Zaujímavosti

Všetko, čo ste chceli vedieť, ale báli ste sa opýtať o nealkoholickom víne

ruzové víno tajna

Kedysi nepredstaviteľná situácia, že prídete na oslavu a nalejú vám pohár nealkoholického vína, no dnes čoraz viac bežnou záležitosťou. Nejde pritom o žiadnu umelú napodobeninu vína, ani malinovku vo vínovej fľaši, akú zvyknú kupovať rodičia na detské oslavy. Nealkoholické víno alebo presnejšie dealkoholizované víno vyrábajú aj renomované vinárstva z kvalitných odrodových vín.

Ako vzniká nealkoholické víno?

Plnohodnotné víno vzniká odstránením alkoholu z tradičného vína. Týmto spôsobom si zachová typický charakter vína bez toho, aby stratilo na obľúbenej chuti. Tento typ vína je ideálnym nápojom pre tých, ktorí si z akéhokoľvek dôvodu nemôžu dopriať pohár svojho obľúbeného vína. Ak potrebujete napríklad šoférovať, alebo jednoducho nemôžete, či nechcete piť alkohol a neradi celý večer popíjate sladené nealko nápoje alebo vodu, dealkoholizované víno je niečo pre vás.

Nealkoholické víno vs. hroznová šťava

Hlavným rozdielom medzi nealkoholickým víno a hroznovou šťavou je kvasenie. Narozdiel od hroznového muštu prechádza nealkoholické procesom fermentácie – presne tým istým spôsobom ako tradičné víno. V porovnaní s bežným vínom ho, ale odlišuje posledná fáza výroby. Tesne pred naplnením vína do fliaš, dochádza k odstráneniu alkoholu. Víno je považované za nealkoholické v prípade, že bol obsah alkoholu znížený na 0,5 % objemu a menej. Obsah zbytkového cukru, by zase nemal byť väčší ako 75 g na 1 liter.

VIDEO TIP – vyskúšajte Tajna Sparkling mušt

Ako sa dá odstrániť alkohol z vína?

Existuje niekoľko spôsobov, ako z vína odstrániť alkohol. Medzi najznámejšie patria tieto tri spôsoby: dvojfázová vákuová extrakcia, vákuová destilácia a reverzná osmóza.

Odstránenie alkoholu z vína – dvojfázová vákuová extrakcia

Pri dvojfázovej vákuovej extrakcii prebieha proces odstraňovania alkoholu v dvoch fázach. Metóda je tiež známa ako Spinning cone. Najprv z vína pri zníženej teplote odoberieme aromatické látky a potom teplotu zvýšime, vďaka čomu z vína odstránime alkohol. Po dealkoholizácii do vína opäť pridáme aromatické látky, ktoré mu dodávajú príznačnú chuť a vôňu. Pri správnom procese odstránenia alkoholu z vína, si dokáže zachovať všetky aromatické látky. Táto metóda tak môže byť veľmi účinná.

Odstránenie alkoholu z vína – reverzná osmóza

Reverzná osmóza znamená prefiltrovať víno cez špeciálny filter, cez ktorý prejdú vďaka veľmi jemným otvorom iba voda a alkohol. Keď sa voda a alkohol oddelia od aromatických zlúčenín, prichádza na rad odstránenie alkoholu pomocou destilácie. Po odparení alkoholu výrobcovia pridávajú zvyšnú tekutinu naspäť do vínneho koncentrátu. Vzniknutú zmes ešte niekoľkokrát prelejú cez filter, aby zabezpečili úplné odstránenie alkoholu z vína.

Odstránenie alkoholu z vína – vákuová destilácia

Pri procese vákuovej destilácie víno umiestnime do vákua. Vďaka tomu, dokážeme alkohol odpariť už pri zahriatí na teplotu 25-30 °C. Nevýhodou tejto metódy je, že sa nám môže stať, že pri odparovaní alkoholu prídeme aj o príjemné aromatické zlúčeniny. Obsah alkoholu tak síce znížime na nulu, ale môžeme prísť o tradičnú chuť a arómu vína.

Pitie dealkoholizovaného vína vám okrem možnosti šoférovať, môže priniesť aj ďalšie výhody. Aj napriek odstráneniu alkoholu má nealko víno dostatočný prísun vitamínov a antioxidantov. Môže mať preto pozitívny vplyv na vaše zdravie a priaznivo pôsobiť na pružnosť cievnych stien. Víno bez alkoholu má navyše menej kalórii, ako klasické víno a môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi, či riziko infarktu. Dopriať si ho môžu dokonca aj ženy v tehotenstve, dojčiace ženy a ľudia so zdravotnými problémami.

Vyskúšajte náš nealkoholický Tajna mušt

Nealkoholické víno z Tajnej?

Na európskom trhu sa ho snažia presadiť rôzne vinárstva najmä z Nemecka a zo Španielska už takmer 30 rokov. Napriek tomu, že dealkoholizované víno pravdepodobne nikdy nebude konkurovať tradičnému vínu, dopyt po ňom sa každoročne zvyšuje. U nás v Tajnej zatiaľ takéto víno v ponuke nemáme, vidíme v ňom však veľký potenciál a zaujímavý doplnok nealkoholického nápojového lístka. Ak sa nealko víno niekedy stane súčasťou nášho portfólia, sľubujeme, že budete prví, ktorí sa o tom dozvedia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *