Zaujímavosti

Vojenské tunely Gibraltáru sa premenia na obrovské vínne pivnice

Gibraltár je labyrint tunelov, ktoré križujú vápencové skaly a súčasne je domovom jedinej európskej populácie divokých opíc. Gibraltár by mohol byť čoskoro tiež domovom vín z celého sveta kupovaného nie na okamžitú spotrebu, ale na investíciu – investičné víno. Práce začali v októbri 2015 a výsledkom bude skala prerobená na obrovské umelecké vínne pivnice.

„Naším zámerom je vytvoriť najväčšie podzemné skladovacie priestory na víno vo svete,“ povedal Tracy Lee, z Gibraltár Wine Vaults. „Skala má perfektné podmienky. 70 až 80% vlhkosť, 13 až 14 stupňov, žiadne svetlo, žiadne vibrácie“.

Prečítajte si aj Ochutnávka vín Tajna – prežite atmosféru, pri ktorej sa rodí víno

Priestory budú umiestnené v rozsiahlej sieti tunelov a klenieb, postavených kráľovskými inžiniermi pred druhou svetovou vojnou, kedy si britské úrady boli isté, že útok na Gibraltár je neodvrátiteľný.
Až do nedávnej doby bol prístup do tunelov obmedzený. Tracy Lee sa dozvedela o existencii a rozsahu tunelov od svojho otca, ktorý slúžil v armáde. „Do niektorých obrovských tunelov v skale sa zmestia dva 10-tonové kamióny vedľa seba. Komory majú výšku katedrál. To je pozoruhodné, „povedala.

Prečítajte si Vintage – určuje ročník kvalitu vína?

Vínne pivnice vo vápencovej skale

Pred niekoľkými rokmi si položila otázku, či by sa vápencové tunely dali používať ako vínne pivnice uskladnenie vína. Ministerstvo obrany odovzdalo veľkú časť siete tunelov vláde Gibraltáru a miestne úrady sa snažili nájsť nový spôsob využitia priestorov. V priebehu rokov boli niektoré tunely prerobené na sklady alebo na parkovanie.
Vláda podporila nápad Tracy Lee z Gibraltár Wine Vaults, nakoľko od ich projektu očakávajú zvýšenie vinárskej turistiky na Gibraltári. Už len bolo potrebné dokázať, že vápencové vnútro skaly môže byť ideálnym miestom pre vínne pivnice – pre uskladňovanie a zretie vína. Muselo sa urobiť veľa testov, aby sa preukázalo, že teória Leeovej bola správna.

Prečítajte si Víno a 10 mýtov, ktoré sa s ním spája

Stavba mala byť uskutočnená na konci októbra a vnútorné vybavenie by malo byť dokončené do polovice roka 2017. Plány tiež zahŕňajú preskúmanie tradície vína na Gibraltári. „Vínna kultúra na Gibraltári existuje od roku 1839,“ povedal Leeová.
Projekt je stále v počiatočnom štádiu, záujem už prejavili klienti po celom svete. Očakávajú, že v priestoroch v prvej fáze uskladnia investičné víno v hodnote viac ako 60 mil. libier.
Druhá fáza umožní uskladnenie ďalších 850.000 dební vína. „Je to naozaj neobmedzené. Myslím, že v skale je 32 míľ tunelov. “ vyjadrila sa Leeova.


Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *