Zaujímavosti

4 inšpiratívne mestské vinohrady

vinohrad, franzcuzsko

Mestské vinárstvo je jeden zo snov o lokálnom biznise, ktorý sa stal skutočnosťou. Samozrejme, mestské vinárstvo nie je to, čo si väčšina z nás predstavuje, pretože v mestách nie sú kopce posiate vinicami. Nenechajte sa tým zmiasť. Mnohé z týchto vinárstiev vyrábajú úžasné vína. Prečítajte si ako sa vinohrady zžili s veľkomestami ako sú Viedeň, Paríž, Benátky a San Francisco.

4 mestské vinohrady pre inšpiráciu

Viedeň – Gemischter Satz – zmes bielych vín, Grüner Veltliner, Rizling, Zwiegelt a Pinot Noir

Vinohrady tu boli ešte skôr, ako vznikla samotná Viedeň. Obkolesujú mesto a je tu viac ako 600 viedenských vinárov, ktorých vinárne, tzv. Heurigen, sú roztrúsené po meste. Pôvodne neboli tieto Heurigen známe vďaka produkcii kvalitných vín, ale dnes sa mnohí z vinárov stali exkluzívnymi producentmi a môžeme o nich povedať, že ich reštaurácie sú jedny z najlepších v meste.

Clos Monmartre – Paríž – Gamay a Pinot Noir

Clos Monmartre je otočený smerom na sever a obklopený domami. Je to posledný kúsok vinohradu, ktorý mal kedysi rozlohu niekoľko tisícov akrov. Príbeh Clos Monmartre je klasický francúzsky príbeh s chytrou zápletkou. Už dávno bolo hrozno z Monmartre oslavované kráľmi a táto lokalita pravdepodobne dostala svoje meno Goutte d’Or – zlatá kvapka – práve vďaka svojim vínam. Samozrejme, parížske vinohrady už dávno zmizli. Teda až do roku 1933. Priestor, kde sa v súčasnosti Clos Monmartre nachádza, mal byť pôvodne pripojený k budovám stavaným v roku 1921. Táto snaha rozzúrila tamojších obyvateľov a spísali petíciu za premenu tohto priestoru na park pre miestne deti. Vyhrali, ale o 10 rokov už park nikto nepotreboval, a tak sa rozhodlo, že sa na jeho mieste vysadí vinohrad na počesť vinárskej histórie tohto miesta. Samozrejme, že lokalita nebola úplne ideálna pre pestovanie viniča. Priestor je tienený, orientovaný na sever a ľudia, ktorí vinič vysadili si neuvedomili, že na prvý zber by mali čakať tri roky. Keď prešiel prvý rok a plánovali výročnú oslavu, skončili pitím vín z Beaujolais. Napriek svojmu nie veľmi vydarenému začiatku je F?te des Vendanges, čiže slávnosť vinobrania populárna a priťahuje mnoho návštevníkov.

vinohrady, taliansko, vino, slnko

Mazzorbo Island, Benátky – Venissa

Skrytý medzi ostrovmi a súostroviami benátskej lagúny, nachádza sa Vigna Venetiana – benátske vinohrady. Na vrchole svojej moci boli Benátky domovom rozsiahlych viníc, ktoré zásobovali dóžov vínom z odrody Dorona. Je to veľmi zriedkavá biela odroda, ktorá sa pestuje výhradne v okolí Benátok a až donedávna sa predpokladalo, že táto odroda zanikla. Keď po dlhodobom hľadaní objavili niekoľko zostávajúcich viničových krov tejto odrody, benátska vláda v spolupráci s rodinou Bisol, prominentnými výrobcami Prosecco, presadili opustené vinice na ostrov Mazzorbo.

Vinice sú súčasťou väčšieho projektu, ktorého súčasťou je aj luxusný rezort a reštaurácia. Mazzorbo je prepojený dreveným mostom s rybárskou dedinou Burano a je náchylný k záplavám, ako väčšina benátskych ostrovov. Vinári tvrdia, že slaná voda a vzduch pomáhajú vytvárať jedinečný benátsky terroir. Fľaše sú ozdobené plátkovým zlatom a pochádzajú zo slávnej sklárne na neďalekom ostrove Murano.

Susedský vinohrad – San Francisco – Pinot Noir

Susedský vinohrad sa nachádza na mieste prázdneho parku v Bernal Heights. Založiť vinohrad v San Franciscu je nie len nepravdepodobné, ale bolo by to aj extrémne drahé. Napriek tomu všetkému to Elly Hartshorn dokázala vo verejnom mestskom parku. Elly milovala myšlienku mestského vinohradu, inšpirovaného Clos Monmartre a rozhodla sa, že nemožné urobí realitou. Bola dobrovoľníčkou na mestskej farme (farma Alemany v San Franciscu) a spriatelila sa s ďalšou dobrovoľníčkou, ktorej manžel je generálny manažér SF Rec & Park. Aby presvedčila mesto o svojom pláne, pozrela sa do histórie a zistila, že okolo roku 1900 tu skutočne bolo veľa vinohradov, založených francúzskymi a talianskymi imigrantmi.

Toto, spolu s dosiahnuteľným plánom, ktorý zahŕňal pomoc priateľov, expertov na víno a vášnivých dobrovoľníkov, umožnilo susedskému vinohradu stať sa realitou. Jeho prvý ročník Pinot Noir bude hotový v roku 2016 a financie z predaja vína a sponzorstvo zaplatí výdavky za projekt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *