Všestranné Prosecco poteší chuťové poháriky
Taliansko nám na naše stoly prinieslo veľa nenahraditeľných dobrôt. Medzi svetovo najuznávanejšie talianske „vynálezy“ môžeme zaradiť pizzu, cestoviny, rôzne skvelé dezerty, syry a milovníci alkoholu z hrozna nedajú dopustiť na lahodné Prosecco.
Fanúšikovia Prosecca ho milujú pre jeho chuť, ľahkosť a cenovú dostupnosť. Výborne chutí dokonale vychladené, alebo ako súčasť štýlových kokteilov. Oblasť v ktorej sa vyrába Prosecco je pomerne rozsiahla. Hovoríme o oblasti Friuli Venezia Giulia a severovýchode oblasti Veneto, čo je viac ako 20-tisíc hektárov. Naozaj výnimočné Prosecco treba hľadať v oblasti Conegliano – Valdobbiadene.
História z malých bobúľ
Hoci Prosecco naberá na popularite najmä v posledných rokoch, jeho vznik siaha pomerne do histórie. Pôvodne je slovo Prosecco názvom starobylej odrody viniča hroznorodého, ktorá sa pestovala v okolí rovnomennej severotalianskej dedinky v blízkosti Terstu. Bobule tejto odrody sú väčšinou maličké, majú jemnú chuť aj arómu. V polovici 17. storočia sa odroda pestovala aj na iných územiach dnešného Talianska, predovšetkým na juhu a juhovýchode. V týchto oblastiach však často podlieha plesniam. Terminológia sa zmenila v roku 2010. Odvtedy sa pre spomínanú odrodu používa názov glera a názov Prosecco je povolené používať iba pre daný typ a pôvod vína.
Skvelý recept na Prosecco oslavuje 120 rokov
Postup na prípravu pravého talianskeho Prosecca priniesol svetu Antonio Carpenè v roku 1897. Obľúbené šumivé víno (Prosecco spumante) sa vyrába metódou Charmat alebo preneseným žargónom domácich – Metodo Italiano. Výrobe Prosecca predchádza ručný zber hrozna a jeho dôkladné triedenie. Nato je pri lisovaní hrozna dôležité získať čo najčistejšiu šťavu. Nasleduje sedimentácia kalov, proces, počas ktorého sa čerstvo vylisovaný mušt chladí na 5 až 10 °C. Po vyčírení muštu začína vinifikácia muštu a získanie tzv. základného vína. Konečnou fázou výroby prossecca je druhotné kvasenie, ktoré pokračuje v nádobe pod tlakom viac ako 0,35 MPa, väčšinou v tanku z nerezovej ocele. Tento spôsob je ekonomickejší ako tradičná metóda champeniose, pri ktorej prebieha druhotné kvasenie vo fľaši. Prosecco frizante, čiže perlivé, sa vyrába rovnako, avšak s tlakom vo fľaši maximálne do 0,25 MPa.
Obľúbená súčasť kokteilov
Prosecco chutí samé i ako prísada v kokteiloch. Tu sú najznámejšie z nich:
Aperol Spritz
Momentálne kokteil pitý v hojnom množstve, nazývaný aj Spritz Veneziano, tvoria 3 diely Prosecca, 2 diely likéru Aperol a 1 dielom perlivej vody. Oražovočervený likér pochádza taktiež zo severovýchodného Talianska a na svetle sveta sa objavil v roku 1919.
Bellini kokteil
Vznikol v Benátkach v období druhej svetovej vojny a jeho príprava je veľmi jednoduchá. V pohári sa zmieša 1 dcl vychladeného Prosecca, ktoré sa zmieša s 0,5 dcl broskyňoveého pyré alebo hustého kvalitného broskyňového džúsu. Tento drink si obľúbil aj spisovatelia Ernest Hemingway a Sinclaire Lewis.
Poznáme viacero podôb kokteilu Bellini, ktorého názor sa mení podľa typu použitého ovocia. Rossini – Jahodové Bellini, kokteil s jahodovým pyré, Puccini- Mandarinkové Bellini, kokteil s mandarínkovou šťavou, Tintoretto- Varianta Bellini s džúsom z granátových jabĺk.
Napriek všeobecnej obľúbenosti Prosecca však ide o nápoj, ktorý nie je rovnocenný s klasickým sektom. Sekt je jedinečný tým, že sa vyrába druhotným kvasením z už hotových vín, čo je v podstate dvojnásobné zušľachťovanie hrozna. A tak platí, že Prosecco je príjemné pitie na každodennú príležitosť, ale vzácne chvíle si pýtajú aj vzácnejšie nápoj, napríklad v podobe sektu vyrobeného tradičnou metódou, akou sa vyrába v regióne Champagne.