Všetci sme to už zažili: je koniec dlhého večera, vypili sme veľa vína a intenzívna bolesť hlavy sa práve začína. Pre väčšinu z nás je príčinou tejto bolesti iba to, že sme vypili priveľa vína a zároveň málo vody. Jednoduché riešenie je dávať si pozor koľko alkoholu skonzumujeme a nezabúdať na to, že je dôležité aby sme zostali hydratovaní.
Napriek tomu sa u niektorých z nás môžu objaviť bolesti hlavy aj vtedy, keď to s vínom neprehnali. Čo môže spôsobovať tieto bolesti a ako sa im vyhnúť?
Existujú tri hlavné príčiny a našťastie aj jednoduché riešenia. Ale skôr ako ich vysvetlíme, musíme uviesť na správnu mieru jeden mýtus – siričitany bolesti hlavy nespôsobujú. Je pravda, že môžu vyvolať symptómy astmy, ale bolesť hlavy nie.
Bolesť hlavy – tri hlavné príčiny
Príčina číslo jeden – triesloviny:
Triesloviny sa vyskytujú prirodzene v šupkách hroznových bobúľ, semienkach a stopkách. Efekt trieslovín vnímame vždy, keď pijeme víno vytvárajúce pocit sucha v ústach a pre väčšinu z nás neznamenajú žiadne riziko. Sú to výborné zdroje prospešných antioxidantov. Ale keď sa vám zdá, že mávate bolesti hlavy častejšie, keď pijete červené vína, napríklad Cabernet Sauvignon alebo Malbec, môžete si skúsiť urobiť rýchly test, či sú zdrojom vašich problémov práve triesloviny.
Uvarte si šálku čierneho čaju a nechajte ho lúhovať o päť až desať minút dlhšie, ako je odporúčané. Čierny čaj je bohatý na triesloviny a príliš dlhé lúhovanie spôsobí, že sa všetky uvoľnia do vody. Vypite čaj a sledujte, či sa bolesť objaví. Ak áno, tak ste na ne citliví a vyhýbanie sa červeným vínam s vysokým obsahom trieslovín váš problém vyrieši.
Príčina číslo dva – cukor:
Ak sa skombinuje alkohol s cukrom, môže vzniknúť silná bolesť hlavy. Keď prijímame alkohol a cukor, potrebujeme veľa vody aby sme mohli tieto látky spracovať. Ak nie sme dostatočne hydratovaní, naše telo začne využívať vodu z iných častí, nanešťastie aj z hlavy. Práve znižovanie objemu tekutiny v hlave spôsobuje vznik bolesti. Ak sa chcete vyhnúť tomuto problému, vynechajte sladké dezertné vína a biele vína ako Rizling rýnsky s vysokými prívlastkami, ktoré sú označené ako sladké alebo polosladké. (Ak máte radi Rizling rýnsky a nechcete po jeho nadmernom vychutnávaní pociťovať bolesť hlavy, skontrolujte, či je víno označené ako suché.)
Tiež by ste sa mali vyhnúť lacnejším vínam, ktoré mávajú zvyčajne viac cukru vďaka tomu, že veľkovýrobcovia týchto vín pridávajú cukor pred začiatkom fermentácie, aby v nich zvýšili obsah alkoholu.
Príčina číslo tri – histamíny:
Histamíny je aminokyselina, ktorá sa uvoľňuje počas alergickej reakcie a spôsobuje napríklad nádchu, pocit suchých očí a tiež bolesť hlavy. Najnovší výskum odhalil, že potraviny a nápoje, ktoré boli konzervované, napríklad sušené mäso a červené vína, môžu spôsobiť uvoľňovanie histamínov v našom tele a vyvolať tieto alergické symptómy. Ako prevenciu proti bolesti hlavy spôsobenej histamínmi stačí užiť blokátor histamínov, napríklad Claritin predtým, ako si dáte pohár červeného vína. Rovnako v šumivých vínach vyrobených klasickou metódou kvasením a dlhším zrením na kaloch (napríklad v Champagne) sa z kvasničných buniek ich postupným rozkladom uvoľňuje histamín. Aj ten môže pri nadmernej konzumácii obľúbeného nápoja spôsobiť bolesti hlavy.
Zopakujme si to:
Pre väčšinu z nás je príčinou bolesti hlavy len nadmerné pitie vína a nedostatočná hydratácia vodou. Zázračný liek proti bolesti hlavy? Jednoducho zastaviť ju ešte predtým, ako začne. Inými slovami – neprežeňte to s vínom, hlavne nie na firemnom večierku!