Recepty, Vinárstvo Tajna, Zaujímavosti

Gastronomický zážitok: Pali Sekerka a jeho nezabudnuteľné menu v spojení s vínami vinárstva TAJNA

Gravlax od Pala Sekerku a Pinot Blanc z vinárstva TAJNA

14. júna otvorilo vinárstvo TAJNA letnú sezónu eventov za účasti michelinského šéfkuchára Paliho Sekerku. Pali nielenže tvorí menu, ale vytvára aj komplexný zážitok na tanieri s príbehom. Spolu s Lucou úzko spolupracujú s farmármi, kladú dôraz na pôvod surovín a starostlivo vyberajú tie najkvalitnejšie ingrediencie. Nie náhodou táto naša spolupráca tak dokonale funguje – spája nás príroda a dôvera v ňu. Aj my v TAJNEJ veríme v silu a dôležitosť čistej prírody.

Menu, ktoré Pali vytvoril spoločne s Lucou vytvorili, bolo poetické a výnimočné, rozprávalo priamo do duše. Nebolo to len obyčajné vylistovanie chodov; podnecovalo k zamysleniu. Otváralo myseľ a povznášalo, povzbudzujúc k hlbšiemu pochopeniu. Povzbudzovalo k dôvere. 

Text menu: Lucia Hô-Chí

Pinot Blanc SUNSET

Gravlax - uhorka - pomaranč

Sviežosť Pinot Blanc z kolekcie SUNSET krásne doplnila hravé tóny uhorky a pomaranča, čím vytvorila osviežujúci zážitok pri konzumácii. Jemná kyslosť vína a tóny limetkovej kôry zvýraznili sladkokyslé tóny pomaranča a zároveň očistili podnebie po mastnejšom lososovi. Ovocné tóny vína vrátane náznakov hrušky harmonicky ladili s ovocnými tónmi pomaranča v jedle, čím sa dosiahla lahodná chuťová symbióza. Pinot Blanc svojou jemnou ovocnosťou a kyslosťou dokonale vyvážil bohatú chuť gravlaxu a priniesol celkovú harmóniu do pokrmu. Toto víno tak v symbióze s týmto chodom perfektne viniklo. 

Sauvignon Blanc PREMIUM

Kura - hrášok - okrúhlica

Počas eventu sme predstavili našu exkluzívnu podobu Sauvignon Blanc PREMIUM, ktorá je dostupná len osobne vo vinárstva TAJNA a v limitovanom množstve. Šťavnatý Sauvignon blanc FRESH a gastronomický SUNSET sú doplnené o exkluzívnu podobu Sauvignon blanc, Takáto podoba Sauvignonu je na Slovensku úplnou raritou a zákazníci sa s ňou môžu stretnúť napríklad najbližšie v rakúskom Štajersku a fracúzskom Loire Valley.

Výnimočná kvalita hrozna (23° NM) a neskutočne vysoké kyseliny (9,1 g/l), nám v ročníku 2021 umožnili vytvoriť toto víno, ktoré zrelo v 300l francúzskych barikových sudoch 14 mesiacov. 

Drevené tóny Sauvignon Blanc zvýraznili a doplnili komplexné chute kura, hrášku a okrúhlice. Krémová textúra vína harmonizovala s jemnosťou kuracieho mäsa a hrášku. Dymové a vanilkové tóny vína dodali pokrmu hĺbku a kontrast k sviežim zeleným tónom hrášku a zemitosti okrúhlice. Jemná kyslosť vína očistila podnebie po každom súste a pripravila ho na ďalší zážitok.

V TAJNEJ veríme v zmysluplné spojenia. Spojenia medzi ľuďmi, spojenia kuchárov a nášho tímu, spojenia jedla a našich vín. Vás, ktorí k nám prichádzate a nás. Veríme v hĺbku gastronómie a v dôležitosť poctivosti nielen na tanieri či v pohári, ale aj v našom zmýšľaní a prístupe k druhým.

Bude nám cťou, ak objavíte čaro našich vín, či už osobne u nás v TAJNEJ, počas eventu, alebo u vás doma otvorením fľaše vína TAJNA.