažiť atmosféru najväčšej vínnej pivnice sveta na vlastnej koži, práve je ideálny čas. V októbri sa tu totiž koná Národný deň viniča.

Prečítajte si Čo je doma, to sa počíta alebo prečo je pre vinárstvo dôležité vlastné hrozno

Prečo práve v Moldavsku

Milovníci vína vedia, že Moldavsko má bohatú tradíciu v oblasti vinárstva, ktorá sa datuje tisícky rokov. Nízke kopce zaliate slnkom, tečúce rieky a mierne podnebie v čiernomorskej kotline poskytujú dokonalé podmienky na pestovanie hrozna. Kým bola krajina súčasťou Sovietskeho zväzu, produkovala najviac vína spomedzi republík – každá druhá fľaša vína konzumovaná v ZSSR pochádzala práve z Moldavska.

Niet pochýb, že Moldavsko je, čo sa týka vína, jednoznačne jedným z najvýznamnejších producentov. Ich pýchou je najmä červené víno. Konkrétne Milestii Mici je dedina, ktorá sa spomína už v starých knihách a kronikách. Archeologické výskumy potvrdili osídlenie už v 10. storočí pred nl. Vinárska tradícia sa tu teda formuje od nepamäti.

Zdroj obr. dreamstime

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *