Zaujímavosti

Na svete existuje auto, ktoré jazdí na víno

Princ Charles dokázal, že víno, nie je nápoj stvorený len na pitie. Na svete existuje vínom poháňané auto (a áno, patrí princovi) a vy si na dlhý zoznam „vecí, ktoré vlastní princ a nie vy“ môžete zapísať jednu navyše: auto na vínny pohon.

Reč je o 38-ročnom DB5 Aston Martin princa Charlesa, ktorý ho dostal od kráľovnej na svoje 21. narodeniny a v roku 2008 ho princ z Walesu dal prerobiť tak, aby auto fungovalo takmer výhradne na etanol derivovaný z vína.
Používanie bioetanolu z vína nie je nič zázračného. Vlastne je to praktické. EÚ má prísne predpisy týkajúce sa vinárenského priemyslu – sú to vcelku dôležité pravidlá, vzhľadom na to, že sa členské štáty EÚ podieľajú na dvoch tretinách celosvetovej produkcie vína. Na základe jedného z týchto predpisov je na trhu zakázané predávať prebytky vína. A práve z takýchto anglických prebytkov, z viníc v Swindone, vzniklo palivo pre princove auto.


Prečítajte si aj článok Ako povedať „Na zdravie“ v 30 jazykoch

Ako sa víno premení na palivo?

Namiesto toho, aby sa víno znehodnocovalo a vyhadzovalo, dá sa upraviť na bioetanol, ktorý dokáže poháňať autá, dokonca aj tie luxusné. Spôsob, akým je naň víno premenené, je v podstate jednoduchý: destilácia. Rovnakým spôsobom varí výrobca whisky pivo a potom ho destiluje (alebo tepelne separuje alkohol do špeciálnych vyparovacích nádob). Biopalivová spoločnosť Gloucester, ktorá si zakladá na využívaní prírodných látok, použila 8000 litrov prebytkov bieleho vína a destilovala ho na takmer čistý etanol (99,8%). Pridala ešte niečo málo alkoholu zozbieraného od lokálnych výrobcov syra (poznámka pre milovníkov syra: alkohol sa dá získať aj z fermentovanej srvátky) a palivo je na svete. Princove auto ale nejazdí iba na víne a syre, funguje na zmesi 85% bioetanolu a 15% ozajstného benzínu. Ale stále je to lepšie ako nič.


Prečítajte si aj článok Vintage – určuje ročník kvalitu vína?

Okrem istej výnimočnosti a výstrednosti, vínne palivo napomáha princovi a kráľovskej rodine v ich snahe cestovať zodpovednejšie k životnému prostrediu, pričom redukujú emisie vytvárané pozemnou dopravou a alternatívnymi palivami. Charlesove Audi, Range Rovere a Jaguáre boli tiež prerobené a jazdia na biodieslový olej.
Princove auto spotrebuje cca 4 a pol fľaše paliva na míľu, alebo 10 mpg (míľa / galón) za ?1.10 / liter. Nie je to síce veľmi efektívne ale vyprodukuje o 85% menej oxidu uhličitého.
Ukázalo sa, že môžete robiť aj niečo správne pre životné prostredie, zatiaľ čo sa ženiete po diaľnici na svojom aute Aston Martin a na hlave máte kráľovskú korunu 🙂


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *