Zaujímavosti

Všestranné Prosecco poteší chuťové poháriky

Prosecco, poháre, flasa

Taliansko nám na naše stoly prinieslo veľa nenahraditeľných dobrôt. Medzi svetovo najuznávanejšie talianske „vynálezy“ môžeme zaradiť pizzu, cestoviny, rôzne skvelé dezerty, syry a milovníci alkoholu z hrozna nedajú dopustiť na lahodné Prosecco.

Fanúšikovia Prosecca ho milujú pre jeho chuť, ľahkosť a cenovú dostupnosť. Výborne chutí dokonale vychladené, alebo ako súčasť štýlových kokteilov. Oblasť v ktorej sa vyrába Prosecco je pomerne rozsiahla. Hovoríme o oblasti Friuli Venezia Giulia a severovýchode oblasti Veneto, čo je viac ako 20-tisíc hektárov. Naozaj výnimočné Prosecco treba hľadať v oblasti Conegliano – Valdobbiadene.

História z malých bobúľ

Hoci Prosecco naberá na popularite najmä v posledných rokoch, jeho vznik siaha pomerne do histórie. Pôvodne je slovo Prosecco názvom starobylej odrody viniča hroznorodého, ktorá sa pestovala v okolí rovnomennej severotalianskej dedinky v blízkosti Terstu. Bobule tejto odrody sú väčšinou maličké, majú jemnú chuť aj arómu. V polovici 17. storočia sa odroda pestovala aj na iných územiach dnešného Talianska, predovšetkým na juhu a juhovýchode. V týchto oblastiach však často podlieha plesniam. Terminológia sa zmenila v roku 2010. Odvtedy sa pre spomínanú odrodu používa názov glera a názov Prosecco je povolené používať iba pre daný typ a pôvod vína.

Skvelý recept na Prosecco oslavuje 120 rokov

Postup na prípravu pravého talianskeho Prosecca priniesol svetu Antonio Carpenè v roku 1897. Obľúbené šumivé víno (Prosecco spumante) sa vyrába metódou Charmat alebo preneseným žargónom domácich – Metodo Italiano. Výrobe Prosecca predchádza ručný zber hrozna a jeho dôkladné triedenie. Nato je pri lisovaní hrozna dôležité získať čo najčistejšiu šťavu. Nasleduje sedimentácia kalov, proces, počas ktorého sa čerstvo vylisovaný mušt chladí na 5 až 10 °C. Po vyčírení muštu začína vinifikácia muštu a získanie tzv. základného vína. Konečnou fázou výroby prossecca je druhotné kvasenie, ktoré pokračuje v nádobe pod tlakom viac ako 0,35 MPa, väčšinou v tanku z nerezovej ocele. Tento spôsob je ekonomickejší ako tradičná metóda champeniose, pri ktorej prebieha druhotné kvasenie vo fľaši. Prosecco frizante, čiže perlivé, sa vyrába rovnako, avšak s tlakom vo fľaši maximálne do 0,25 MPa.

prosecco, kolac, brunch, jedlo

Obľúbená súčasť kokteilov

Prosecco chutí samé i ako prísada v kokteiloch. Tu sú najznámejšie z nich:

Aperol Spritz

Momentálne kokteil pitý v hojnom množstve, nazývaný aj Spritz Veneziano, tvoria 3 diely Prosecca, 2 diely likéru Aperol a 1 dielom perlivej vody. Oražovočervený likér pochádza taktiež zo severovýchodného Talianska a na svetle sveta sa objavil v roku 1919.

Bellini kokteil

Vznikol v Benátkach v období druhej svetovej vojny a jeho príprava je veľmi jednoduchá. V pohári sa zmieša 1 dcl vychladeného Prosecca, ktoré sa zmieša s 0,5 dcl broskyňoveého pyré alebo hustého kvalitného broskyňového džúsu. Tento drink si obľúbil aj spisovatelia Ernest Hemingway a Sinclaire Lewis.
Poznáme viacero podôb kokteilu Bellini, ktorého názor sa mení podľa typu použitého ovocia. Rossini – Jahodové Bellini, kokteil s jahodovým pyré, Puccini- Mandarinkové Bellini, kokteil s mandarínkovou šťavou, Tintoretto- Varianta Bellini s džúsom z granátových jabĺk.

Napriek všeobecnej obľúbenosti Prosecca však ide o nápoj, ktorý nie je rovnocenný s klasickým sektom. Sekt je jedinečný tým, že sa vyrába druhotným kvasením z už hotových vín, čo je v podstate dvojnásobné zušľachťovanie hrozna. A tak platí, že Prosecco je príjemné pitie na každodennú príležitosť, ale vzácne chvíle si pýtajú aj vzácnejšie nápoj, napríklad v podobe sektu vyrobeného tradičnou metódou, akou sa vyrába v regióne Champagne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *