Kultúra vína

Prečo majú fľaše na víno rôzne tvary

Existujú stovky rôznych fliaš v rôznych tvaroch a veľkostiach, od vysokej a štíhlej až po nízku a robustnú. A zatiaľ čo tvar fľaše na víno neovplyvňuje chuť vína, výber fľaše zvyčajne hovorí o histórii, tradícii i pôvode vína. Bez ohľadu na tvar fľaše, v ktorej sa práve nachádza vaše víno, pozitívny benefit dizajnov fliaš je, že sú skladovateľné na boku. Víno tak prichádza do kontaktu s korkom (ak je ním uzatvorené), čím je zaistená jeho perfektná ochrana pred oxidáciou.

Typy fliaš s ktorými sa môžete stretnúť sú napríklad Portská fľaša, fľaša Champagne, Rýnska fľaša, Franská fľaša, Tokajská fľaša, ako aj fľaše pre Chianti, Lambrusco a Verdichio. Väčšina výrobcov však preferuje jednu z týchto troch: Bordeauxskú fľašu, Burgundskú fľašu a Alsaskú/Moselskú fľašu. Tu sú krátke vysvetlenia, ako každá z nich vznikla.

3 najčastejšie používané fľaše na víno

Burgundská fľaša

Prvá fľaša z veľkej trojky, ktorá sa stala najviac používanou bola Burgundská fľaša. Hovorí sa, že jej oblé boky existujú preto, že tento dizajn sa sklárom ľahšie vyrábal. Fľaša bola vymyslená vinármi z Budrgundska – ľuďmi zodpovednými za výrobu prvých vín z tradičných odrôd Chardonnay a Pinot Noir, ktorí začali používať krehké nádoby na uskladnenie svojich bielych a červených burgundských vín. O niekoľko desaťročí bola fľaša rozšírená po celom svete spolu s populárnymi vínami Chardonnay a Pinot Noir. V súčasnosti môžeme v tejto fľaši nájsť väčšinu červených vín s chuťovým profilom podobným odrode Pinot Noir – ľahké, jasné a komplexné vína ako Nebbiolo, Gamay a Etna Rosso.

Vo vinárstve Tajna sme pri výbere fľaše zohľadnili pôvod našich tradičných burgundských odrôd.

Aj preto sme v našom vinárstve TAJNA VINEYARDS & WINERY pri výbere fľaše zohľadnili pôvod našich tradičných burgundských odrôd. Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Noir patria k veľkým odrodám. Ich história pestovania na našom území siaha až do obdobia, kedy Révajovci a Tajnajovci boli pôvodnými majiteľmi viníc a významnými výrobcami vína v našom regióne. Väzba na históriu i odkaz pre súčasnosť sú dôvodom, kde na prvom mieste stojí burgundská fľaša s našou etiketou.

fľaše vína v pivinici

Bordeauxská fľaša

Aby v Bordeaux nezaostávali, takmer okamžite po vytvorení Burgundskej fľaše sa objavila známa Bordeauxská varieta. Táto fľaša sa ihneď stala najpoužívanejšou po celom svete, pretože zvyčajne obsahovala dve najpopulárnejšie červené vína Cabernet Sauvignon a Merlot. Sú to práve jej výrazné boky, ktoré odlišujú Bordeauxskú fľašu od Burgundskej. Najpravdepodobnejšie boli vytvorené na zachytávanie sedimentu, ktorý sa bežne akumuluje v starom Bordeaux predtým, ako je fľaša zliata. Avšak nebolo potvrdené, že práve toto je ozajstným dôvodom. Veľa ľudí tiež verí, že tento dizajn sa vymyslel jednoducho preto, aby bol odlišný od svojej burgundskej sesternice.

Alsaská/Moselská fľaša

Krátko po Bordeauxskej vznikla Alsaská/Moselská fľaša. Pôvodne bola používaná na skladovanie suchého aj sladkého Rizlingu, ale dnes v nej môžeme nájsť aj iné, podobné vína, akým je napríklad Gewürztraminer. Tieto fľaše sú oveľa krehkejšie ako Burgundské a Bordeauxské. Je to pravdepodobne preto, lebo hlavná transportná cesta pre tieto vína bola rieka Rýn. Fľaše boli prepravované menšími riečnymi loďami, čiže museli byť tenšie, aby sa ich do trupu lode zmestilo čo najviac. Fľaše mohli byť krehkejšie, pretože cesta po rieke je oveľa pokojnejšia v porovnaní s veľkými plavbami po mori, ktoré museli podstupovať Burgundské a Bordeaux vína zvyčajne ponúkané vo Veľkej Británii.

Úlohu zohráva aj farba fľaše na víno. Tmavšia fľaša lepšie chráni víno pred účinkami slnečného žiarenia. Číre fľaše naopak využívame pri prezentácii ružových vín, kde farba je jedným z významných parametrov voľby pri výbere u zákazníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *