Zaujímavosti

Aké víno pili v starovekom Grécku?

Diov syn Dionýzos je známy ako boh vína a zábavy. Jeho podobizeň môžeme dnes vidieť na rôznych someliérskych odznakoch. Je symbolom rešpektu voči prínosu vína do histórie. Pri opise efektov pitia vína sa hodia obidve stránky Dionýzovej osobnosti – tá, ktorá odhaľuje extrémne potešenie, aj druhá, ukazujúca bezdôvodné vyčíňanie.
Aké boli staroveké grécke vína? A aký typ pohára alebo kalichu grécky boh vína používal? Poďme sa na staroveké grécke víno pozrieť bližšie.

Ako chutilo víno v starovekom Grécku?

Antickí spisovatelia spomínajú sladké, suché ako aj kyslé vína. Existovali biele a čierne vína (dnešné červené). Kyslé vína boli najpravdepodobnejšie produkované z nezrelého hrozna, preto mali zvýšenú kyslosť. Sladké a suché vína boli, presne ako dnešné, vyrábané z bieleho, alebo modrého hrozna.
Vzhľadom k tomu, že konzervačné metódy boli veľmi nedokonalé, vína s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlo zoxidovali. Práve preto boli za najlepšie považované čierne vína, lebo boli najodolnejšie voči oxidácii.

Prečítajte si aj Prečo nás po víne môže bolieť hlava

Teofrastos vo svojich zápiskoch spomenul jeden čudný objav. Všimol si, že víno na jar „kvitne“. Toto kvitnutie bol pravdepodobne kvasinkový kvet na hladine vína. V súčasnosti ho môžeme bežne vidieť pri produkcii Sherry. Objavovalo sa na hladine vína v nedoliatych sudoch. Kvasinkový kvet chránil víno pred intenzívnejšou oxidáciou a zároveň mu dodával unikátnu chlebovú chuť. Všetky Fino Sherry sú vyrábané pomocou kvasinkového kvetu (fakultatívne aeróbnych kvasiniek) a sú veľmi cenené.
V starovekých textoch sú najčastejšie spomínané suché a sladké vína, ktoré boli aj najbežnejšie. Čierne vína (suché aj sladké) boli starými Grékmi najviac vyzdvihované. Aj v Homérovej Odysei sa spomína veľmi aromatické sladké čierne víno vyrobené podobným štýlom ako Amarone della Valpolicella. Homér písal, že vína pochádzali zo severného Grécka a hrozno na jeho výrobu uložili po zbere na slamených rohožiach. Víno malo potom viac alkoholu a na záver sladkú chuť.

Odroda starovekého viniča – Limnio

V Lemnose možeme stále nájsť vína vyrobené z čierneho hrozna zvaného Limnio. Je to pravdepodobne jedna z najstarších kultivovaných odôrd viniča v Grécku. Spomínal ju už Aristoteles ako odrodu s bylinnou chuťou oregana. V súčasnosti ju môžeme ochutnať spojenú s modrými odrodami s Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, ktoré výslednej kupáži pridávajú trieslovinovú štruktúru. Na svete je iba 170 akrov tejto odrody.

Čierne vína starovekého Grécka

Je viac ako pravdepodobné, že grécky boh vína túžil po slávnych čiernych vínach. Grécki básnici písali o víne a chválili konkrétne regióny (a nie producentov), napríklad ostrovy Limnos, Chios, Kos, Lesbos a Krétu. Čierne vína boli niekedy dochucované bylinkami alebo živicou stromov.

Víno a zdravie

Víno bolo považované za zdravé a bolo používané ako základ pre liečebné tinktúry. S použitím byliniek, živíc, olivového oleja a trpkých korienkov sa používalo na vyliečenie všetkého, od menštruačných kŕčov až po depresiu. Aj Teofrastos aj Hippokrates spomínali význam vína pre zdravie vo svojich spisoch.

Prečítajte si aj Téma stretnutia s priateľmi – ochutnávka vín
víno
Ozajstný božský otec vína

Ozajstným starým otcom vína by mohol byť pravdepodobne Teofrastos. Žil v rokoch 371-287 pred Kristom a bol žiakom v Aristotelovej škole. V jeho knihe Skúmanie rastlín sa píše, že zápachy hnijúcich zvierat a rastlín sú zlé a skazené. Iba arómy z vína nie, pretože fermentácia je nutná pre dosiahnutie jeho zdravotných účinkov.
Teofrastos ponúka mnoho pozorovaní o technikách pestovania viniča, vrátane vhodných typov pôdy pre rôzne odrody, školenia vína a dokonca spomína aj zníženie výnosov hrozna pre zvýšenie kvality úrody.

Ako ľudia v starovekom Grécku pili víno?

Gréckemu bohovi vína pravdepodobne nalievali víno z amfory – kameninového džbánu. Na pitie vína používal Dionýzos s najväčšou pravdepodobnosťou ozdobený rhyton – čašu v tvare rohu vyrobenú priamo z rohu, bronzu, zlata alebo hliny. Zaujímavý je aj dizajn rhytonu – nedá sa položiť. Ľudia v klasickom Grécku museli vypiť celý rhyton naraz, alebo ho zdieľali ho s ostatnými v rámci degustačnej ceremónie.


Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.


Viac zaujímavých článkov pre všetkých, ktorí milujú víno nájdete v našom magazíne.


Zdroj obr.: dreamstime.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *