Škola vína

Biele odrody: Chardonnay

Chardonnay patrí vo svete medzi najobľúbenejšie odrody viniča. Ako jedna z troch hlavných burgundských odrôd sa používa na výrobu pravého francúzskeho šampanského.

Charakteristika odrody

Odroda sa u nás až do polovice osemdesiatych rokov minulého storočia pestovala v zmesi s Burgundským bielym (Pinot blanc). Zvýšený dopyt po senzoricky vyvážených a plných vínach s príjemnou ovocnou arómou a sviežou chuťou po marhuliach a tropockých plodovh v deväťdesiatych rokoch, neskôr po štruktúrovaných vanilkovo-krémových až orieškovo-maslových vínach typu bariqque vyvolal rozšírenie výsadby klonov tejto odrody na Slovensku. Plocha pestovania sa po roku 2000 zvýšila z 213 ha na 341 ha.

Chardonnay je náhodný kríženec odrôd Pinot blanc a Heunisch. Uspokojivo sa mu darí vo viacerých oblastiach Slovenska, pričom mu najviac vyhovujú hlinité, slieňové pôdy s vyšším obsahom vápnika a s primeranou priepustnosťou vody, ktoré sú zároveň dobre prehriate slnkom. V najkvalitnejších mierne svahovitých chránených polohách s južnou expozíciou poskytuje priemerné úrody hrozna, ktoré začínajú dozrievať v poslednej dekáde septembra až začiatkom októbra. Stredne veľké strapce majú krátku stopku a vyznačujú sa menšou hmotnosťou. Vzhľadom na tenkú šupku ho v nepriaznivých podmienkach napáda pleseň sivá.

Chardonnay Barrique SUNSET 2020, víno z ekologických vinohradov TAJNA

Charakteristika vína

Chardonnay je suché biele víno jasnej žltozelenej farby. Vína sú harmonické, ovocné, v chladnejších lokalitách s vôňou po zelených jablkách s prímesou agátu. Zrelšie ponúknu buket po mede s notou lieskových orieškov. V teplých lokalitách poskytuje exotický buket po banánoch, mangu s náznakom smotany a žltého melónu. Pri krátkom naležaní rmutu sa do muštu uvoľňuje vyšší obsah fenolov (estery kyseliny škoricovej), čo nie je žiadúce pri výrobe šumivých vín, napríklad v kategórii Blanc de blancs. Uvedená vlastnosť odrody sa však úspešne využíva pri výrobe barikových vín.

Chardonnay a servírovanie

  • Chardonnay sa doporučuje servírovať pri teplote 8 – 10 °C v kalichoch mierne uzavretého tulipánu s objemom 400 – 450 ml.

Ak táto odroda patrí medzi vašich favoritov, odporúčame vám vyskúšať Chardonnay vinárstva TAJNA.

Chardonnay 2014 & 2015

Balíček CHARDONNAY obsahuje kolekciu dvoch výnimočných ročníkov vína, ktoré sú symbolom elegancie. Je súčasne poslednou možnosťou, ako vychutnať prvé víno vyrobené v našom vinárstve z hrozna panenskej úrody ročníka 2014. Partnerom tohto vína je mladší ročník 2015 z tej istej vinice, vďaka čomu si môžete obe vína vychutnať nielen pri oslave záveru roka, ale podobne ako profesionáli vyskúšať si vertikálnu degustáciu.

Pri nej ako prvé ochutnajte víno z mladšieho ročníka a po ňom nádherne vyzrievajúci herbálny až medový panenský zber. Jedinečnosť degustácie s maximálnou dávkou pohody umocnite použitím správnych pohárov na víno a doporučenou teplotou podávania.
Synonymá: Chardonnay Pinot blanc, Chardonnay blanc, Pinot

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

Zdroj: Vladimír Hronský – Sprievodca vínami Slovenska
Zdroj obr.: dreamstime.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *