Zaujímavosti

Víno & kniha, alebo dve lásky v jednom

Nie je umenie prečítať si víno s knihou. Ale pripojiť literatúru k vínu, ku ktorému patrí, je väčší kumšt. Modelová situácia. Máte pred sebou príjemné a voľné chvíľky. Nikto vás nebude otravovať. Vyložíte si nohy na stôl. Predtým samozrejme spôsobne, bez nôh na stole, si otvoríte fľašku dobrého vína, nalejete si ho do pohára na stopke, a pozeráte sa na knižnicu s myšlienkou, či skôr otázkou, ktorú knižku by ste si dnes dali. S hrôzou zistíte, že ste celú knižnicu už prečítali. Zachráni vás fľaša vína.

Víno & kniha je dokonalá kombinácia

Na malý zázrak pre milovníkov vína a literatúry prišlo talianske vinárstvo Matteo Correggia a dizajnová agentúra Reverse Innovation. Vytvorili produkt nazvaný Librottiglia. Je to slovná hračka, kombinácia slov kniha a fľaša.

Prečítajte si aj V Antarktíde pestujú Rizling na ľadové víno

Toto plnohodnotné duševné spojenie vína a slova spočíva v jednoduchosti marketingového ťahu. Dali na trh fľašku, ktorá má na etikete, spolu so základnými informáciami o víne, malú knižku. Nejde samozrejme o rozsiahly román, ako písal Balzac či L.N.Tolstoj, či iné mnohostránkové epické epopeje. Na podobné rozsiahle diela by talianski vinári potrebovali aspoň tucet barikových sudov. Aby sa im všetky stránky románov na víno zmestili. Preto na ich 375 ml fľaštičkách vína, ktoré si vo svojich intímnych chvíľkach pokoja môžete prečítať, sú len krátke originálne poviedky.

Dnes všetci čítame knihy na počítačoch, tabletoch alebo na mobilných telefónoch. Prečo nie na fľaške vína? To bola hlavná myšlienka netradičného skĺbenia vína a literatúry. Ale ak čítate rýchlo, máte smolu. Podobne budete o chvíľu smutní, ak pijete víno ako smädný mních. Lebo ich fľaštička, to sú dva poháre.

Prečítajte si aj Ružové víno, alebo ak chcete, rosé sa popíja stále viac

Každá fľaša zo série Librottiglia obsahuje krátky príbeh a dopĺňa víno. O aké diela ide? Tak napríklad „A Frog in the Belly“ od Patrizia Laquidara je netradičná bájka. Podľa vinárstva sa hodí k nevšednosti červeného vína Anthos. Ďalej malinká poviedka od autorky Reginy Marques Nadaes „I love you. Forget me.“ Má byť podobne intenzívne rubínovo červená ako víno Nebbiolo Roero. Poviedku „Murder“ napísal novinár a satirik Danilo Zenelli. Má splývať s odľahčeným duchom bieleho vína Roero Arneis.

Prijmite pozvanie na eventy a degustácie a zažite neopakovateľnú atmosféru vinárstva Tajna.

degustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vínadegustácia vín eventy ochutnávka vína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *