Akoby na svete nebol dostatok rôznych odrôd vína, odborníci v tomto obore sa rozhodili experimentovať a kombinovať rôzne druhy navzájom. Cieľom je vytvoriť víno požadovaných vlastností. Miešanie vín rôzneho pôvodu, pochádzajúcich z rôznych odrôd viniča, rôznych rokov zberu alebo rôznych kategórií vína alebo muštu si však vyžaduje vedomosti, skúsenosti a v nemalej miere aj fantáziu a umenie.
Umožňuje vyrábať výnimočné vína v dobrých ročníkoch a chutné vína v ťažkých rokoch.
Tradícia sceľovania sa datuje už tisícročia, až do dôb, keď zmiešané vinohrady slúžili ako poistka proti hnevu matky prírody a ako zábezpeka úrody hrozna aj pri rôznych chuťových odchýlkach medzi ročníkmi. Dobrým príkladom je chladná námorná klíma v Bordeaux, kde neskorá jar mohla zničiť sezónu už na začiatku alebo skoré dažde mohli spomaliť dozrievanie hrozna.
V týchto podmienkach bolo kľúčové sa poistiť. Päť odrôd viniča, povolených v červenom bordeaux, si vyžaduje podobné, ale nie rovnaké pestovateľské podmienky, takže ich sceľovanie umožnilo vinárom zabezpečiť produkciu aj pri vrtochoch matky prírody. Až do dnešného dňa táto prax aj naďalej umožňuje v regióne vyrábať výnimočné vína v dobrých ročníkoch a chutné vína v ťažkých rokoch.
Cuvée je majstrovské dielo
Odborníci v tomto obore hovoria: byť dobrý v sceľovaní vína si vyžaduje informácie na úrovni vedy, byť výnimočný však znamená priniesť do tejto činnosti aj dávku umenia. Rokmi sa teda schopnosť vytvárať výnimočné vína povýšila na umenie spojené s vedou.
Dobre skombinované cuvée totiž môže priniesť mimoriadne vlastnosti bežných odrôd hrozna. V súčasnosti vinári vytvárajú zmesi vrstvením jedinečných atribútov rôznych odrôd viniča. Zameriavajú sa napríklad na farebný odtieň, korenisté vône alebo ovocné tóny. Dobre namiešané víno sa tak stáva synonymom senzorickej dokonalosti.
Vedecká stránka – čísla vzorce, tabuľky
Začnime však tou pragmatickou – vedeckou stránkou. Tú zastupuje najmä biochémia. Chuť budúceho vína ovplyvňuje výrobca už v priebehu pestovania, v dobe zberu, kvasením a neskôr tvorbou i školením vín. Taníny, kyseliny (pH) a alkohol sa vytvárajú v skorom štádiu výroby vína. Vtedy treba klásť dôraz, aby všetky procesy prebehli technicky správne. Je lepšie vyhnúť sa chybám v tejto fáze, ako ich naprávať neskôr. Toto všetko môže vinár dosiahnuť na základe skĺbenia teoretických a praktických vedomostí.
Vinárske umenie – fantázii sa medze nekladú
Ak sa však snažíte dosiahnuť niečo výnimočné – cuvée, ktoré prejde skúškou času – potom sa musíte ponoriť do umenia a mystiky vína. Musíte zvyšovať nároky a dávať si výzvy, ochutnať vína sveta ako zdroj inšpirácie. A potom vytvoriť niečo, čo je naozaj vaše. Počas procesu sceľovania sa už neriešia tabuľky a čísla.
Začína sa víziou zmesi, ktorú chceme vytvoriť. Akonáhle vinár vytvorí základ, s ktorým je spokojný, začne sa sústrediť na rôzne variácie a spojenia. Až kým nedosiahne cuvée, ktorá je naozaj celistvé a dokonalé. Tento proces je viac umením ako vedou.
Prístup dobrých vinárov dokonale vystihuje veta: načúvajme vínu a nechajme sa ním viesť na miesto, kam chce ísť.