Vinársky zemepis

Víno, hrady, fauna a flóra – okolie vinárstva Tajna má návštevníkom čo ponúknuť

Nitrianskemu kraju bola dopriata mimoriadne krásna, ale aj bohatá príroda. Veď nie nadarmo si ho za svoj domov zvolilo aj vinárstvo Tajna. Na úrodný svahoch sa však nerodí len prvotriedny vinič, ale ponúka aj mnoho iných prírodných a historických zaujímavostí.

Obec Tajná, sídlo vinárstva Tajna, sa nachádza 32 km od Nitry a necelých 8 km od mesta Vráble. Bolo by možno zbytočné presviedčať niekoho, kto nie je z okolia týchto miest, aby absolvoval dlhšiu cestu iba kvôli návšteve vinárstva. Treba však poznamenať, že vína i prostredie vinárstva za to určite stoja. Tak či onak, skeptikom chceme ponúknuť ešte zopár dôvodov navyše. Okolie Tajnej totiž má čo ponúknuť.
Naplánujte si jedno-, dvoj- alebo trojdňový výlet do toto čarovného kraja, ktorý v mnohom pripomína Toskánsko. V závere článku nájdete odporúčania a ceny za ubytovanie a taxi, aby „koštovať“ mohli nie len členovia posádky, ale aj šofér 🙂 Tu sú naše tipy:

Deň prvý: V znamení chutí a vôní

Keďže ponuka je pestrá, čerpať nové zážitky začnite už v piatok. Plody úrodnej krajiny si môžete vychutnávať hneď prvý deň. Ak si ešte pamätáte, ako chutí ozajstná paradajka, zažijete „nebíčko v papuľke“ počas návštevy farmy Babindol v rovnomennej obci. Paradajky rôznych odrôd sa tu pestujú už piaty rok a ľudia si ich nevedia vynachváliť. Navštíviť farmu a vypočuť si odporúčania a vlastnosti červených plodov si môžete od pondelka do piatku do 15,30 (vo štvrtok do 17,00). Dopriať si čerstvo odtrhnuté paradajky s ich jedinečnou vôňou a chuťou je skutočný luxus. Pred návštevou však farma odporúča presvedčiť sa na Facebooku, či sú v daný deň naozaj otvorení.

Arborétum

Arborétum Mlyňany (foto zdroj: content marketing hub licence dreamstime.com)

Na prírodnej vlne sa môžete doplaviť do Arboréta Mlyňany Slovenskej akadémie vied. Arborétum patrí k najväčším v strednej Európe. Na 67 hektároch počas 4,5 kilometrovej hlavnej vychádzkovej trasy ponúka najbohatšiu a najcennejšiu zbierku cudzokrajných, najmä vždyzelených drevín na Slovensku. Najkrajšie exempláre rastlín kvitnú v máji a júni. Okrem fauny návštevníkov láka aj romantický kaštieľ s charakteristickou vežou z roku 1894. Od apríla je areál návštevníkom k dispozícii 7 dní v týždni do 18,00 za prijateľné vstupné 3,50 eura, deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Ak vás niektoré rastliny očaria, že bez nich nebudete vedieť odísť, v areáli je aj predajňa rastlinného materiálu dopestovaného v okrasných škôlkach arboréta.
Plody kvalitnej zeme si budete vychutnávať aj na poslednej zastávke. Návšteva vinárstva Tajna v blízkosti obce s rovnakým názvom poteší vaše oči aj chuťové poháriky. Napriek názvu nebudú mať zástupcovia vinárstva pred vami (takmer) žiadne tajnosti. Počas prehliadky sa dozviete tajomstvá pestovania viniča, spracovania hrozna a výroby vína. Samozrejme, neostane len pri teórii. Ochutnávka práce šikovných vinárov je súčasťou návštevy pri počúvaní príbehu vína na jeho ceste z vinohradu až do vášho pohára. Aby vás nápoj bohov neopantal až príliš, kuchári vám pripravia aj chutné pokrmy studenej alebo teplej kuchyne. V takom prípade sa však treba vopred objednať. Ponuka eventov a degustácií je taká široká, že je problém si vybrať. Návštevu si však môžete naplánovať aj individuálne po dohode.
Po konzumácii alkoholu sa nemusíte obávať, ako sa po pestrom dni dostať do postele. Taxi Penzeš vás z vinárstva od 10 eur dopraví do blízkeho hotela Prédium. Ak ste väčšia skupinka, bez problémov si zabezpečíte aj 8-miestny voz. V hoteli sa ubytujete za 60 eur (1 os.) alebo 75 eur (2 os.) vrátane raňajok, pripojenia na internet a parkovania.

Deň druhý: Po stopách šľachticov

Druhý deň výletu sa po chutných hotelových raňajkách odporúčame vydať sa na sever. Konkrétne do Topoľčianok. Obec s bohatou históriu toho ponúka aj dnes neúrekom. V Zubrej zvernici môžete pozorovať v prírode zvieratá, ktoré boli ešte nedávno tesne pred vyhynutím. Zvernica, ktorá vznikla v roku 1958, však úspešne odchovala 120 jedincov, a tak na jedinom mieste na Slovensku, v krásnych dubových lesoch, máte možnosť na vlastné oči vidieť toto majestátne zviera. Keďže sa zvieratá s ľuďmi hrajú na schovávačku, ideálne je prísť v čase kŕmenia, kedy ich určite uvidíte pri kŕmnych zariadeniach. Ráno je kŕmenie o 9,00. Ak to nestihnete, môžete im popriať dobrú chuť k obedu o 14,00. Vstup pre dospelých sú 2 eurá, deti majú vstup za polovicu.

Topoľčianky

Kaštieľ Topoľčianky (foto zdroj: content marketing hub licence dreamstime.com)

Pri zvieratkách ešte ostaneme. V Topoľčiankach v blízkosti klasického kaštieľa s anglickým parkom nájdete svetoznámy národný žrebčín, kde sa chovajú aj rozprávkové biele Lipicany. Turistická sezóna v žrebčíne trvá od mája do konca októbra. Prehliadky sú možné cez týždeň každú hodinu od 9-14,00 a cez víkend od 14-16,00 v cene od 2 do 4 eur. Je však možná aj prehliadka na objednávku v pracovný deň po 14,00 h., či mimo turistickej sezóny. Možností prehliadok je mnoho, treba si len vybrať, ktorá vás najviac zaujme. Ak si stihnete objednať deň vopred, môžete si užiť aj jazdu kočom v dvojzáprahu.
Žrebčín ponúka dokonca jazdu kočom na zrúcaninu hradu Hrušov nachádzajúcom sa v tajomnom pohorí Tribeč. Ak sa nechcete spoliehať na konskú silu, dopravte sa autom do obce Skýcov, odtiaľ strmšie pešo po zelenej značke asi 1 hod alebo pešo z autobusovej zastávky Hrušov- hrad asi 1 km pred dedinou z južnej strany po červenej značke. Ak ste fanúšikmi hradov, odporúčame vám presunúť sa autom aj do hradu Gýmeš takisto na Tríbeči. Na zrúcaninu pôvodne gotického hradu sa dá dostať z Kostolian pod Tribečom po červenej značke alebo po hodinke chôdze po červenej alebo žltej značke z rekreačného strediska Jelenec – Remitáž.

Hrad Gýmeš (foto zdroj: content marketing hub licence dreamstime.com)

Druhý deň plný zážitkov môžete zakončiť v obci Beladice. V časti Pustý Chotár sa nachádza kaštieľ, ktorý spolu s hotelom tvorí komplex Park Hotel Tartuf. Kaštieľ je obkolesený romantickým parkom, v ktorom je inštalovaná neobyčajná galéria. Návštevníci majú možnosť vidieť diela známych svetových a európskych keramikov i sochárov, ktoré sú všetkým voľne prístupne. Zásluhu na netradičnej expozícii má séria Medzinárodných keramických workshopov v Beladiciach, ktorých sa zúčastnilo viac ako 50 umelcov z 22 krajín celého sveta. Workshopy boli zamerané na parkovú keramiku, preto niet divu, že veľká časť diel sa parku zachovala a teší turistov areálu dodnes.
Stráviť noc na tomto výnimočnom mieste je dokonalým zavŕšením rozprávkového dňa v spoločnosti ušľachtilých zvierat a výstupmi na tajomné zrúcaniny hradov. Cena za noc sa pohybuje od 75 – 169 eur, za čo dostanete raňajky vo forme bohatých švédskych stolov a vstup do bazéna a fitnes.

Deň tretí: Nitra a jej NAJ

Tretí deň výletu takisto nebude chudobný na zážitky. Nedeľné ráno je ako stvorené na príjemnú vychádzku ku kostolu sv. Michala v nitrianskej časti Dražovce. Kopec, na ktorom malebný kostolík stojí, ponúka nádherný výhľad na mesto a jeho okolie.

Nitriansky hrad (foto zdroj: content marketing hub licence dreamstime.com)

Centrum Nitry je ideálne na pokojné prechádzky. Miernym stúpaním sa presuniete k Nitrianskemu hradu. Hrad postavený v 11. storočí tvorí niekoľko stavebných celkov. Najstaršie jadro a dominantu areálu predstavuje katedrála s priľahlou biskupskou rezidenciou. Hradný areál je prístupný 7 dní v týždni od 6 -19,00 h, počas zimnej sezóny (november- marec) iba do 17,00 za symbolických 50 centov. Za vstup do hradu, Diecézneho múzea, Kazemát a výstup na vežu so sprievodcom každú pol hodinu si mierne priplatíte, všetky informácie nájdete tu . V lete je hrad dejiskom rôznych kultúrnych podujatí, kedy si môžete históriu a umenie na jednom mieste užiť aj po zotmení. Kávičkárov poteší aj Castellum Cafe s úžasným výhľadom grátis.
Neďaleko Starého mesta v Nitre je zasadená aj zelená oáza mesta – botanická záhrada. Okrem množstva domácich, subtropických a tropických rastlín oživia návštevu aj zvieratá vo viváriu a miniZOO. Zároveň sa v areáli botanickej záhrady celoročne koná rôzny sprievodný program. Botanická záhrada sa zúčastňuje medzinárodných výstav kvetov, usporadúva odborné semináre, aj zábavné a poučné podujatia pre dospelých i detí. Park v areáli je od apríla bezplatne otvorený pre verejnosť celý týždeň do 18,00. Za návštevu vivária si zaplatíte 2 eurá, deti majú 50% zľavu.
V závere výletu máte perfektnú možnosť vidieť z vtáčej perspektívy všetky miesta, ktoré ste počas troch dní prešli. V juhovýchodnej časti Nitry a v blízkosti mestskej časti Janíkovce sa nachádza letisko, ktoré ponúka vyhliadkové lety. Do rôznych tipov lietadiel sa zmestia 1 až 3 ľudia plus skúsený pilot (toho na zemi určite nezabudnite). Trasu si určite sami. Ak si trúfate, pre tých najodvážnejších rôzne kluby organizujú aj let motorovým rogalom a zoskok padákom. Prekonať obavy sa za ten adrenalín a pocit nadhľadu určite oplatí. Keď vám strach nedovoľuje pozerať na krajinu z dvestometrovej výšky, možno budete mať šťastie a na letisku bude prebiehať niektoré z podujatí .
Nitra a okolie toho ponúka ešte oveľa a viac. Je na vás, či naše tipy absolvujete všetky a naraz. Pre lepšiu orientáciu pripájame prehľadný itinerár nášho trojdňového výletu:
1. deň

 • Farma Babindol
 • Arborétum Mlyňany
 • Vinárstvo Tajná

2. deň

 • Topoľčianky- Zubria zvernica v Topoľčiankach
 • Topoľčianky- Národný žrebčín
 • Hrad Hrušov / Hrad Gýmeš
 • Prírodná galéria umeleckej keramiky – kaštieľ Beladice

3. deň

 • Kostol sv. Michala – Nitra-Dražovce
 • Nitriansky hrad
 • Botanická záhrada SPÚ Nitra
 • Vyhliadkový let – Nitra Janíkovce

Ubytovanie:

Hotel PRÉDIUM VRÁBLE
Cena za noc: 60€/jednolôžková izba, 75€/dvojlôžková izba (vrátane raňajok, parkovného a internetu).

Hotel TARTUF Beladice
Cena za noc: od 75 – 169 €. V cene ubytovania sú zahrnuté:

 • raňajky podávané formou švédskych stolov,
 • voľný vstup do bazéna a fitnes.

Preprava:
Taxi Penzeš: tel. č. +421 905 50 02 39
Je možné objednať si osobné auto, poprípade veľké 8 miestne auto. Tarifa je závislá od vzdialenosti. Bez problémov záujemcov odvezú aj mimo SR (napr. letisko Schwechat).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *