Zaujímavosti

Oenofóbia – strach vo fľaši

„ Víno je medzi nápojmi najušľachtilejšie, medzi liekmi najchutnejšie a medzi pokrmami najpríjemnejšie!“. To sú slová starovekého gréckeho historika a filozofa Plutarcha. Ak s týmto tvrdením súhlasíte, určite netrpíte oenofóbiou. Na svete existuje množstvo netradičných fóbií a medzi najbizarnejšie a pre mnohých naozaj nepochopiteľné patrí fóbia z vína, čiže oenofóbia.

Bojíte sa vína?

Keď sa ráno zobudíte s bolesťou hlavy, lebo ste to prehnali s pitím a prisaháte, že už sa žiadneho alkoholu nikdy nedotknete, nejde o oenofóbiu. Hoci pár dní pri pohľade na víno vašou hlavou a žalúdkom prejdú nepríjemné pocity, o krátky čas na svoje predsavzatie zabudnete. Lebo ako sa hovorí, v láske sa odpúšťa. Rovnako ako všetky fóbie, oenofóbia je nekontrolovateľný a iracionálny strach. V tomto prípade zameraný na víno. Táto choroba je spojená s metylfóbiou, strachom z alkoholických nápojov.

Prečítajte si aj Víno Tajna – zabudnite na nudné firemné porady, urobte si ju u nás

Prejavy oenofóbie

červené víno Tajna
Fóbie údajne vznikajú kombináciou traumatických zážitkov a vnútorných predispozícií (dedičnosť, genetika). Príznaky sa líšia v závislosti od úrovne strachu a zvyčajne zahŕňajú extrémnu úzkosť, obavy, paniku, dýchavičnosť, nepravidelný tep srdca, nadmerné potenie, nevoľnosť, neschopnosť vyjadrovať slová alebo vety, sucho v ústach a triašku. Tí, ktorí trpia oenofóbiou, sú vydesení nielen z predstavy, že víno pijú. Majú nekontrolovateľný strach aj z fliaš plných vína a rozliatych vín. Zaujímavé tiež je, že červené víno je pre postihnutých ešte väčším strašiakom, než iné druhy vína.

Netreba plakať nad rozliatym vínom

Ak človek trpí oenofóbiou, má niekoľko možností. Lieky, ktoré je možné predpísať, majú schopnosť potláčať symptómy, ale nepredstavujú dlhodobé riešenie. Okrem toho môžu mať vedľajšie účinky a vyvolať abstinenčné príznaky. Existuje však alternatívna liečba zahŕňajúca poradenstvo, hypnoterapiu, psychoterapiu a neurojazykové programovanie, ktoré dokáže pomôcť aj pri rôznych druhoch závislostí. Ďalšia možnosť je naučiť sa so svojou fóbiou žiť. Človek postihnutý touto chorobou môže byť dokonca v kolektíve mimoriadne obľúbený, lebo ostatným v spoločnosti ostane viac vína pre seba a pravdepodobne mu udelia titul hlavného šoféra.
Či nejaký Slovák trpí oenofóbiou alebo metylfóbiou, sa nám nepodarilo zistiť 🙂

Prečítajte si aj Umocnite s našimi vínami Tajna najkrajšie obdobie roka

Kuriózne fóbie

Ak vám pripadá oenofóbia ako naozaj pozoruhodný druh strachu, vedzte, že existujú aj mnohé rovnako kuriózne fóbie. Blízka príbuzná oenofóbie je zytofóbia, čiže strach z piva. Z rodinného súdka vyberáme pentherafóbiu – strach zo svokry a gamofóbiu- strach z manželstva. Veľmi moderný je v súčasnosti strach zo straty signálu na mobilnom telefóne, čiže nomofóbia. Asi málokto trpí chrometofóbiou, známou ako strach z peňazí. V lete nepoteší bromidrosifóbia – chronický strach z vlastného potu. Čerešničkou na torte je fobofóbia – strach zo strachu. A pozor na jazerá – anatidaefóbia je strach z toho, že sa na vás niekde, nejak pozerá kačka.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *