Zaujímavosti

Oranžové víno – nový trend vo vinárstve

orange wine, vino, oranzove

Ani červené, ani biele, ani ružové. Nie je vyrobené z pomarančov, no chutí, vonia a vyzerá vynikajúco. Čo vlastne oranžové víno je, ak nie je vyrobené z pomarančovej šťavy (podobne ako Rosé nemá nič spoločného s ružami)?

Oranžové víno – tajomstvo jeho farby

Biele víno sa spracováva tradičným spôsobom, podľa pôvodnej Gruzínskej metódy spred 5000 rokov, kde vinári nechali svoje biele hrozno macerovať a spontánne prekvasiť na šupkách vo veľkých hlinených amforách zakopaných v zemi, ktoré v Gruzínsku volajú qveri.

Prečo sa takto vyrobené víno nenazýva bielym vínom? Odpoveď spočíva v šupke bobúľ. Konvenčná definícia spracovania hrozna zahŕňa šetrné odstopkovanie bobúľ a rýchle oddelenie hroznového muštu od šupiek pred kvasením v lise.

Pri výrobe oranžového vína sa bobule nechajú macerovať niekoľko dní alebo dokonca mesiacov so šupkou (rovnako ako pri výrobe červeného vína). Tento proces dáva vínu jeho výstrednú farbu, vôňu a chuť. Výsledné víno získa farbu od svetlo zlatej až po tmavo jantárovú s odtieňom červených tehál. Jeho senzorické vlastnosti sú bližšie k červenému ako k bielemu vínu obsahom tanínov a hĺbkou chuti.

oranzove vino

Pridajte k tejto neobvyklej kombinácii jemného vzhľadu a konzistentnej štruktúry neuveriteľnú škálu chutí – čerešne, orechy, hrušky, korenie, dula, slanú mineralitu, sušené bylinky, hnedý cukor, zemolez, kávu a mnoho ďalších – a získate predstavu ako oranžové víno chutí.

Teraz si predstavte, popíjanie vína oranžovej farby na malebnej terase s výhľadom na kopcovitú stredomorskú krajinu počas teplých letných večerov. Alebo doma s priateľmi a skvelým jedlom. Ak ste premýšľal o tom, čo k tomuto vínu servírovať, tak vedzte, že oranžové víno dobre ladí s takmer akýmkoľvek druhom jedla. Jeho štruktúra trieslovín ladí s jedlami ako je karí, grilované bravčové mäso, zelenina a syr.

Historicky boli oranžové vína vyrábané prevažne v severovýchodnom Taliansku, Slovinsku a Gruzínsku. V posledných rokoch sa známymi výrobcami stali inovatívni vinári z medzinárodných vinárskych oblastí, ale oranžové víno môžete nájsť aj u vinárov zo Slovenska a Moravy.

Oranžové víno vás určite prekvapí svojou farbou, vôňou aj chuťou. Len ho nezabudnite nechať vydýchať.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *