Princ Charles dokázal, že víno, nie je nápoj stvorený len na pitie. Na svete existuje vínom poháňané auto (a áno, patrí princovi) a vy si na dlhý zoznam „vecí, ktoré vlastní princ a nie vy“ môžete zapísať jednu navyše: auto na vínny pohon.

Reč je o 38-ročnom DB5 Aston Martin princa Charlesa, ktorý ho dostal od kráľovnej na svoje 21. narodeniny a v roku 2008 ho princ z Walesu dal prerobiť tak, aby auto fungovalo takmer výhradne na etanol derivovaný z vína.
Používanie bioetanolu z vína nie je nič zázračného. Vlastne je to praktické. EÚ má prísne predpisy týkajúce sa vinárenského priemyslu – sú to vcelku dôležité pravidlá, vzhľadom na to, že sa členské štáty EÚ podieľajú na dvoch tretinách celosvetovej produkcie vína. Na základe jedného z týchto predpisov je na trhu zakázané predávať prebytky vína. A práve z takýchto anglických prebytkov, z viníc v Swindone, vzniklo palivo pre princove auto.


Prečítajte si aj článok Ako povedať „Na zdravie“ v 30 jazykoch

Ako sa víno premení na palivo?

Namiesto toho, aby sa víno znehodnocovalo a vyhadzovalo, dá sa upraviť na bioetanol, ktorý dokáže poháňať autá, dokonca aj tie luxusné. Spôsob, akým je naň víno premenené, je v podstate jednoduchý: destilácia. Rovnakým spôsobom varí výrobca whisky pivo a potom ho destiluje (alebo tepelne separuje alkohol do špeciálnych vyparovacích nádob). Biopalivová spoločnosť Gloucester, ktorá si zakladá na využívaní prírodných látok, použila 8000 litrov prebytkov bieleho vína a destilovala ho na takmer čistý etanol (99,8%). Pridala ešte niečo málo alkoholu zozbieraného od lokálnych výrobcov syra (poznámka pre milovníkov syra: alkohol sa dá získať aj z fermentovanej srvátky) a palivo je na svete. Princove auto ale nejazdí iba na víne a syre, funguje na zmesi 85% bioetanolu a 15% ozajstného benzínu. Ale stále je to lepšie ako nič.


Prečítajte si aj článok Vintage – určuje ročník kvalitu vína?

Okrem istej výnimočnosti a výstrednosti, vínne palivo napomáha princovi a kráľovskej rodine v ich snahe cestovať zodpovednejšie k životnému prostrediu, pričom redukujú emisie vytvárané pozemnou dopravou a alternatívnymi palivami. Charlesove Audi, Range Rovere a Jaguáre boli tiež prerobené a jazdia na biodieslový olej.
Princove auto spotrebuje cca  4 a pol fľaše paliva na míľu, alebo 10 mpg (míľa / galón) za ?1.10 / liter. Nie je to síce veľmi efektívne ale vyprodukuje o 85%  menej oxidu uhličitého.
Ukázalo sa, že môžete robiť aj niečo správne pre životné prostredie, zatiaľ čo sa ženiete po diaľnici na svojom aute Aston Martin a na hlave máte kráľovskú korunu 🙂


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

E-shop
Magazín