Zaujímavosti

12 zaujímavých miest pre vinára, keď navštívi Španielsko

Kulinárska história a vinárska kultúra Španielska sú skutočne bohaté. Pri výlete do tejto krajiny môžete pozorovať kultúru, ktorá skutočne miluje dobré víno a dobré jedlo. Je to zážitok, ako žiadny iný a tu je pár tipov na výlety, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, keď Španielsko navštívite.

Keď navšívite Španielsko, nezabudnite si urobiť vinárske výlety

Vinárstvo v Rioja – tu môžete obdivovať modernú architektúru

Rioja je najslávnejšia španielska vinárska oblasť, so zaslúženou povesťou dokonalosti – žiaden výlet milovníka vína do Španielska by bez návštevy tejto oblasti nebol úplným. Hľadáte luxusné miesto na prespatie kým budete v La Rioja? Marques de Riscal je vinárstvo, navrhnuté svetoznámym architektom Frankom Gehrym a v tomto nádhernom komplexe nájdete aj hotel s 43 izbami.

Ak chcete popíjať jedno z najlepších španielskych bielych suchých vín, vyberte sa do Rías Baixas

Galícijske Denominación de Origen (značka DO deklaruje označenie pôvodu vína) síce existuje len od roku 1988, ale vďaka vínu Albari?o, s jeho rizlingovou suchou mineralitou, sviežou kyselinkou, kvetovými a broskyňovo-marhuľovými ovocnými tónmi sa Rías Baixas už dostal na vinársku mapu. Región je známy aj vďaka okóbrovému festivalu rýb Festa del Marisca, kde môžete plody mora zapiť radom kvalitných galícijských vín.

Vychutnajte si Sherry v Jerez de la Frontera

Jerez je známy svojím sherry. Dôvodov k návšteve je veľa. Vychutnáte si skvelé sladké alebo suché sherry, zhliadnete architektonickú krásu samotného mesta a po náročnom dni si môžete oddýchnuť v maurských kúpeľoch s pohárom Tio Pepe Pedro Ximenez.

víno, hrozno

Vyskúšajte víno Txakoli s pintxos v San Sebastián

Pintxos sú malé jednohubky, ktoré vám ponúknu k poháriku osviežujúceho vína, najčastejšie Txakoli – veľmi suchého, jemne šumivého vína. Toto osviežujúce biele víno má dokonca aj svoju vlastnú špeciálnu karafu nazývanú Porrón, ktorá sa používa na nalievanie vína do pohárov z výšky, aby viac vynikli bublinky.

Pripojte sa k vínnej bitke v La Batalla

Hľadáte oslavy spojené s vínom? Navštívte Haro, mesto v La Rioja, ktoré si určilo 29. jún ako deň vínnej bitky. Dôvod? Oslava sviatku svätého Petra a Pavla.

Prejdite si vinice, ktoré urobili oblasť Priorat svetoznámou

Priorat, katalánska DO, zahŕňa 11 obcí a je známa najmä pre svoje odvážne, komplexné červené vína. Je zaujímavá hneď z niekoľkých dôvodov: produkuje sa tu prvotriedne víno z odrody Garnacha. Vo svoje apelačnej kategórii má už len červené Châteauneuf-du-Pape a špičkové vína vyrobené kalifornským Rhone Rangers; spolu s Rioja sú jedinými držiteľmi DOC klasifikácie. V Španielsku patrí medzi najdrahšie vinárske regióny vo svete.

Navštívte slávne vinice Golden Mile v Ribera del Duero

Návšteva miesta zvaného “The Golden Mile” vás určite nesklame. “La Milla de Oro” je pojem pre idylický kus pôdy, ktorý je domovom skupiny vinárstiev v provincii Castilla y Leon. Benediktíni z Burgundska (pravdepodobne) priniesli vinič ??do regiónu v 12. storočí, takže nikoho neprekvapí bohatá vinárska tradícia s mega-slávnymi vinárstvami ako sú Vega Sicilia, Pingus, Abadia Retuerta, ALION a Mauro a odrodami Tempranillo, Cabernet Sauvignon a Syrah.

Vydajte sa do podzemia vinárstva Codorníu – tam sa narodila Cava

Codorníu je domovom španielskeho šumivého vína Cava – miesto, kde to všetko začalo a stále sa produkuje najpopulárnejšia Cava v celom Španielsku. Vek pivnice sa datuje od 16. storočia.

Obdivujte jedny z najstrmších viníc na svete v Ribeira Sacra, Galicia

Ak máte strach z výšok radšej sa im vyhnite. Ak však máte záujem o skotúľanie sa z kopca cez krásne vinice, možno predsa len choďte na návštevu. Región Ribeira Sacra Galícia je domovom jedných z najstrmších viníc už 2000 rokov. Vtedy ich vybuduovali Rimania a vinári na nich dodnes namáhavo pracujú. Okrem malebnosti a závrate z výšok, región ponúka neuveriteľne romantické červené a biele vína.

Otestujte bohaté, PX dezertné vína v Montilla-Moriles pri Córdoba

Sladký koniec akéhokoľvek turné po Španielsku vás čaká v prípade, ak idete zo severu na juh. Región Montilla-Moriles je domovom sladkých španielskych vín, ako aj vín vyrobených podobným spôsobom ako sherry. Ak ste v krajine, je čas navštíviť túto oblasť a vyskúšať vína, ktoré inde ako v Španielsku nezoženiete. A nezabudnite si pozrieť Bodegas Alvear, najstaršie vinárstvo v regióne, založené v roku 1729, s neuveriteľnými pivnicami, dobovými fotografiami a úžasnou atmosférou. Vlastní ho jedna rodina už po osem generácií.

Take v Noche del Vino Competa, Andalúzia

Poznáte tie obrovské rodinné oslavy, ktoré ste si vždy priali mať aj vo svojej rodine? Také, kde všetci jedia chutné jedlo a pijú úžasné nápoje? Ste na správnej adrese. Tento festival je oslavou gastronómie a vína s tou výnimkou, že rodinou je celé mesto a vy ste súčasťou oslavy muškátových vín regiónu. Festival sa odohráva každý rok 15. augusta a jeho popularita stále rastie

Lanzarote – navštívte vinice na lávovom poli

Španielsko stratilo drvivú väčšinu svojich koloniálnych majetkov pred stáročiami, ale podarilo sa mu udržať si Kanárske ostrovy (jeden z prvých výdobytkov Španielska). Tento vetrom a dažďom ošľahaný ostrov nachádzajúci sa v Atlantiku si len ťažko vieme predstaviť ako ideálne miesto pre pestovanie viniča. Ale presne v tomto prostredí nájdete vinice Lanzarote La Geria. Ak máte čas, stojí za to urobiť si rýchly výlet, už len preto, aby ste videli tieto zvláštne vinice osobne.

Ak práve nemáte cestu okolo Španielska, urobte si výlet ku nám, do vinárstva TAJNA. Pri vopred rezervovanej a potvrdenej návšteve vinárstva vás budú sprevádzať skúsení odborníci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *