Zaujímavosti

Vychutnajte si filmové zážitky s vínom – najlepšie filmy o víne

Víno je vďaka svojej veľkolepej histórii a tradíciám neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry. Je preto prirodzené, že ho často vídavame nielen pri stolovaní, ale aj vo filmoch či rôznych televíznych formátoch. Niekedy ho sledujeme priamo v hlavnej úlohe, alebo ako príjemného spoločníka pri gastronomických zážitkoch, či jednoducho ako súčasť radostí a úskalí každodenného života.

Keďže filmov o víne je nespočetné množstvo, pripravili sme pre vás na začiatok šesticu filmov, medzi ktorými nájdete oddychové príbehy po ťažkom týždni, ale aj dokumenty, pri ktorých sa dozviete zaujímavé informácie z vinárskeho zákulisia. Toto sú najlepšie filmy o víne, ktoré odporúčame pridať na váš zoznam.

Good year / Dobrý ročník (2006)

chlapec muz hrozno

Zdroj fotografie: Twentieth Century Fox Film Corporation

Medzi najlepšie filmy o víne zaslúžene patrí film Good year alebo v slovenskom preklade Dobrý ročník. Je to pohodový a známy film z krásneho prostredia Provensálska s Russelom Crowom a francúzskou herečkou Marion Cotillard nesmie v tomto rebríčku chýbať. Anglický bankár cestuje do Francúzska, aby predal vinárstvo, ktoré zdedil po svojom strýkovi. Očarujúce provensálske vinohrady, idilický spôsob života a krásna Francúzska pripomenú ambicióznemu workoholikovi skutočné hodnoty a postupne sa mení na iného človeka. Novú kapitolu pokojného života, však naruší nezvestná sesternica, ktorá sa chce prihlásiť o dedičstvo.

Sour grapes / Kyslé hrozno (2016)

vino sudy muzi

Zdroj fotografie: ARTE France / Faites un Voeu

Zaujímavý a trochu zvláštny film o živote najväčšieho falšovateľa vína na svete. Film dokumentuje život kontroverzného Rudyho Kurniawana, ktorý bol považovaný za významného zberateľa a znalca vín. Jeho zákazníkmi bolo množstvo známych hviezd a bohatých ľudí, ktorých zásoboval tými najdrahšími vínami. Až do chvíle, keď v roku 2006 oklamal svojich investorov a naplnil prázdne fľaše s vinetami drahých značkových vín lacným vínom. Film zaujímavo odkrýva často neviditeľnú temnú stranu zo sveta vína.

A Year in Champagne / Rok v regióne Champagne (2014)

Ďalší dokument dostupný sa venuje najznámejšej oblasti šumivého vína – francúzskemu regiónu Champagne. Zábavným a informatívnym spôsobom ukazuje väčšinou utajované zákulisie výroby svetoznámeho šampanského. Od malých nezávislých vinárstiev až po veľké komerčné vinárstva film odhaľuje príbeh výroby, ktorá sa skrýva v každej fľaši tohto vzácneho sektu. Ak chcete spoznať rôzne prístupy, techniky a tradície výroby šampanského tento dokument je pre vás tým pravým. Tí istí tvorcovia stoja aj za ďalším vinárskym dokumentom z oblasti Burgundska – Rok v Burgundsku alebo A Year in Burgundy.

Uncorked / Nalejme si čistého vína (2020)

muz vino pocitac

Zdroj fotografie: Netflix

Nedávno natočený film z produkcie Netflixu spracováva príbeh ambiciózneho someliéra Elijaha. Jeho vášeň pre víno nenájde pochopenie v jeho rodine, ktorá ho vedie k prevzatiu rodinnej reštaurácie. Rýchlo pochopí, že na to, aby si mohol splniť sen o kariére profesionálneho someliéra, musí ísť študovať a vycestovať. Cieľavedomý Elijah nasleduje svoju vášeň na kurz do Paríža, kde prekonáva rôzne výzvy a prekážky.

Mondovino / Svet vína (2004)

Z tohto dokumentu sa dozviete všetko, čo vás zaujíma o produkcii a predaji vína vo svete. Rozhovormi s rôznymi vinármi, kritikmi, či predajcami vína nás prevádza Jonathan Nossiter. Someliér a filmový tvorca v jednom nám ukazuje moderný obraz výroby a obchodovania s vínom a kontrasty medzi malými a veľkými hráčmi vo vínnej produkcii. Film dokumentuje 5 svetových kontinentov a ich vinárske oblasti a ukazuje nám, že globalizácia neobišla ani vinárske odvetvie.

Bottle Shock / Víno roku (2008)

muz vino

Zdroj fotografie: Freestyle Releasing

Odľahčená komédia sa odohráva v polovici 70. rokov minulého storočia. Dej sa odohráva v prekrásnom Nappa Valley v Kalifornii v období, kedy ešte kalifornské vína nemali také postavenie ako dnes. Úžasný Alan Rickman v úlohe Stevena Spurriera, vo filme dokazuje konkurencieschopnosť kalifornských vín napriek rozdielnym postupom produkcie mimo Európy. Napriek tomu, že sa tento film neopiera o skutočný príbeh, dobre zachytáva atmosféru a nadšenie z prostredia vtedajšieho vinárčenia v Kalifornii.

Najlepšie filmy o víne a pohár dobrého vína

Navnadili sme vás na príjemný filmový večer? Budeme radi ak sa s nami podelíte aj o vaše zaujímavé tipy na filmy z vinárskeho prostredia, pri ktorých sa vám zbiehajú slinky na pohár kvalitného vína. V prípade, že nechcete nechať nič na náhodu a pripraviť sa na príjemný večer pri dobrom filme, objednajte si fľašu dobrého vína z nášho e-shopu.

Veríme, že nie je nič príjemnejšie, ako relax vo vašej obľúbenej spoločnosti pri dobrom filme a s pohárom kvalitného vína. Na zdravie!


Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *