Zaujímavosti

Dožil sa 107 rokov vďaka tomu, že denne pil červené víno

Antonia Docampa Garcíu sa pýtali prekvapení novinári ako sa mu podarilo dožiť sa 107 rokov. A či by im nedal recept, ako ho nasledovať. Španielsky Matuzalém sa cez svoje dva zuby uškeril a poradil im, že musia piť namiesto vody len a len červené víno. Denne štyri sedem a pol decové fľaše.

červené víno Tajna
Španielsky vinár ani nevedel, ako vystihol, čo dokázal výskum univerzity z hlavného mesta kanadskej provincie Alberta Edmontone. Pohár červeného vína denne sa rovná hodine cvičenia v posilňovni. Keby sme za pohár považovali ten s mierkou dve deci, tak deduško zo Španielska, keď vypil denne tri litre červeného vína, všetko pri pohári zvládol, ako keby cvičil v posilňovni denne 15 hodín.

Prečítajte si aj Víno Tajna – vybudovať vinárstvo je neopakovateľný zážitok

Ale naspäť k deduškovi Garciovi. Synovec dlhovekého dedka Jeronimo Docampo, ktorý tiež nepatrí k najmladším, spomínal, že jeho strýko sa výrobe červeného vína začal venovať v tridsiatych rokoch 20. storočia po skončení španielskej občianskej vojny. Založil si firmu Bodegas Docampo, ktorú jeho synovec dodnes vedie. Ako to bolo so štyrmi fľaškami červeného vína denne?
Na obed dedko zvládol dve fľaše a na večeru ďalšie dve. Vodu nepil vôbec. Napriek tomu mal do smrti zdravé obličky a pečeň. Lekári pred podobným správaním varujú. Ale verte dnešnej medicíne. Rodina španielskeho rekordéra dlhovekosti doteraz verí, že prežil vďaka tomu, že vinič vo svojich vinohradoch pestoval ekologicky bez chémie, ktorú nepoužíval ani pri výrobe a pri skladovaní vína. Vždy hovoril, že len vďaka vínu žije tak dlho.

Červené víno obsahuje prírodný antioxidant – resveratrol

Červené víno, ktoré španielsky rekordér denne pil, obsahuje resveratrol. Prírodný antioxidant má podobné účinky, aké dostáva telo počas fyzického výkonu. Resveratrol sám o sebe zlepšuje nielen fyzický výkon, ale ovplyvňuje metabolizmus lipidov a spomaľuje zrážanie trombocytov. Upravuje krvný tlak a srdcovú činnosť tak, ako by ste cvičili v posilňovni. Podľa vedúceho výskumu vedcov z Alberty Jasona Dycka by mohla táto látka pomôcť tým, ktorí nie sú schopní vykonávať fyzickú záťaž.

Prečítajte si aj Bio vinohrad – tajomstvá vinohradníctva v Tajnej

Štúdia kanadských vedcov ukázala, že tí, čo vypijú pohár červeného vína denne, sú menej náchylní, aby ich prekvapila demencia alebo rakovina. Srdce im „bije“, ako sa patrí a zároveň si regulujú červeným vínom hladinu cukru v krvi.

Prečítajte si aj Belvet vám doručí vína Tajna priamo k dverám

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *