Škola vína

Biele odrody: Devín

víno, hrozno

Všade na svete môžete ochutnať Sauvignon, Rulandské alebo Chardonnay. Odrody ako Devín a Dunaj však môžete ochutnať len na Slovensku. Väčšina odrôd, ktoré sa pestujú na Slovensku sú stredoeurópske odrody a sú rovnako dôležité aj v okolitých krajinách. Na druhej strane na Slovensku máme odrody, ktoré sa objavujú len u nás – sú to odrody, ktoré boli prednedávnom vyšľachtené na Slovensku.

Devín je prvou uznanou slovenskou muštovou bielou odrodou. Vyšľachtili ho vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave z odrôd Tramín červený a Veltlínske červeno-biele v roku 1958 a do listiny registrovaných odrôd ho napokon zapísali v roku 1997. Pestuje sa vo všetkých vinohradníckych oblastiach s výnimkou Tokaja. Ako sa hovorí „za všetkým hľadaj ženu“ a platí to aj v tomto prípade. Pri jeho zrode stála prvá šľachtiteľka vína, Bratislavčanka Dorota Pospíšilová a spoluautorom je Ing. Ondrej Korpás.

Charakteristika odrody

Plocha výsadieb zaberá 157 ha a každoročne sa mierne rozširuje. Devín pučí neskoro, kvitne a dozrieva stredne skoro, nie je náročný na polohu ani na pôdu. Z pestovateľských vlastností je vzácna najmä schopnosť tvorby vysokého obsahu cukru. Devín nie je husto olistený vďaka čomu je hrozno viac vystavené slnku a svetlu. V teplých ročníkoch s dlhšou suchou jeseňou hroznový mušt dosahuje cukornatosť 28 až 30g/l a priemerné úrody hrozna prevyšujú 9 ton na hektár. Nezriedka sa na bobuliach tvoria cibéby. Zo všetkých u nás pestovaných odrôd dosahuje najvyššiu cukornatosť aromatických muštov, ktoré sú vo väčšine ročníkov vhodné na výrobu vín s prívlastkom.

Charakteristika vína

Vína očarujú žltozeleným farebným odtieňom, pikantným ovocno – korenistým buketom po exotickom ovocí, divokých ružiach a muškátovom kvete. Vo vyšších prívlastkoch ovplyvňujú chuť vína tóny maslovej hrušky a ananásu, v prírodne sladkých hrozienkových výberoch zmes sušeného letného ovocia, med a rebarbora. V ťažších hlinitých a ílovitých pôdach vyniká elegantnou chlebovinkou (Orechová), na pieskoch s optimálnou závlahou poskytuje očarujúco korenisté a herbálne noty (Malý Horeš).

Devín a servírovanie

  • Odporúčaná teplota na podávanie je 10 – 12° C

Devínu vynikajúco chutí v kombinácii s kuracím mäsom, jahňacinou a tradičnými slovenskými bielymi a jemne údenými syrmi. Z dezertov sa výborne hodí k domácej štrúdli a gaštanovému pyré.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *